Maskülen Nedir? Maskülen Tarz Nedir ve Kombinler Nasıl Olmalıdır?

Maskülen Nedir? Maskülen Tarz Nedir ve Kombinler Nasıl Olmalıdır?

Maskülen Nedir?

Maskülen tarz terimi birçok anlamda kullanılmakla beraber en çok moda dünyasında karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir anlamı ise felsefi yaşam tarzı, astroloji ve felesefi enerji olarak göze çarpmaktadır.

Maskülen, Fransızca ’da masculin diye ifade edilen” erkek” anlamına gelmektedir. Bu Fransızca kelime aslında Latince ’deki  ”masculinus” sözcüğünden alınmıştır. Türk Dil Kurumu da maskülen kelimesi için , ” erkeksi, erkek gibi giyinen, erkeğe benzeyen” anlamında tanımlamaktadır. Halk arasında maskülen olarak kullanılsa da TDK bu sözcüğü ‘maskulen’ olarak kabul etmiştir.

Moda litaritüründe ise erkek kıyafetlerinin bayanlar için tasarlanıp uygun kale getirilip kullanılmasıyla yeni bir trend haline gelmiştir.

annie-hall Maskülen Nedir? Maskülen Tarz Nedir ve Kombinler Nasıl Olmalıdır?

Maskülen Tarz Nedir?

Maskülen tarz, kadın kıyafetlerinde erkeksi tarzların ön plana çıkarılması ve kombin yaparken erkek giysilerinden faydalanılması olarak ortaya çıkmıştır. Ama bu değildir ki sadece erkek kıyafetleri giyerek maskülen tarz elde edilecek. Gerçek anlamda maskülen tarzda giyinmek istiyorsanız, kıyafetlerinizi seçerken ve bunları kombinlerken erkeksi çizgilere biraz daha ağırlık vererek, rahat ve kullanışlı giysiler elde edebilirsiniz.

Erkeksi görünümden dolayı bu tarzı benimsemeyen birçok kişi olmasına karşın, rahatlığı, kullanılışlığı ve farklı bir şıklık yakalamak isteyenler için ise ilk tercih sebebi olmaktadır.

annie-hall Maskülen Nedir? Maskülen Tarz Nedir ve Kombinler Nasıl Olmalıdır?

Maskülen Tarz Kombinler Nasıl Olmalı?

Öncelikle moda diye her yeni çıkan ürünü alarak kombinlemek şıklığın garantisi değildir. Herkes kendi boyuna ve vücut hatlarına uygun kıyafetleri tercih ederse gerçek şıklığı yakalamış olacaktır. Maskülen tarz içinde bu kural geçerlidir. Örneğin zayıf vücütlu hanımlara maskülen tarz daha çok yakışmaktadır.

Şimdi maskülen tarz kombinler nasıl olmalı sorumuza gelirsek, işte size birkaç ipucu:

Maskülen tarzı bir bütün olarak uygulayabileceğimiz gibi farklı birkaç aksesuar kullanarak ta aynı şıklığı yakalamanız mümkün olur. Feminen taraflarınızı bu kombinlerle ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu tarzda en çok kullanılan parça olan beyaz ve dik yakalı gömleklerinizi yakalarını ilikleyip güzel bir pantolan veya kalem etekle kullandığınız zaman maskülen şıklığı yakalamış olursunuz. Tabi bu kombinin altına uygun ayakkabıda kullanmanız gerekmektedir. Maskülen tarzda en çok kullanılan ayakkabı modeli olan Oxford ayakkabılar size bu konuda yardımcı olacaktır.

annie-hall Maskülen Nedir? Maskülen Tarz Nedir ve Kombinler Nasıl Olmalıdır?

Pantolon ve ceketli takımlar kullanmak istediğinizde ise aksesuar olarak kravat ve papyon tercih ederseniz maskülen şıklığınız güçlendirmiş olursunuz. Yine mini eteklerinizle birlikte uzun erkek çorabı ve altına da Oxford ayakkabılarınızı kullanıranız hem rahat hem de spor bir maskülen tarz elde edersiniz.

Maskülen tarz daha çok koyu renklerin hâkim olduğu bir moda akımıdır. Siyah ve beyaz renklerde ağırlıklı olarak kullanılır. Olmazsa olmazlarının arasında ise sigaret ve bol pileli pantolonlardır. Şapkalar, fular, pantolon askıları ve oversize kabanlar da bu stilin tamamlayıcıları arsında yer almaktadır.

annie-hall Maskülen Nedir? Maskülen Tarz Nedir ve Kombinler Nasıl Olmalıdır?

