Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın bireylerde, gluten içeren gıdaların alınması ile ortaya çıkan proksimal ince barsağı tutan ve glutene karşı kalıcıduyarlılık ile karakterize otoimmun bir enteropatidir. Çölyak hastalarının özellikle birinci derece akrabalarında hastalığın görülme riski artmaktadır.

Çölyak tanısı almış olgularımızın birinci derece akrabalarında çölyak hastalığının sıklığının araştırılması amaçlandı. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ÇocukSağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından çölyak hastalığı tanısı ile izlenmekte olan 195 hastanın birinci dereceakrabaları (anne, baba veya kardeşleri) çalışmaya alındı. Toplam 484 akrabanın113’ü anne (%23,3), 109’u baba (%22,5), 262’si kardeşti (%54,1). Ġlk etapta serumörneklerinde anti-tTG IgA ve serum IgA çalışıldı. Ġkinci aşamada anti-tTG IgAantikoru pozitif çıkan olgulara üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapıldı. İncebağırsak biyopsisi alındı. Mukoza değişikliklerinin tanımlanmasında Marshskorlaması kullanıldı.

Olguların 46’sında anti-tTG IgA pozitif olarak saptandı (%9,5). Olguların IgA düzeyleri normal sınırlardaydı. Anti-tTG IgA pozitif çıkan olgulardan biyopsiyikabul eden 34’üne biyopsi yapıldı. Biyopsi yapılanların 23’ünün biyopsi sonucu ÇHile uyumlu olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan olguların %4,8’i ÇH tanısı aldı.Biyopsi yapılan 34 hastanın biyopsilerinden 11’i Marsh 0, 5’i Marsh I, 4’ü Marsh II,12’si Marsh III ve 2 hasta Marsh IV olarak değerlendirildi. Biyopsisi çölyak olarakdeğerlendirilen 23 hastanın üçü anne, biri baba ve 19’u kardeşti.

Sonuç olarak, çalışmamız 195 çölyaklı çocuğun 484 birinci dereceakrabasında 23 tanı almamış olguyu tanımlayarak bu grupta yüksek yaygınlığı(%4,8) göstermiştir. Çalışmamız çölyak hastalarının birinci derece akrabaların da kapsamlı bir tarama politikası geliştirilmesinin zorunlu olduğunu desteklemektedir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik

-Yaşa göre kilo azlığı

-Kas zayıflığı

-Bezginlik

-Kansızlık

-Büyük tuvalet ihtiyacı artması

-Kusma

-İştahsızlık

-Büyüme geriliği

-Ağız içinde oluşan aftlar

-İştahsızlık, gaz şikayetleri

-Eklem ve kemik ağrıları

-Sinirlilik

-Ciltte kaşıntılı döküntüler

Çölyak Hastalığının Tedavisi

Çölyak hastalığın tedavisi, ömür boyu glutenden kaçma Ģeklindedir. Glutensiz diyet uygulanır. Günümüzde ÇH tedavisinde tek ve etkin tedavi şekli glutensiz diyettir ancak diyetin damak zevkine uygunluğunun az olması, kolay eriĢilebilir olmaması, etiketleme eksikliği ve diğer besinlerle çapraz gluten kontaminasyonu gibi problemler de süregelmektedir. Artan bilgiler ve gelişen teknolojiye paralel olarak ÇH’nın önlenmesinde yeni stratejiler gündeme gelmektedir. Süt çocukluğu döneminde yüksek miktarda glutenin tanıtılmasının ÇH sıklığını arttırdığı, az miktarda glutenin anne sütü alırken tanıtılmasının ise tolerans geliĢimine yardımcı olarak hastalığı azalttığı bilinmektedir. Ancak bu yaklaşımların riskli kişilerde kısa dönem faydaları bilinse de uzun dönem faydaları bilinmemektedir.

Nazende sağlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Merhaba ben bir çölyak hastasıyım bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorundasınız.Bu bir alerji hastalığıdır alerjen madde gluten bu bir protein alerjisi bana bu teşhis konulduktan sonra buğday yulaf arpa gibi gluten içeren gıdaları tüketmemi yasakladılar .Gluten bir çok üründe kullanılıyor ve bu belirtilmeden kullanılıyor maalesef bu konuda biz çölyak hastaları çok muzdaribiz bizim yaptığımız diyet şeker hastalarının ki gibi değil aksine glutene maruz kaldığımızda bize müthiş bir ızdırap oluyor bu hastalıkta bana teshis koymak için kan testi yaptılar pozitif çıkınca çölyak hastalığı var sende dediler hiç anlamadım ne olduğunu bilmiyordum şimdi onla yatıp onla kalkıyorum Allah bu hastalığı yaşayanlara ailelerine yardım etsin ve bu hastalığın sonu olarak bağırsak kanserini işaret ediyorlar.Bu site içinde bir şeyler söylemek istiyorum bizim sesimizi kimseler duymuyor glutensiz gıdalar bulamıyoruz bu konuda bizler için ses olun

