Sivilce Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sivilce Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Özellikle ergenlik bölümünde daha sık görülen sivilceler cildinizin yağlı olması veya farklı durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Cildiniz yağlı olması durumunda ergenlik döneminde karşılaşabileceğiniz bu sorun aynı şekilde daha ilerleyen yaşlarda da devam edebilir. Bu durumda sivilce neden olur ve nasıl geçer? Diye merak edenler öncelikle sivilcelerin oluşmasına neden olan farklı besinler konusunda dikkatli olmalıdır.

Tükettiğiniz yağlı besinler cildinizdeki yağ oranının artmasına neden olacağı için bu durumda sivilcelerin daha sık çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz önemlidir. Sivilcelerin oluştuğu bölgeler cildinizde daha yağlı olduğu için devamlı olarak temizlemeniz veya sivilcelere karşı ürünleri kullanmanız bu konuda etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Sivilceler Neden Oluşur?

Genelde kıl köklerini altında olan kanallar tıkanması durumunda ortaya çıkan sivilceler yüzünüzde oluşabilecek gibi sırt, boyun veya omuz gibi pek çok farklı bölgede de oluşabilir. Kıl köklerinde yer alan yağ bezlerinden sebum adı verilen bir madde salgılanır. Bu madde cildi koruyucu özelliğe sahip olduğundan dışarı çıkamaması durumunda birikerek sivilcelerin oluşmasına neden olur.

Sivilce oluşumuna neden olan faktörlerden birisi de hormonlardır. Bu nedenle hormonların değişimi ile ortaya çıkan sivilceler kişilerin rahatsız olmasına neden olabilir. Stres ve endişe durumu sivilcelerin artmasına neden olabilir. Aynı şekilde adet dönemi bayanlardaki sivilcelerin artmasına neden olabilecek dönemler arasında yer almaktadır.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Cilt temizliğine önem vermeniz özellikle cildinizin devamlı olarak temiz olmasını sağlayacağı için sivilcelerin oluşumunda da etkili olmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere iki defa cildinize zarar vermeden yıkamanız gerekir. Aynı zamanda haftada iki kez uygulayacağınız kil maskesi ile cildinizin yağlardan arındırılmasını sağlayabilirsiniz. Buhar banyosu da bu noktada cildinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Farklı nedenlerden dolayı oluşan sivilceler nasıl geçer? Diye düşünenler bu konuda özellikle kozmetik markalarının sunmuş olduğu ürünleri kullanarak sivilcelerden kurtulabilirler. Aynı şekilde güneş sivilcelerin yok edilmesi konusunda tercih edilebilecek yollardan birisi olsa da uzun süre güneşte durulması lekelerin artmasına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

 1. Bıktım yemin ederim isyan edeceğim artık. Sürekli sivilcelerle boğuşuyorum. Tavsiye edilen ne varsa uyguladım ama yok alnımda bir türlü geçmeyen sivilceler var. Artık doktora gidip cerrahi müdahale yapmasını isteyeceğim. Bundan başka yapacak bişey yok.

 2. Benimde tam alnımın ortasında sivilce gibi bir şey çıktı. Sivilce değil ama yağ bezesi gibi. Endişelenmek gerekir mi? 2 aydır duruyor

 3. Sivilcesi olanlar sıcak suyun içerisine wix döksün ve o buharı sivilceli cilde uygulasın. Çok iyi ve net çözüm budur denemiştim zamanında ve geçmişti. Tabi abur cuburu da azaltmak lazım

 4. 30’uma merdiven dayadım hala 15 yaşındaki çocuklar gibi sivilce çıkarıyorum. Artık bıktım bunlardan. Dediklerinizi uygulayacağım bakalım sonuç ne olacak

 5. Benim yüzümden siğil, yağ bezesi ve sivilce hiç eksik olmaz. Artık hiçbir şey yapmıyorum akışına bıraktım. Kafalarına göre çıkıyorlar ve kayboluyorlar artık.

 6. Sivilcelerden kurtulmak için her şeyi yaptım neredeyse ama nafile. Dediklerinizi uygulayacağım birde böyle deneyelim. En son bir dermatoloğa gideceğim

 7. Belirli dönemlerde oluyor ya yapacak bir şey yok. Kendi kendine geçmesini bekliyorum, uğraşmak istemiyorum

 8. Gençlik dönemlerimde çok çıkıyordu. Hiç üzerinde durmadım, kendiliğinden bir süre sonra geçiyordu. Onun haricinde de hiç çıkmadı sivilce.

