Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı Psikoloji İle Yakından İlgilidir

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz’un analizlerine göre kadınların erkeklere oranla depresyonu daha ağır seyrettiklerini ortaya koyuyor. Bunun nedeni kadınların strese karşı fizyolojik tepkileri daha zayıf psikolojik tepkileri ise daha ağırdır. Neticede kadınlarda psikolojik aşınma daha fazla görülmektedir. Kadın sağlığı için psikolojinin sağlam tutulması Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz’un açıklamalarına göre büyük önem taşımaktadır. Sağlık denildiğinde beden ve ruh sağlığı olmak üzere iki kategori birlikte ele alınır. Bu sebeple psikolojik açıdan ciddi iniş çıkışlar yaşamayan kadınlarda hayat ruhsal açıdan daha sakin ve daha iyi analiz edilebilir şekilde akar. Ancak depresyon etkisinde kalmış olan bayanların hayattan beklentileri pek kalmamaktadır. Bu durumda mutsuzluğu beraberinde getirdiğinden kadın sağlığının önemli düzeyde aksamaları meydana gelmektedir. Nihayetinde kadınlara destek olabilecek kişilerin varlığı önemlidir.

Kadınlarda Fizyolojik Rahatsızlıklar

Çocuklukta Ve Menopoz Sonrası Kanamalar

Kadınlarda fizyolojik rahatsızlıklardan biri kadınların küçük yaşlarında başlayan ve menopoz sonrasıda devam edebilen adet düzensizlikleridir. Menarş 12-13 yaşlarında meydana gelen kadınların ilk vajinal kanamasıdır. Genellikle ağrılı seyr eden bu kanamalarda düzensizlikler görülmekte olup çoğunlukla tedavi ile nitelendirilmektedir.