  saygılarımla

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Kendinizi yenilemek istiyorsunuz veya şimdiye kadar yaptığınızın dışında bambaşka konular ve ortamlar size çekici geliyor fakat sorumluluklarınız yüzünden isteklerinizi gerçekleştirmeniz pek kolay olmayabilir. Ancak bugün duygularınız yükseliyor ve hiçbir şey yapamasanız bile saçlarınızı kestirebilirsiniz veya alışveriş yapabilirsiniz. Bu arada bütçenizi aşan harcamalar yapmaktan kaçınmalısınız. Eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. Bu arada kaçamak aşklar sizi heyecanlandırabilir. Sportif faaliyetler ve çevre gezileri sizi rahatlatacak.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü hissedebilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için atılımlarda bulunabilirsiniz. Karşılaştığınız bir sanatçı veya hayal gücü yüksek bir kişi sizi harekete geçirecek fikirler ortaya atabilir. Veya ilginç hayalleriniz olabilir ve ideallerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. Davetler, organizasyonlar ve katılacağınız toplantılarda dikkat çekici ve etkileyici olacaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bu arada sevdiğinizi ihmal etmeyin.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçireceksiniz ve ilişkilere bakış açınızın değişmeye başladığını anlayacaksınız. Kaçamak aşklar çekici gelebilir fakat içinizden yükselen kuvvetli arzuları denetlemeyi başaracaksınız ve tedbirli davranacaksınız. Bazı gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir ancak dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Karışıklıklar olsa bile çözümleyici bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Zorluklar ile başa çıkabilecek gücünüz var. Ayrıca sevdiklerinizin ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek.
ASLAN BURCU YORUMU
Alışkanlıklarınızı değiştirmeye zorlayan olaylara farkında olmadan direnç gösterebilirsiniz ve nedenini anlamadığınız bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Aslında kendinizle ilgili bazı değişiklikleri yapmaya hevesli olduğunuz bir dönemdesiniz ve hatta bazı alışkanlıklarınızı değiştirmiş olabilirsiniz. Bugün kendinizi daha canlı ve enerjik hissedeceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kararlı ve azimli davranacaksınız. Böylece hem çevrenizi etkileyeceksiniz, hem de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Hayal gücü yüksek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konulara artık daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve anlayışlı bir tavır içine girebilirsiniz. Büyük organizasyonlar, dernek çalışmaları ve benzeri faaliyetler keyfinizi yerine getirecek. Yabancılar ile iş birliği yapabilirsiniz ve geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için kararlarınızı sürdürmeyi başarabilirsiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kendinizi maceracı ve cesur hissedebilirsiniz. Fakat yapacağınız girişimlerde tedbirli davransanız iyi olacak. Ayrıca gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir ve küçük ayrıntılara takılı kalabilirsiniz. Şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen detayların farkına varmanız aslında çok iyi fakat takılı kalırsanız fırsatları değerlendirmeniz zor olacak. Daha önce değer verdiğiniz kişiler ve konular gözünüzde değerini yitirebilir fakat davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Güçlü ve saygın kişileri karşınıza almayın ve şansınızı iyi kullanmak için gayret gösterin.
AKREP BURCU YORUMU
Kendinizi daha iyimser ve olgun hissedebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar sizi geliştirirken bakış açınızı da değiştiriyor. Baskı altında dahi geleceğe ümitle bakabiliyorsunuz. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler sizi heyecanlandıracak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Saygın çevreler ile iş birliği yapabilirsiniz ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Neşeli ve heyecanlı haliniz çevrenize de yansıyacak ve ilişkileriniz daha sıcak olacak. Çeşitli davetler alabilirsiniz ve sevdiğiniz ile birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün karamsarlıktan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi yapmak istediğiniz işlere odaklayacaksınız. Gün içinde karşılaştığınız kişiler enerjinizi yükseltecek ve hareketli bir gün geçireceksiniz. İlginç organizasyonlara katılabilirsiniz ve canlılığınız ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Davetler, çevre gezileri ve çeşitli organizasyonların içinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve güç gerektiren işlerde başarılı olacaksınız. Yapıcı ve kararlı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sanatçılardan veya çevrenizdeki hayal gücü yüksek bir kişiden etkilenebilirsiniz ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Haberler ve olaylar hayal gücünüzü uyandıracak ve çok çeşitli konularda fikirler uyanacak. Ancak fikirlerinizi olgunlaştırmadan çevrenizdeki kişilere anlatmasanız iyi olur. İddiacı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmanız gerekiyor. Özellikle güçlü kişiler ile işbirliği yaparken tedbirli olmalısınız. Aslında isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz ve böylece sorunlar ile başa çıkabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
İlişkilerinizde daha mesafeli ve çekingen davranabilirsiniz. Sevdiklerinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için gayret gösterin. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz. Bu arada ilişkileri idealize edebilirsiniz veya ilişkilere bakış açınızın değiştiğini düşünebilirsiniz. Sevdiğinizin davranışları sizin hayal ettiğinizden daha farklı olabilir. Aslında hayal kırıklığı, kayıplar ve benzeri duygular yaşamak istemediğinizi düşünebilirsiniz. Ancak şüpheci ve karamsar duygularınızı sevdiğinize yansıtmasanız iyi olacak.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28