Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın bireylerde, gluten içeren gıdaların alınması ile ortaya çıkan proksimal ince barsağı tutan ve glutene karşı kalıcıduyarlılık ile karakterize otoimmun bir enteropatidir. Çölyak hastalarının özellikle birinci derece akrabalarında hastalığın görülme riski artmaktadır.

Çölyak tanısı almış olgularımızın birinci derece akrabalarında çölyak hastalığının sıklığının araştırılması amaçlandı. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ÇocukSağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından çölyak hastalığı tanısı ile izlenmekte olan 195 hastanın birinci dereceakrabaları (anne, baba veya kardeşleri) çalışmaya alındı. Toplam 484 akrabanın113’ü anne (%23,3), 109’u baba (%22,5), 262’si kardeşti (%54,1). Ġlk etapta serumörneklerinde anti-tTG IgA ve serum IgA çalışıldı. Ġkinci aşamada anti-tTG IgAantikoru pozitif çıkan olgulara üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapıldı. İncebağırsak biyopsisi alındı. Mukoza değişikliklerinin tanımlanmasında Marshskorlaması kullanıldı.

Olguların 46’sında anti-tTG IgA pozitif olarak saptandı (%9,5). Olguların IgA düzeyleri normal sınırlardaydı. Anti-tTG IgA pozitif çıkan olgulardan biyopsiyikabul eden 34’üne biyopsi yapıldı. Biyopsi yapılanların 23’ünün biyopsi sonucu ÇHile uyumlu olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan olguların %4,8’i ÇH tanısı aldı.Biyopsi yapılan 34 hastanın biyopsilerinden 11’i Marsh 0, 5’i Marsh I, 4’ü Marsh II,12’si Marsh III ve 2 hasta Marsh IV olarak değerlendirildi. Biyopsisi çölyak olarakdeğerlendirilen 23 hastanın üçü anne, biri baba ve 19’u kardeşti.

Sonuç olarak, çalışmamız 195 çölyaklı çocuğun 484 birinci dereceakrabasında 23 tanı almamış olguyu tanımlayarak bu grupta yüksek yaygınlığı(%4,8) göstermiştir. Çalışmamız çölyak hastalarının birinci derece akrabaların da kapsamlı bir tarama politikası geliştirilmesinin zorunlu olduğunu desteklemektedir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik

-Yaşa göre kilo azlığı

-Kas zayıflığı

-Bezginlik

-Kansızlık

-Büyük tuvalet ihtiyacı artması

-Kusma

-İştahsızlık

-Büyüme geriliği

-Ağız içinde oluşan aftlar

-İştahsızlık, gaz şikayetleri

-Eklem ve kemik ağrıları

-Sinirlilik

-Ciltte kaşıntılı döküntüler

Çölyak Hastalığının Tedavisi

Çölyak hastalığın tedavisi, ömür boyu glutenden kaçma Ģeklindedir. Glutensiz diyet uygulanır. Günümüzde ÇH tedavisinde tek ve etkin tedavi şekli glutensiz diyettir ancak diyetin damak zevkine uygunluğunun az olması, kolay eriĢilebilir olmaması, etiketleme eksikliği ve diğer besinlerle çapraz gluten kontaminasyonu gibi problemler de süregelmektedir. Artan bilgiler ve gelişen teknolojiye paralel olarak ÇH’nın önlenmesinde yeni stratejiler gündeme gelmektedir. Süt çocukluğu döneminde yüksek miktarda glutenin tanıtılmasının ÇH sıklığını arttırdığı, az miktarda glutenin anne sütü alırken tanıtılmasının ise tolerans geliĢimine yardımcı olarak hastalığı azalttığı bilinmektedir. Ancak bu yaklaşımların riskli kişilerde kısa dönem faydaları bilinse de uzun dönem faydaları bilinmemektedir.