Maskülen tarz kombin örnekleri çoğaltmak tabiki mümkün ama burada dikkat edilmesi gerek asıl nokta şudur. Sadece erkek kıyafetleri giyerek maskülen tarz elde etmiş olamazsınız. Önemli olan kadın kıyafetlerini uygun aksesuarlarla birlikte kullanarak erkeksi bir hava yakalamaya çalışmaktır. O zaman doğru ve size yakışan maskülen tarzı yaratmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Yazıda erkeler gibi giyinme tarzı olarak verilmiş ama maskülen bir tarz tercih eden bayanlar genelde direk olarak erkekler gibi giyinmez mutlaka bir bayan tarzı kıyafetinde bırakır mesela bir bayanın kravat takması maskülen bir tarz olarak görebiliriz.Bu modayı takip eden bayanlar direk erkek kıyafeti giymezler.Toplumda feminist bir duyguya sahip olmayan ve erkeksi bir kişiliğe sahip o şekilde hisseden kadınlar genellikle maskülen tarzı kıyafetler giyerler

 2. Ben bu terimi erkek gibi giyinen kadınlar olarak biliyorum genelde feminist bayanlarda bu tarz kombinler görüyorum ne derece doğru bilemiyorum ama insanın istediği gibi kıyafet giymesi bence güzel bir şey tabi ki abartılmadığı sürece güzel mesela erkeler gibi kısa saç kullanan kadınları genelde almanya da görüyoruz kurz haar frisuren dedikleri akımla aynı erkekler gibi ultra keskin saç kesimleri yapıyorlar yada saçlarının yan tarafını kazıtıyorlar mutlaka da ülkemizde rast gelmişsiniz ama onlara yakıştığını itiraf edebilirim.Gelelim maskulene erkek tarzı giyinme belkide iş hayatında ezilen kadınların erkeklere inat bizlerde eşitiz diye çıkardıkları bir iştir işin şakası kadına çuval giyse yakışır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve çeşitli hayaller kurabilirsiniz. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve çeşitli projeler yapabilirsiniz. Planlarınızı uygulamak için kuvvetli arzular ile güne başlayacaksınız. Bugün sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz ve daha önce yapmak isteyip de fırsat bulamadığınız konuları şimdi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi hayallere kaptırmayın ve planlarınızı uygulamak için harekete geçin. Bugün sizin için hareketli geçecek ve kendinize olan güveniniz yükselecek.
İKİZLER BURCU YORUMU
İş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerinde fazla durmayın ve tartışma ortamlarından uzak durun. Endişeli hayallerden uzak durun ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bazı karışıklıklar olabilir ve iletişim araçları ile ilgili bazı sorunlar çıkabilir fakat yaşam enerjiniz ve isteğiniz kuvvetli olduğu için sorunlar ile başa çıkabilirsiniz ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Yeter ki, endişeli hayallere kendinizi kaptırmayın ve dikkatinizi isteklerinize odaklayın. Meydana gelen olaylar ideallerinizi değiştirebilir ve böylece düşünceleriniz de değişebilir. Üstelik burçlar kuşağında değişebilme özelliğine sahip birisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün yoğun duygular, ilginç hayaller ve canlıymış gibi gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve bir süre üzerinde düşünebilirsiniz. Hayaller ve rüyalar sizin için harekete geçirici olabilir ve eskiden yaptığınız projeleri gözden geçirebilirsiniz. Bugün bilinçaltınızın derinlerinden en derin arzularınız uyanabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz ve sanatsal faaliyetlere yönelik organizasyonlar ile ilgilenebilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve bu arada eski arkadaşlarınız ile karşılaşacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran konular ile ilgilenmek hoşunuza gidiyor ancak düşünceler zihninizin derinlerine inebilir ve bu durum yapmanız gereken pratik işlere odaklanmanız zorlaştırabilir. Buna karşılık hayal gücü gerektiren işler ve sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Bilincinizin derinlerinden yükselen gizli arzularınız uyanabilir ve bilinenden daha başka konuları araştırabilirsiniz. Bugün uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve eski bir arkadaşınız ile karşılaşabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi harekete geçirebilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28