Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı Psikoloji İle Yakından İlgilidir

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz’un analizlerine göre kadınların erkeklere oranla depresyonu daha ağır seyrettiklerini ortaya koyuyor. Bunun nedeni kadınların strese karşı fizyolojik tepkileri daha zayıf psikolojik tepkileri ise daha ağırdır. Neticede kadınlarda psikolojik aşınma daha fazla görülmektedir. Kadın sağlığı için psikolojinin sağlam tutulması Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz’un açıklamalarına göre büyük önem taşımaktadır. Sağlık denildiğinde beden ve ruh sağlığı olmak üzere iki kategori birlikte ele alınır. Bu sebeple psikolojik açıdan ciddi iniş çıkışlar yaşamayan kadınlarda hayat ruhsal açıdan daha sakin ve daha iyi analiz edilebilir şekilde akar. Ancak depresyon etkisinde kalmış olan bayanların hayattan beklentileri pek kalmamaktadır. Bu durumda mutsuzluğu beraberinde getirdiğinden kadın sağlığının önemli düzeyde aksamaları meydana gelmektedir. Nihayetinde kadınlara destek olabilecek kişilerin varlığı önemlidir.

Kadınlarda Fizyolojik Rahatsızlıklar

Çocuklukta Ve Menopoz Sonrası Kanamalar

Kadınlarda fizyolojik rahatsızlıklardan biri kadınların küçük yaşlarında başlayan ve menopoz sonrasıda devam edebilen adet düzensizlikleridir. Menarş 12-13 yaşlarında meydana gelen kadınların ilk vajinal kanamasıdır. Genellikle ağrılı seyr eden bu kanamalarda düzensizlikler görülmekte olup çoğunlukla tedavi ile nitelendirilmektedir.

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma bir fizyolojik problem olduğu kadar aynı zamanda sosyal problemi de beraberinde getirmektedir. 35 yaşın üzerinde her beş kadından birinde görülen idrar kaçırma problemi kadınları psikolojik açıdan da olumsuz etkilemektedir. Öksürme, hapşırma ve gülme gibi olayların sonucunda karın içerisindeki basınç arttığı için idrar kaçırma bu durumlarda daha çok görülür. Ancak günümüzün modern tedavi yöntemleri sayesinde idrar kaçırma rahatsızlığına bir çözüm bulunabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu kadın beslenmesi ile ilişkili olduğu düşünülür. Tam olarak sendromun nedeni bilinmemektedir. Ancak en büyük etkisinin hormon bozukluğuna bağlı kilo alımı ve alınan kiloların verilememesi olarak düşünülür. Genellikle genç kızlarda tüylenme, sivilcelenme ve aşırı kilo alımı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hormonal yapıların bozukluğu kilo verememe  problemini ortaya koyar. Bu nedenle hormonal yapılar itibariyle doğru beslenme alışkanlığı kazanılmalı ve doğru, düzenli ve yeterli beslenme konusunda dikkatli davranılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Her işin başı sağlık ben bunu der bunu dinlerim bir kadın sağlıklı olmak hastalıklardan her zaman uzak durmak istiyorsa stres ve stres oluşturacak nedenlerden kendini uzak tutacak kadın hastalıklarının ana nedeni stres tabi doktorunuz bunu daha iyi bilecektir ama görünen köyde kılavuz istemiyor aşırı stres nedeniyle kadınlar erken yaşlarda depresyona giriyor ve vücutları depresyonu karşılayamıyor ve bu nedenle kadınların kadın hastalıklarına yakalanma riski artıyor.Babaannemin bir lafı var kızım kafana tokadan başka bir şey takma 🙂

 2. Kadın olmak çok zor son zamanlarda adetlerimde çok düzensizlik var eskiden olur sonra geçerdi şuan 3 aydır devam etmekte olan bir adet dönemi geçiriyorum normalde aylık tekrarlanan dönem 2 haftaya düştü ve henüz doktora gitmedim belki üşütmüşümdür veya başka bir nedendendir dedim ama henüz geçmedi aile hekimime durumu bildirdim aile hekimim korkulacak bir durum olmayacağını bazı durumlarda adetlerde düzensizlik olabileceğini belirtti sinir stres ve bebek sahibi olma arzusu bunu tetikleyen sebeplermiş bende bunların hepsi var :)bir kızım var aradan 15 sene geçti tekrar hamile kalmak istedim ama sonuç alamadık bende ve eşimde bir sıkıntı yok ikimizde sağlıklıyız ama bir türlü olmuyor belki bu nedenle adetlerimde düzensizlik olmuş olabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve çeşitli hayaller kurabilirsiniz. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve çeşitli projeler yapabilirsiniz. Planlarınızı uygulamak için kuvvetli arzular ile güne başlayacaksınız. Bugün sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz ve daha önce yapmak isteyip de fırsat bulamadığınız konuları şimdi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi hayallere kaptırmayın ve planlarınızı uygulamak için harekete geçin. Bugün sizin için hareketli geçecek ve kendinize olan güveniniz yükselecek.
İKİZLER BURCU YORUMU
İş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerinde fazla durmayın ve tartışma ortamlarından uzak durun. Endişeli hayallerden uzak durun ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bazı karışıklıklar olabilir ve iletişim araçları ile ilgili bazı sorunlar çıkabilir fakat yaşam enerjiniz ve isteğiniz kuvvetli olduğu için sorunlar ile başa çıkabilirsiniz ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Yeter ki, endişeli hayallere kendinizi kaptırmayın ve dikkatinizi isteklerinize odaklayın. Meydana gelen olaylar ideallerinizi değiştirebilir ve böylece düşünceleriniz de değişebilir. Üstelik burçlar kuşağında değişebilme özelliğine sahip birisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün yoğun duygular, ilginç hayaller ve canlıymış gibi gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve bir süre üzerinde düşünebilirsiniz. Hayaller ve rüyalar sizin için harekete geçirici olabilir ve eskiden yaptığınız projeleri gözden geçirebilirsiniz. Bugün bilinçaltınızın derinlerinden en derin arzularınız uyanabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz ve sanatsal faaliyetlere yönelik organizasyonlar ile ilgilenebilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve bu arada eski arkadaşlarınız ile karşılaşacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran konular ile ilgilenmek hoşunuza gidiyor ancak düşünceler zihninizin derinlerine inebilir ve bu durum yapmanız gereken pratik işlere odaklanmanız zorlaştırabilir. Buna karşılık hayal gücü gerektiren işler ve sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Bilincinizin derinlerinden yükselen gizli arzularınız uyanabilir ve bilinenden daha başka konuları araştırabilirsiniz. Bugün uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve eski bir arkadaşınız ile karşılaşabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi harekete geçirebilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28