Nazende sağlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Merhaba ben bir çölyak hastasıyım bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorundasınız.Bu bir alerji hastalığıdır alerjen madde gluten bu bir protein alerjisi bana bu teşhis konulduktan sonra buğday yulaf arpa gibi gluten içeren gıdaları tüketmemi yasakladılar .Gluten bir çok üründe kullanılıyor ve bu belirtilmeden kullanılıyor maalesef bu konuda biz çölyak hastaları çok muzdaribiz bizim yaptığımız diyet şeker hastalarının ki gibi değil aksine glutene maruz kaldığımızda bize müthiş bir ızdırap oluyor bu hastalıkta bana teshis koymak için kan testi yaptılar pozitif çıkınca çölyak hastalığı var sende dediler hiç anlamadım ne olduğunu bilmiyordum şimdi onla yatıp onla kalkıyorum Allah bu hastalığı yaşayanlara ailelerine yardım etsin ve bu hastalığın sonu olarak bağırsak kanserini işaret ediyorlar.Bu site içinde bir şeyler söylemek istiyorum bizim sesimizi kimseler duymuyor glutensiz gıdalar bulamıyoruz bu konuda bizler için ses olun

  saygılarımla

 2. Çölyak sindirim sistemi ile alakalı bir hastalık olarak biliyorum. Türkiye’de 750 bin çölyak hastası olduğu söyleniyor.Bu veriler ışığında neredeyse her 100 kişiden 1 kişi çölyak hastası olduğu ortaya çıkıyor.Bir arkadaşım çölyak hastasıydı guluten içermeyen besinler tüketmek zorundaydı aynı zamanda şeker hastasıydı tedavisi olmayan bir hastalık tedavi olarak sadece doktorun verdiği diyeti uygulamanız gerekecek.Bu konuda devlet tarafından bu hastalar için yiyecekler üretilip satılabilir. Avrupa’da çölyak hastaları için mağazalar bile var Türkiye de ancak yabancı sitelerden sipariş edeceğiniz ürünleri getirtebilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve çeşitli hayaller kurabilirsiniz. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve çeşitli projeler yapabilirsiniz. Planlarınızı uygulamak için kuvvetli arzular ile güne başlayacaksınız. Bugün sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz ve daha önce yapmak isteyip de fırsat bulamadığınız konuları şimdi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi hayallere kaptırmayın ve planlarınızı uygulamak için harekete geçin. Bugün sizin için hareketli geçecek ve kendinize olan güveniniz yükselecek.
İKİZLER BURCU YORUMU
İş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerinde fazla durmayın ve tartışma ortamlarından uzak durun. Endişeli hayallerden uzak durun ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bazı karışıklıklar olabilir ve iletişim araçları ile ilgili bazı sorunlar çıkabilir fakat yaşam enerjiniz ve isteğiniz kuvvetli olduğu için sorunlar ile başa çıkabilirsiniz ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Yeter ki, endişeli hayallere kendinizi kaptırmayın ve dikkatinizi isteklerinize odaklayın. Meydana gelen olaylar ideallerinizi değiştirebilir ve böylece düşünceleriniz de değişebilir. Üstelik burçlar kuşağında değişebilme özelliğine sahip birisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün yoğun duygular, ilginç hayaller ve canlıymış gibi gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve bir süre üzerinde düşünebilirsiniz. Hayaller ve rüyalar sizin için harekete geçirici olabilir ve eskiden yaptığınız projeleri gözden geçirebilirsiniz. Bugün bilinçaltınızın derinlerinden en derin arzularınız uyanabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz ve sanatsal faaliyetlere yönelik organizasyonlar ile ilgilenebilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve bu arada eski arkadaşlarınız ile karşılaşacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran konular ile ilgilenmek hoşunuza gidiyor ancak düşünceler zihninizin derinlerine inebilir ve bu durum yapmanız gereken pratik işlere odaklanmanız zorlaştırabilir. Buna karşılık hayal gücü gerektiren işler ve sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Bilincinizin derinlerinden yükselen gizli arzularınız uyanabilir ve bilinenden daha başka konuları araştırabilirsiniz. Bugün uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve eski bir arkadaşınız ile karşılaşabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi harekete geçirebilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28