Salatalar

Salatalar

Evde hazırlayabileceğiniz ve yemeklerinize ayrı bir hava katabileceğiniz bir takım salatalar bulunmaktadır. Bu salatalar hem yemeklerinizin yanında hafif olacak hem de sofranıza renk katacak salatalardır. Hardallı patates salatası, kahvaltılık salata, şehriye salatası, narlı bulgur salatası, patatesli kereviz salatası, elmalı kereviz salatası, taze fasulye salatası, acı biberli köz patlıcan salatası, yoğurtlu makarna salatası, yoğurtlu közlenmiş kırmızı biber salatası, çoban salatası, marullu salata, domates salatası ve daha birçok salatası, sofranızda yerini alabilecek ve önem teşkil edebilecek salatalardır. Bu nedenle söz konusu salatalar, sofranız için oldukça önemli ve misafirlerinize de farklı farklı salata deneyimleri kazandıracak salatalardır.

Salata Nasıl Hazırlanır?

Salata hazırlamadan önce bir takım noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Aksi halde salatanız hem sağlıksız hem de tatsız bir salata olacaktır. Mesela salatınızı hazırlamadan önce mutlaka en az bir saat suda dinlenmesi ve sebzelerin suyla  birlikte arınması gerekmektedir. Öte yandan salata hazırlama konusunda seçtiğiniz sebzelerin mutlaka mevsiminde ve herhangi bir yarası olmayan sebzeler olması gerekmektedir. Aksi halde salatanız istediğiniz gibi olmayabilir. Öte yandan hazırlayacağınız salata türüne göre mutlaka sebzelerinizi aynı oranda doğramanız gerekmektedir. Bunun dışında salatalarınıza yağlar, soslar, baharatlar ve daha birçok ayrı ile farklı tatlarda katabilirsiniz. Bunun yanı sıra salataların hafif besin türleri olduğunu unutmadan, buna göre hafiflikte bir salata hazırlamanız oldukça önemlidir.

Salatanın Faydaları

Salatanın içermiş olduğu besin değerli nedeniyle farklı farklı olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle salatanın faydaları saymakla bitmeyecek bir listedir. Salatalar, vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlini karşılayacak önemli gıdalardır. Bunun yanı sıra salataların iştah açıcı ve tatlandırıcı gibi özellikleri de bulunmaktadır. Hafif olmaları nedeniyle sindirim sisteminizi ve genel olarak vücudunuzu zorlayacak yanları bulunmamaktadır. Bunun dışında ise gereksiz yağların vücuttan atılmasında yine salataların rolü büyüktür. Salataların özellikle çocuk gelişiminde ve hastalık tedavilerinde de kullanabilecek besinler olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle yemeklerinizde salataya önem vermeniz oldukça isabetli bir karar olacaktır. Uzmanlar günde en az bir kere salata türlerinden birini tüketmenizi önermektedirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. En güzeli mevsim salatası. Fakat mevsiminde çıkan sebzelerden yapılması lazım. Artık günümüzde her sebze meyve her mevsimde satılıyor. Böyle saçmalıkmı olur. Üzüm kışın ne arar manavda şubat ayında üzüm satılıyor.

 2. En sağlıklı yemek bana göre. Yanında ton balığıda olursa protein ihtiyacını karşılamak için tamamdır. Sabah akşam mevsimine göre sebzelerden yapacağınız salatayı yiyebilirsiniz. Kalp damar sağlığı için bire bir.

 3. Ton balıklı bir salata çeşidi vardı şu an adını unuttum. Onu yiyince insanın yemek yiyesi gelmiyor, öğün niyetine yiyebilirsiniz

 4. Yemek eskisi kadar yiyemiyorum artık. Salatalar ile günü geçiştiriyorum. Hem sağlıklı hem de tok tutuyorlar beni.

 5. Salataları da mevsimlerine göre yemek lazım. Her mevsime özgü çok güzel salatalar var. Ne tarifler var baktıkça aklım gidiyor mutlaka bol çeşitlere yönelmeli hanımlar