 9. ergenlik döneminde çıkan sivilceler den halen kurtulamıyorsanız hayatınızda bir çok şeyi değiştirmeniz gerekiyor iş ortamı yemek yeme alışkanlığınız ve temizlik alışkanlığı sivilce bu nedenle çıkar bana hiç kızmayın yağlı acı baharatlı yemek yiyorsanız bu sizde sivilce çıkmasına neden olur ay çekirdeği yani tabiri yerindeyse Türk eroini çintliyorsanız yüzünüzden hiç eksik olmaz ne yapacaksınız mümkün olduğu kadar vücudunuzu dinleyeceksiniz.Cips çekirdek sivilce çıkarıyorsa ya yemeyeceksiniz yada azaltacaksınız bunun başka bir yolu yok kürler ve ilaçlar yüzünüzü daha kötü yapıyor bunun kökten çözümü bir daha çıkmaması o zaman kökten çözmek için neden olan maddeleri ortadan kaldırmalıyız cips çekirdek yok elimizi yüzümüzü her zaman yıkamalıyız.Toz barındıran ortamlardan uzak durmalıyız kısaca hijyene de dikkat etmeliyiz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan bir tavır içinde olabilirsiniz ve olaylara kuşkucu bakabilirsiniz. Hayal gücünüzü kuşkulardan arındırın ve sevdiklerinize endişelerinizi yansıtmaktan kaçının. İlişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz ve bu arada idealleriniz değişebilir. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızı harekete geçirecek ve bu arada eski isteklerinizi hatırlayacaksınız. Moralinizi yükseltin ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Duygusal açıdan zayıflık hissedebilirsiniz fakat yaşam enerjiniz yüksek olduğu için duygular ile başa çıkabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İsteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararsızlıklarınız olsa bile bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve kendinize olan güveniniz artacak. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve isteğinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İçinizden yükselen kuvvetli arzuların sert etkisi ile bugün başa çıkacaksınız ve şanssızlık gibi görünen durumu şansa dönüştüreceksiniz. Yakınlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkilerinizde hem neşeli, hem de ne istediğinizi bilen tavrınız sizi ön plana çıkarabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmede çok kararlı olacak ve gereken özveriyi göstereceksiniz. Maddi atılımlar yapabilir ve bütçenizi daha hesaplı kullanmaya başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz büyüklerin ve yöneticilerin sizi desteklemesi ile kariyerinizde daha kolay ilerleyebilirsiniz. İletişimlerinizde bazı sorunlar ve aksaklıklar olsa bile yapıcı ve kararlı tutumunuz ile güçlü kişileri etkileyeceksiniz. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün tuhaf rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz ve karşılaştığınız olaylardan etkilenebilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve hareket halinde olmak sizi rahatlatacak. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımı ve önerileri size yeni bir bakış açısı kazandıracak. Gayrimenkul yatırımları ve evle ilgili harcamalar yapabilirsiniz. Kendinizi, çevrenizi ve işinizi yenilemek ve sisteminizi değiştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bugün hayal gücünüz uyanıyor ancak hayallerinizin yapıcı yönde olması için özen göstermeniz gerekiyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Sürprizlerden etkilenebilir ve düşüncelerinizi tamamen değiştirebilirsiniz. Bu arada yapacağınız organizasyonlarda bazı karışıklıklar çıkabilir ve ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Aslında sahip olduğunuz potansiyel yeteneklerinizi keşfedeceğiniz bir dönem. Ancak dikkatinizi dağıtan olaylara kendinizi kaptırmayın ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Bugün güçlü kişiler ile tartışmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Farklı fikirleriniz olabilir. Ayrıca sizden daha farklı düşünen ve yaşayan kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve istekleriniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Kafanız karışık olabilir ve yakınlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz. Ancak yaşam enerjiniz yüksek ve böylece yapıcı davranmayı başarabilirsiniz. Karmaşık düşünceler yüzünden sağlık sorunları ortaya çıkabilir ancak kendinizi hızlı iyileştirebilirsiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz. Aslında sizin için keşfetme dönemi... Hem kendinizi ve yapabileceklerinizi, hem de çevreniz ile ilgili şimdiye kadar farkında olmadığınız durumları keşfedebilirsiniz. Ayrıca bilim ve teknoloji ile ilgilenenler için verimli bir dönem. Yenilikleri keşfetmek sizi canlandıracak.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28