Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Bildiğiniz üzere çocuklar ilk olarak anne babaları ve kardeşleri ile ilişki kurmaktadır. Ancak, çocukların ailelerinden kendilerine kardeş istemeleri veya kardeşi olduktan sonra da ne onunla ne de onsuz olabilmeleri gibi durumların yaşandığını hepimiz bilmekteyiz. Anne babalar için kardeşler arasındaki bu ilişkinin dinamiğini çözmek bu sevginin gelişmesini sağlayacaktır. Çocuklarda kardeş kıskançlığı, insan var olduğundan beri, günümüze kadar gelmiş aile içi problemlerindendir.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeşi doğduktan sonra büyük çocuğa nasıl davranmak gereklidir?

Öncelikle anne baba olarak büyük çocuğun yeni doğan kardeşiyle ilgili duygularını kesin olarak  tanımlayın. Onu anladığınızı ve hatta ona kardeşinin uykusu sırasında sessiz durmanın çok kolay olmadığını bildiğinizi söylemek gayet uygundur. Tüm suçu da asla bebeğe atmayın. Bu çocuklarda kardeş kıskançlığı olayını daha da arttıracaktır. Örneğin; ‘Şu an parka asla gidemeyiz çünkü bak bebek uyuyor’ demeniz büyük çocukta ‘bebekten dolayı eğlenceli bir aktivite yapamaz olduk’ anlayışına neden olabilmektedir. Başka bir neden belirtmek daha iyi olacaktır.

Kardeşiyle ilgili olumlu bir davranışta bulunduğunda ona güzel şeyler söylemeyi ihmal etmeyin. ‘’Kardeşine ne kadar güzel davranıyorsun, bak o da sana nasıl gülüyor ‘’ demeniz kardeş ile ilgili olumlu duyguları sağlayacaktır. Böylece çocuklarda kardeş kıskançlığı mevzusunu bir tık engellemiş olacaksınız.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeşler arasında sevgiyi ve saygıyı muhakkak arttırın. Kardeşlerin birbirleri için yaptığı olumlu küçük davranışları destekleyin. Örneğin; bir kardeş diğerinin ödevine yardım ederse ‘kardeşine yardım etmen çok güzel bir davranış’ demelisiniz. Biri oyunda sırasını kardeşine verirse, bu davranışı ‘kardeşine izin vermen çok harika bir davranış’ diyerek destekleyin.

Ancak tüm bu detaylara rağmen anne baba bunu uygulayamıyorsa, büyük çocuklarda kardeş kıskançlığı doğumundan sonra belirgin davranış değişiklikleri, aşırı saldırganlık veya içine kapanma, tuvalet  kaçırma ve okul başarısı düşme gibi belirtiler başlamışsa muhakkak bir çocuk psikiyatrından yardım almak gereklidir.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Sağlıklı ve köklü kardeş ilişkileri için anne ve babanın tutumu çok önemlidir. Mutlu ve birbirini seven kardeşler için bu çocukluk yıllarındaki ilişkileri temel oluşturmaktadır. Siz değerli ebeveynlere, aile içi sağlıklı bir iletişim için çocuklarda kardeş kıskançlığı konuyu ele aldık, umarım yararlı olabilmişizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Her ailede olur bunlar. Çok fazla üzerine düşmenin anlamı yok. Belli bir süre bu kıskançlıkları devam eder ve yaşları büyüdükçe ortadan kalkar.

 2. Benim büyük çocukta kardeşi ilk doğduğu zaman çok kıskanıyordu daha sonra güzel güzel konuşunca anlıyorlar, eğer kıskançlık varsa karşınıza alın ve güzelce konuşun.

 3. Zaman her şeyin ilacıdır. Zamana yaymak ve beklemek gerek böyle durumlarda. Çocuktur sonuçta zamanla alışacaktır bu duruma

 4. Kız kardeşim var ve beni çok kıskanıyor her konuda. Hep iyi niyetle yaklaşıyorum ama bir türlü bu huyundan vazgeçiremedik.

 5. İkinci çocuğa hamile olduktan sonra ilk çocuk haliyle biraz kıskanıyor. Doğduktan sonrada devam ediyor, önemli olan o kardeş sevgisini aşılamak. Burada ebeveynlere çok iş düşüyor.