 6. Bizim evde salataları hep kocam yapar.Hem de öyle bir yapar ki sanki sihirli bir değnek var anında yapıverir bizleri şaşırtır.Bir gün merak ettim nasıl yaptığına gizlice baktım adam makine gibi marulları bir araya topladı 4 kat yaptı sağını solunu zaviyeli bir şekilde kesti benim 5 dakika uğraşacağım doğrama işini bir dakika bile sürmeden bitirdi sonrasında domatesleri kabuklarını soyup hızlı bir şekilde doğradı ve hiç bir şekilde israf etmiyor suyunu bile boşa çıkarmıyor her şey salata kabının içerisine düşüyor.Soğanları nasıl doğradığını halen çözemedim hem ince hemde küçük doğradı sanırım lezzetinin kaynağını çözdüm kocam limon yerine turunç kullanıyor.Bahçemizde turunç ağacı var oradan bir tane aldı ve eliyle sıktı avucundan süzülen suyun ardından çekirdeklerin içine düşmesini engelledi mübarek nasıl bir turunç muş anlamadım neredeyse musluk gibi aktı yağ olarak zeytinyağı kullandı bol miktarda sumak koydu ve biraz tuz kattı sonrasında anlam veremedi içerisine yarım çay bardağı su kattı bunu neden yaptığını çözemedim bitirici vuruşu da nar ekşisi dökerek yaptı iki çatal yardımıyla karıştırdı ve hepsini 5 dakika içerisinde yaptı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Olaylara farklı açılardan bakacak ve rahatsızlık duysanız bile karşılaştığınız olayların sizi özgürleştirdiğini düşüneceksiniz. İlginç konular ve yaratıcılığı yüksek kişiler dikkatinizi çekebilir. Bugün isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Dostlarınızla haberleşebilir ve keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Yeni projeler yapabilir ve planlarınızı sevdiklerinize anlatabilirsiniz. Kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz. Karamsar duygulardan uzaklaşıp keyif aldığınız konularla ilgilenirseniz, başarılı olacaksınız. Sizin için projeler zamanı. Ayrıca isteklerinizi dostlarınıza anlatabilirsiniz ve ilişkilerinizi daha sıcak hale getirebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan bir tavır içinde olabilirsiniz. Fakat sorumluluklarınızı gerçekleştirmek için daha fazla gayret göstermeniz gerekebilir ve sabırlı olmalısınız. Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler yeni atılımlarda bulunabilir ve fırsatlarla karşılaşabilirler. Aslında kendinizi güçlü hissedecek ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. İsteklerinizin peşinden gidebilir ve güç sahibi olanların desteğini alabilirsiniz. Özellikle burcun birinci ve ikinci on günlük devresinde doğmuş olanlar alım, satım ve yatırım benzeri konular ile ilgilenebilir ve karşılaştıkları kişilerden etkilenebilirler.
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönem ve elinizi çabuk tutun. Uygulamak istediğiniz planları ertelemeyin ve fikirlerinizi geliştirmek için çalışın. Özellikle projelerinizi uygulamak için uygun koşulların meydana geldiği bir dönemdesiniz. Sevdikleriniz sizi destekliyor. Dostlarınızın önerilerini gözden geçirebilirsiniz ve çok çeşitli fikirler ile karşılaşabilirsiniz. Farklı fikirler kafanızı karıştırabilir fakat sürpriz gelişmeler sizi kaygılarınızdan uzaklaştıracak ve kendinize olan güveniniz yükselecek. İlginç çözümlerinizi uygulamak için harekete geçebilirsiniz ve yapıcı bir tutum içinde bulunabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızı harekete geçirecek. İlginç aşk maceraları size çekici gelebilir ve marjinal kişilerden etkilenebilirsiniz. Farklı ortamlar ve yaratıcı kişilerden etkileneceksiniz. Yaşantınızda önemli değişiklikler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz. Fırsatları iyi değerlendirmek için gayret gösterin ve detaylara takılı kalmayın. Aslında hayallerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Sezgilerinize güvenin ve isteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınızı yükseltin. Güç mücadelesi gerektiren ortamlardan uzak durun.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Gizli niyetleriniz olabilir ve düşünceleriniz derinleşebilir. Bu arada duyduğunuz haberler ve karşılaştığınız olaylara itiraz etmeden önce iyi araştırın ve aceleci davranmayın. Yanlış anlamalar olabilir. Aslında zihinsel açıdan yükseldiğiniz bir dönem ve pek çok detayı düşünürken kaygılar ortaya çıkabilir. Fikirlerinizi ortaya koymadan önce bir kez daha gözden geçirmelisiniz. Bugün uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz veya arkadaşlarınız ile ilgili duyacağınız haberlerden etkilenebilirsiniz. Bu arada size ihtiyacı olan yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Eleştirici bir tavır içinde bulunmasanız iyi olacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir dönemdesiniz. Dikkatiniz yüksek olacak. Böylece duygularınızı aklınız ile denetlemeyi başaracaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için büyük bir gayret içine girebilirsiniz. Bu arada güç mücadelesi yapmasanız iyi olacak. Sabırsız ve tahammülsüz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Ani değişiklikler olabilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Girişimde bulunmak istediğiniz konularla ilgili aceleci olabilirsiniz. Fakat bütün sabırsızlığınıza rağmen yapıcı ve olumlu davranmayı başaracaksınız. Sevdiklerinizin sıcak ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek ve girişimde bulunmadan önce dostlarınızın yardımını isteyeceksiniz. Bu arada sürprizler keyfinizi yerine getirecek ve olaylar hayata bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak. Aslında ani değişikliklerden rahatsızlık duysanız bile kendinizi keşfedeceğiniz bir dönemdesiniz. İlginç teklifler ile karşılaşmış olabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve bugün dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayacaksınız. Ani değişiklikler sizi rahatsız etse bile olaylara bakış açınızı tamamen değiştirebilirsiniz ve stratejinizi gözden geçirebilirsiniz. Fakat sert ve mücadeleci bir tavır içine girmeseniz iyi olacak. Sezgilerinize güvenin ve sorunları büyütmekten kaçının. Bu arada parasal sorunlar ve bazı karışıklıklar olabilir fakat olayların değiştirici etkisine direnç göstermek yerine yapıcı davranmaya gayret edebilirsiniz. Tutkulu ve hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Radikal değişiklikler yapabilirsiniz fakat sabırlı olmanız gerekiyor.
KOVA BURCU YORUMU
Özgür olmak için kuvvetli arzular duyacaksınız ve sizi özgürleştireceğini düşündüğünüz projeler yapacaksınız. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve isteklerinizi heyecanlı bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada en derin duygularınız ve istekleriniz uyanabilir ve bazı duygularınızı gizlemek isteyebilirsiniz ancak karşılaştığınız olaylar ve kişiler isteklerinizi ortaya koymanıza neden olacak. Aslında fikirlerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz. Bu arada sürprizler olabilir ve eski isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28