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma bir fizyolojik problem olduğu kadar aynı zamanda sosyal problemi de beraberinde getirmektedir. 35 yaşın üzerinde her beş kadından birinde görülen idrar kaçırma problemi kadınları psikolojik açıdan da olumsuz etkilemektedir. Öksürme, hapşırma ve gülme gibi olayların sonucunda karın içerisindeki basınç arttığı için idrar kaçırma bu durumlarda daha çok görülür. Ancak günümüzün modern tedavi yöntemleri sayesinde idrar kaçırma rahatsızlığına bir çözüm bulunabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu kadın beslenmesi ile ilişkili olduğu düşünülür. Tam olarak sendromun nedeni bilinmemektedir. Ancak en büyük etkisinin hormon bozukluğuna bağlı kilo alımı ve alınan kiloların verilememesi olarak düşünülür. Genellikle genç kızlarda tüylenme, sivilcelenme ve aşırı kilo alımı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hormonal yapıların bozukluğu kilo verememe  problemini ortaya koyar. Bu nedenle hormonal yapılar itibariyle doğru beslenme alışkanlığı kazanılmalı ve doğru, düzenli ve yeterli beslenme konusunda dikkatli davranılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Her işin başı sağlık ben bunu der bunu dinlerim bir kadın sağlıklı olmak hastalıklardan her zaman uzak durmak istiyorsa stres ve stres oluşturacak nedenlerden kendini uzak tutacak kadın hastalıklarının ana nedeni stres tabi doktorunuz bunu daha iyi bilecektir ama görünen köyde kılavuz istemiyor aşırı stres nedeniyle kadınlar erken yaşlarda depresyona giriyor ve vücutları depresyonu karşılayamıyor ve bu nedenle kadınların kadın hastalıklarına yakalanma riski artıyor.Babaannemin bir lafı var kızım kafana tokadan başka bir şey takma 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Kendinizi yenilemek istiyorsunuz veya şimdiye kadar yaptığınızın dışında bambaşka konular ve ortamlar size çekici geliyor fakat sorumluluklarınız yüzünden isteklerinizi gerçekleştirmeniz pek kolay olmayabilir. Ancak bugün duygularınız yükseliyor ve hiçbir şey yapamasanız bile saçlarınızı kestirebilirsiniz veya alışveriş yapabilirsiniz. Bu arada bütçenizi aşan harcamalar yapmaktan kaçınmalısınız. Eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. Bu arada kaçamak aşklar sizi heyecanlandırabilir. Sportif faaliyetler ve çevre gezileri sizi rahatlatacak.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü hissedebilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için atılımlarda bulunabilirsiniz. Karşılaştığınız bir sanatçı veya hayal gücü yüksek bir kişi sizi harekete geçirecek fikirler ortaya atabilir. Veya ilginç hayalleriniz olabilir ve ideallerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. Davetler, organizasyonlar ve katılacağınız toplantılarda dikkat çekici ve etkileyici olacaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bu arada sevdiğinizi ihmal etmeyin.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçireceksiniz ve ilişkilere bakış açınızın değişmeye başladığını anlayacaksınız. Kaçamak aşklar çekici gelebilir fakat içinizden yükselen kuvvetli arzuları denetlemeyi başaracaksınız ve tedbirli davranacaksınız. Bazı gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir ancak dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Karışıklıklar olsa bile çözümleyici bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Zorluklar ile başa çıkabilecek gücünüz var. Ayrıca sevdiklerinizin ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek.
ASLAN BURCU YORUMU
Alışkanlıklarınızı değiştirmeye zorlayan olaylara farkında olmadan direnç gösterebilirsiniz ve nedenini anlamadığınız bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Aslında kendinizle ilgili bazı değişiklikleri yapmaya hevesli olduğunuz bir dönemdesiniz ve hatta bazı alışkanlıklarınızı değiştirmiş olabilirsiniz. Bugün kendinizi daha canlı ve enerjik hissedeceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kararlı ve azimli davranacaksınız. Böylece hem çevrenizi etkileyeceksiniz, hem de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Hayal gücü yüksek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konulara artık daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve anlayışlı bir tavır içine girebilirsiniz. Büyük organizasyonlar, dernek çalışmaları ve benzeri faaliyetler keyfinizi yerine getirecek. Yabancılar ile iş birliği yapabilirsiniz ve geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için kararlarınızı sürdürmeyi başarabilirsiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kendinizi maceracı ve cesur hissedebilirsiniz. Fakat yapacağınız girişimlerde tedbirli davransanız iyi olacak. Ayrıca gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir ve küçük ayrıntılara takılı kalabilirsiniz. Şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen detayların farkına varmanız aslında çok iyi fakat takılı kalırsanız fırsatları değerlendirmeniz zor olacak. Daha önce değer verdiğiniz kişiler ve konular gözünüzde değerini yitirebilir fakat davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Güçlü ve saygın kişileri karşınıza almayın ve şansınızı iyi kullanmak için gayret gösterin.
AKREP BURCU YORUMU
Kendinizi daha iyimser ve olgun hissedebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar sizi geliştirirken bakış açınızı da değiştiriyor. Baskı altında dahi geleceğe ümitle bakabiliyorsunuz. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler sizi heyecanlandıracak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Saygın çevreler ile iş birliği yapabilirsiniz ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Neşeli ve heyecanlı haliniz çevrenize de yansıyacak ve ilişkileriniz daha sıcak olacak. Çeşitli davetler alabilirsiniz ve sevdiğiniz ile birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün karamsarlıktan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi yapmak istediğiniz işlere odaklayacaksınız. Gün içinde karşılaştığınız kişiler enerjinizi yükseltecek ve hareketli bir gün geçireceksiniz. İlginç organizasyonlara katılabilirsiniz ve canlılığınız ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Davetler, çevre gezileri ve çeşitli organizasyonların içinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve güç gerektiren işlerde başarılı olacaksınız. Yapıcı ve kararlı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sanatçılardan veya çevrenizdeki hayal gücü yüksek bir kişiden etkilenebilirsiniz ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Haberler ve olaylar hayal gücünüzü uyandıracak ve çok çeşitli konularda fikirler uyanacak. Ancak fikirlerinizi olgunlaştırmadan çevrenizdeki kişilere anlatmasanız iyi olur. İddiacı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmanız gerekiyor. Özellikle güçlü kişiler ile işbirliği yaparken tedbirli olmalısınız. Aslında isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz ve böylece sorunlar ile başa çıkabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
İlişkilerinizde daha mesafeli ve çekingen davranabilirsiniz. Sevdiklerinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için gayret gösterin. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz. Bu arada ilişkileri idealize edebilirsiniz veya ilişkilere bakış açınızın değiştiğini düşünebilirsiniz. Sevdiğinizin davranışları sizin hayal ettiğinizden daha farklı olabilir. Aslında hayal kırıklığı, kayıplar ve benzeri duygular yaşamak istemediğinizi düşünebilirsiniz. Ancak şüpheci ve karamsar duygularınızı sevdiğinize yansıtmasanız iyi olacak.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28