 6. Küçüklüğümde abimde beni kıskanırdı. Daha sonra annem karşısına alıp ciddi ciddi konuştu ve o günden sonra sahip çıkmaya başladı. Tek çözüm bu bence, konuşmak

 7. Kardeş sevgisini çocuğa öğretmek önemli bir konudur bu sayede kardeşini kıskanmayacak ve onu koruyup kollayacaktır.Burada esas önemli iş anne ve babaya düşmekte yeni bebek aileye katıldıktan sonra kardeşinin asını sen koy diyebilmelisiniz koymasanız bile onun fikrini alın sen abisin sen ablasın onu koruyup kollamalısın gibi büyük laflar söyleyip onu sahiplenmesini sağlamalısınız.Bu sayede kardeşi ona değer verecek siz bebeği sevdiğinizde değer verdiği için kıskanmayacak ve size eşlik edecektir.Bazı çocuklar anne hamileyken annenin acı çektiğini düşünerek doğacak olan kardeşine kin besleyebiliyor bunun da önüne geçecek yine annedir doğum sancısı çekse dahi bunu çocuğuna belli etmemeye çalışacaktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Skandal sayılabilecek durumlar olabilir veya ortaya çıkan olayları skandal olarak yorumlayabilirsiniz ve geçmişte yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Elektrikli aletler ile çalışırken tedbirli olun. Ayrıca elektronik cihazlar ve iletişim araçları ile ilgili bazı karışıklıklar çıkabilir. Sürpriz değişikliklerden rahatsızlık duyabilirsiniz ancak kendinizi daha özgür hissedeceksiniz. Tabii bu arada çılgınlık ile özgürlük arasındaki ince çizgiyi unutmayın ve davranışlarınıza özen gösterin. Özellikle ilişkilerinizde ortaya çıkabilecek karışıklıklar olaylara ve kişilere bakış açınızı değiştirebilir. Bu arada kendinize pek de uygun olmayan kişilere aşık olma ihtimaliniz var.
BOĞA BURCU YORUMU
Kendinizi yenilemek ve yaşantınızda önemli değişiklikler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz. Bugün bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bu arada alacağınız haberler ve karşılaştığınız olaylar düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ve fikirlerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. Girişimde bulunmak için acele etmeyeceksiniz. Fakat karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor. Fazla derinleşmeyin ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçin.
İKİZLER BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Sürprizler sizi heyecanlandırabilir ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bu arada farklı çevreler, ilginç konular ve yaratıcı kişiler ilginizi çekecek ve teknoloji ile ilgileneceksiniz. Arkadaşlarınıza sürprizler yapabilirsiniz. Veya sevdiğiniz yapacağı sürprizler sizi şaşırtabilir. Karşılaştığınız olaylar ve alacağınız teklifler hayal gücünüzü uyandıracak. Bazı kaygılarınız olsa bile yaratıcılığınız uyanacak ve eski projelerinizi gözden geçireceksiniz. Daha önce yaptığınız fakat uygulamadığınız projelerinizi güncelleyebilir ve uygulamak için harekete geçebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sürprizler ve ortaya çıkmış olan ani değişikliklerden etkilenmiş olabilirsiniz. Fakat meydana gelen olaylar aslında sizi özgürleştiriyor. Karşılaştığınız olaylar ve marjinal kişilerden etkilenebilirsiniz ve geleceğe yönelik isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Günün erken saatlerinde kendinizi dirayetli ve kuvvetli hissedeceksiniz. Ancak maddi kaygılar veya değişime zorlayan olaylar karşısında direnciniz azalabilir. Sorunların üzerine gitmeyin ve özellikle güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Aslında isteklerinizi gerçekleştirecek gücünüz var. Ancak kendinizi fazla zorlamasanız iyi olacak. Dikkatinizi kendinize yöneltin ve sevdiğiniz konular ile ilgilenin.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün enerjinizi yapıcı yönde kullanacaksınız ve ilginç fikirleriniz ile çevrenizin dikkatini çekeceksiniz. Sabah saatlerinde baskı duyduğunuz konular ve kişilere yönelik rahatsızlık hissedebilirsiniz fakat bu haliniz uzun sürmeyecek ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz. Arkadaşlarınız ile haberleşebilir, keyifli organizasyonlara katılabilirsiniz. Özellikle ilginç kişiler, değişik konular ve teknoloji ile ilgilenenler dikkatinizi çekecek ve çevrenizin değiştiğini hissedeceksiniz. Ayrıca çevrenizi değiştirmek istediğiniz bir dönemdesiniz ve yaratıcı çalışmaların sergilendiği ortamlarda dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Yeni arkadaşlar ve ilginç projeler ile ilgilenebilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile erkenden güne başlayabilirsiniz ve hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Özellikle önemsediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz ve etkileyici kişiler ile işbirliği yapmak için harekete geçebilirsiniz. Bu arada duyacağınız bazı haberler ve karşılaştığınız kişiler hayal gücünüzü uyandırabilir ve bazı kaygılar duyabilirsiniz. Sezgileriniz sizi şaşırtabilir fakat aynı zamanda yanıltıcı da olabilir. Karar vermek için aceleci davranmayın ve duyduklarınızın doğruluğunu araştırmadan tepki göstermeyin. İyi duygularınız sizi koruyacak.
