Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak Hastalığı Nedir Irsi Midir

Çölyak hastalığı, genetik olarak yatkın bireylerde, gluten içeren gıdaların alınması ile ortaya çıkan proksimal ince barsağı tutan ve glutene karşı kalıcıduyarlılık ile karakterize otoimmun bir enteropatidir. Çölyak hastalarının özellikle birinci derece akrabalarında hastalığın görülme riski artmaktadır.

Çölyak tanısı almış olgularımızın birinci derece akrabalarında çölyak hastalığının sıklığının araştırılması amaçlandı. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ÇocukSağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Gastroenteroloji Bilim Dalı tarafından çölyak hastalığı tanısı ile izlenmekte olan 195 hastanın birinci dereceakrabaları (anne, baba veya kardeşleri) çalışmaya alındı. Toplam 484 akrabanın113’ü anne (%23,3), 109’u baba (%22,5), 262’si kardeşti (%54,1). Ġlk etapta serumörneklerinde anti-tTG IgA ve serum IgA çalışıldı. Ġkinci aşamada anti-tTG IgAantikoru pozitif çıkan olgulara üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapıldı. İncebağırsak biyopsisi alındı. Mukoza değişikliklerinin tanımlanmasında Marshskorlaması kullanıldı.

Olguların 46’sında anti-tTG IgA pozitif olarak saptandı (%9,5). Olguların IgA düzeyleri normal sınırlardaydı. Anti-tTG IgA pozitif çıkan olgulardan biyopsiyikabul eden 34’üne biyopsi yapıldı. Biyopsi yapılanların 23’ünün biyopsi sonucu ÇHile uyumlu olarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan olguların %4,8’i ÇH tanısı aldı.Biyopsi yapılan 34 hastanın biyopsilerinden 11’i Marsh 0, 5’i Marsh I, 4’ü Marsh II,12’si Marsh III ve 2 hasta Marsh IV olarak değerlendirildi. Biyopsisi çölyak olarakdeğerlendirilen 23 hastanın üçü anne, biri baba ve 19’u kardeşti.

Sonuç olarak, çalışmamız 195 çölyaklı çocuğun 484 birinci dereceakrabasında 23 tanı almamış olguyu tanımlayarak bu grupta yüksek yaygınlığı(%4,8) göstermiştir. Çalışmamız çölyak hastalarının birinci derece akrabaların da kapsamlı bir tarama politikası geliştirilmesinin zorunlu olduğunu desteklemektedir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik

-Yaşa göre kilo azlığı

-Kas zayıflığı

-Bezginlik

-Kansızlık

-Büyük tuvalet ihtiyacı artması

-Kusma

-İştahsızlık

-Büyüme geriliği

-Ağız içinde oluşan aftlar

-İştahsızlık, gaz şikayetleri

-Eklem ve kemik ağrıları

-Sinirlilik

-Ciltte kaşıntılı döküntüler

Çölyak Hastalığının Tedavisi

Çölyak hastalığın tedavisi, ömür boyu glutenden kaçma Ģeklindedir. Glutensiz diyet uygulanır. Günümüzde ÇH tedavisinde tek ve etkin tedavi şekli glutensiz diyettir ancak diyetin damak zevkine uygunluğunun az olması, kolay eriĢilebilir olmaması, etiketleme eksikliği ve diğer besinlerle çapraz gluten kontaminasyonu gibi problemler de süregelmektedir. Artan bilgiler ve gelişen teknolojiye paralel olarak ÇH’nın önlenmesinde yeni stratejiler gündeme gelmektedir. Süt çocukluğu döneminde yüksek miktarda glutenin tanıtılmasının ÇH sıklığını arttırdığı, az miktarda glutenin anne sütü alırken tanıtılmasının ise tolerans geliĢimine yardımcı olarak hastalığı azalttığı bilinmektedir. Ancak bu yaklaşımların riskli kişilerde kısa dönem faydaları bilinse de uzun dönem faydaları bilinmemektedir.

Nazende sağlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Merhaba ben bir çölyak hastasıyım bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorundasınız.Bu bir alerji hastalığıdır alerjen madde gluten bu bir protein alerjisi bana bu teşhis konulduktan sonra buğday yulaf arpa gibi gluten içeren gıdaları tüketmemi yasakladılar .Gluten bir çok üründe kullanılıyor ve bu belirtilmeden kullanılıyor maalesef bu konuda biz çölyak hastaları çok muzdaribiz bizim yaptığımız diyet şeker hastalarının ki gibi değil aksine glutene maruz kaldığımızda bize müthiş bir ızdırap oluyor bu hastalıkta bana teshis koymak için kan testi yaptılar pozitif çıkınca çölyak hastalığı var sende dediler hiç anlamadım ne olduğunu bilmiyordum şimdi onla yatıp onla kalkıyorum Allah bu hastalığı yaşayanlara ailelerine yardım etsin ve bu hastalığın sonu olarak bağırsak kanserini işaret ediyorlar.Bu site içinde bir şeyler söylemek istiyorum bizim sesimizi kimseler duymuyor glutensiz gıdalar bulamıyoruz bu konuda bizler için ses olun

  saygılarımla

 2. Çölyak sindirim sistemi ile alakalı bir hastalık olarak biliyorum. Türkiye’de 750 bin çölyak hastası olduğu söyleniyor.Bu veriler ışığında neredeyse her 100 kişiden 1 kişi çölyak hastası olduğu ortaya çıkıyor.Bir arkadaşım çölyak hastasıydı guluten içermeyen besinler tüketmek zorundaydı aynı zamanda şeker hastasıydı tedavisi olmayan bir hastalık tedavi olarak sadece doktorun verdiği diyeti uygulamanız gerekecek.Bu konuda devlet tarafından bu hastalar için yiyecekler üretilip satılabilir. Avrupa’da çölyak hastaları için mağazalar bile var Türkiye de ancak yabancı sitelerden sipariş edeceğiniz ürünleri getirtebilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28