TERAZİ BURCU YORUMU
Farklı duygular hissederek güne başlayabilirsiniz. Eski beklentileriniz açığa çıkabilir. İsteklerinizi ortaya koymak istemeseniz bile olaylar karşısında tepkisiz kalmanız pek kolay değil. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde karşılaştığınız olaylar ve kişiler bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Eski sevgili ile yaşadıklarınız veya eski ilişkilerinizi hatırlatan durumlar ortaya çıkabilir. Kıskançlık çekecek davranışlarda bulunmaktan kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca siz de kıskançlık olarak algılanacak davranışlarda bulunabilirsiniz. Ayrıca yediklerinize ve içtiklerinize özen göstermeniz gerekiyor. Sorunları büyütmekten kaçının ve skandallardan uzak durun.
AKREP BURCU YORUMU
Güne erken saatlerde başlayabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Özellikle sorumluluklarınız ve önem verdiğiniz kişilerin istek ve davranışlarını değerlendirebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek için harekete geçeceksiniz. Sorumluluk gerektiren durumlar karşısında eski korkularınızın azaldığını hissedebilirsiniz ve aslında şanslı olduğunuzu anlayabilirsiniz. Şansınızı iyi değerlendirmek için kararlı ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bu arada kendinizi ve önemsediğiniz kişileri fazla zorlamayın.
YAY BURCU YORUMU
Duygusal dalgalanmalar hissedebilirsiniz ve özellikle sabahın erken saatlerinde duygusal olabilirsiniz. Geçmişte yaşadıklarınızı hatırlayabilir ve içinde bulunduğunuz durumu gözden geçirebilirsiniz. Dışarı çıkmak, yürüyüş yapmak duygusallığınızı dağıtacak ve çevreniz ile ilgileneceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler keyfinizi yerine getirecek. Çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilir, ilginç kişiler ile tanışabilirsiniz. Teknoloji ile ilgilenen kişiler veya farklı konular dikkatinizi çekebilir ve hayal gücünüz uyanabilir. Bazı kaygılarınız olsa bile isteklerinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve etkileyici olabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayabilirsiniz ve ciddiye aldığınız konular ile ilgili sabırlı ve kararlı davranabilirsiniz. Bu arada bazı gelişmeler fikirlerinizi değiştirebilir. Kendinizi ve başkalarını çok zorlamayın. Özellikle güçlü kişileri karşınıza almasanız iyi olacak. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaştığınız kişiler ve olaylara duygusal tepkiler gösterebilirsiniz. Ancak duygularınızı denetlemek için gayret göstermeniz gerekiyor. Sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmasanız iyi olacak. Ayrıca sağlığınıza özen gösterin. Uykunuza ve beslenmenize özen göstermeniz gereken bir dönem... Eski sorunlar gündeme gelebilir ve bazı karışıklıklar olabilir. Bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor.
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde önemsediğiniz kişilerin davranışlarını ve yaşadıkları olayları gözden geçirebilirsiniz ve dikkatinizi kendinize yöneltebilirsiniz. Aslında meydana gelen olaylar bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz için sizi zorluyor olabilir ve siz de direnç gösteriyor olabilirsiniz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve sağlığınıza özen gösterin. Günün ilerleyen saatlerinde alacağınız haberler ve davetler keyfinizi yerine getirecek. Bu arada hoş teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve gelişmeler moralinizi yükseltebilir. Sürprizler ve ilginç fikirler keyfinizi yerine getirecek yeni projelere ilgi duyacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
Güne farklı bir heyecan ile başlayabilirsiniz ve önem verdiğiniz her ne var ise, bunlar ile ilgilenebilirsiniz. Tarih, geçmişte yaşanmış olaylar, büyüklerinizin yaşadıkları ve gelenekleri önemseyebilirsiniz. Ancak dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklamanız ve planlı davranmanız gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler veya alacağınız haberler hayal gücünüzü uyandırabilir ve eskiden yaşadığınız olayları ve arkadaşlarınızı hatırlayabilirsiniz. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve dedikodular ile fazla ilgilenmeyin. Bu arada bazı arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28