Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklardaki Düz Tabanlık Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Çocuklarda Düz Tabanlık çocuklarda en sık görülen ayak sorunudur çocukluk çağı ”Düz Tabanlığı” olan Gelişimsel Düz Tabanlıktır.Adından da anlaşılabileceği gibi çocuğun gelişmesi devam ettikçe yani çocuk büyüdükçe ortadan kalkacak olan düz tabanlılıktır.Hemen hemen tüm çocuklar cinsiyet farkı olmaksızın düz taban doğarlar.Bu bebeklerin ve çocukların taban altı yağ dokusunun farklılığından ve bolluğundan kaynaklaır. Çocuk büyüdükçe taban altı yağ dokusu azalır ve asıl formunu alır. Böylece düz tabanlık kendiliğinden ortadan kalkar.

çocuklarda-düz-taban Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Gelişimsel Çocuk Düz Tabanlığında Ortopedik Ayakkabı Kullanılması Gerekir Mi?

Tüm çocuklar doğuştan düz tabandırlar.Çocukların ancak %3-5’i  yetişkinlikte hayatına düz taban olarak devam ederler.Düz taban çocuklar kendiliğinden iyileştiği için tedavi gereksinimi yoktur.Son 10 yıla kadar düz taban çocuklarda ortopedik ayakkabı vermek  hekimler tarafından  çok tercih edilen bir tedavi yöntemiydi.Son yıllarda yapılan araştırmalarda ayakkabı kullanan düz taban çocuklarla ayakkabı kullanmayan çocuklar arasında hiç bir farkın olmadığı görülmüş, bu yüzden artık düz taban çocuklara ortopedi ayakkabı yazılmamaktadır.

çocuklarda-düz-taban Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Hemen hemen  her yaştaki çocuğa ayakkabı tercih ederken en önemlisi seçmemiz gereken kriterler basittir.Çocuklarda ayakkabılar esnek, hafif, rahat,tabanı yere kolay tutunur, kaymaz ve ucuz olmalıdır.Ortopedik olarak satılan veya yaptırılan ayakkabıların ortopedi bilimiyle  hiçbir alakası yoktur.Tabanlık veya özel yaptırılan ortopedik ayakkabıların çocuğunuzun ayağına daha çok  rahatsızlık verdiği,pahalı ayakkabıların aile bütçesine yük olduğu daha da önemlisi bilimsel hiç bir katkısı olmadığı bir gerçektir.Bu yüzden ailelere en büyük tavsiyemiz;çocuklarda  problem varmış gibi görülen ayakların çok büyük çoğunluğunun çocuk büyüdükçe kendiliğinden düzeleceği, akla takılan soruların Ortopedi Uzmanı Hekimlere rahatlıkla danışalabileceğidir.

Çocuğunuzun ayağı basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal Ayak içi girintisi görülüyorsa, buna esnek düztabanlık denir.
Esnek düztabanlık durumu aileler için endişe kaynağıdır. Oysa esnek düztaban olan çocukların büyük kısmı sorunsuz olarak büyürler. Bu durum genellikle;
– Ağrısızdır.
– Yürüme veya spor sırasında ara vermeyi gerektirmez.
– zaman içinde cerrahi ve diğer herhangi bir tedaviyi gerektirmeden düzelir.
– Esnek düz tabanlıkta normal kas fonksiyonuna sahiptir, eklem hareketleri normaldir.
Tabanda ağrı olabilir
Kemiklerin ve bağların biçim ve gerginlikleri ayağın uzunluğu boyunca iç kısımda topuk ile parmaklar arasındaki girintiyi oluşturur. Bu girinti bebeklikte yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Özellikle ucuz diye hep Çin malı ayakkabılar alınıyor. Halbuki kaç kere haberlere de çıktı yanan ayaklar diye… Mantar ve kokunun dışında ciddi sağlık problemleri de doğurabilir.

 2. Yazın hiç kasmayın terlik ve sandalet giydirin. Kış aylarında da kaliteli spor ayakkabı giydiridiğiniz zaman bir sorun çıkmayacaktır.

 3. Benim çocuğum düztaban. Yapacak bir şey yok düztabanlara o yüzden olabildiğince ortopedik ve en olarak daha geniş ayakkabılar alıyorum. Böylece bu sorunu da hallediyoruz.

 4. Ayakkabı seçimi evet önemli. Benim çocuğumda da düz tabanlık var ve koştuğu zaman çabuk durur ve ağrıdığını söylerdi, bu şekilde anladık. Düz tabansa eğer daha rahat ayakkabılar alınmalı

 5. Hem çocuğum hem de kendi ayak sağlığıma çok dikkat ederim. Pamuk çorap dışında çorap giydirmem ve ayakkabıları da kaliteli alırım.

 6. Yazın ne olursa olsun terlik ve sandalet türü şeyler giydiririm, ayaklar hava almalı. Kışında elimden geldiğinde güzel ayakkabılar alırım ki rahat etsin.

 7. çocuğunuza ortopedik ayakkabı almalıyız ve yürüyüşünü kontrol etmeliyiz bazen çocuklar küçüklükten kalma hatalar nedeniyle ileride büyük sorunlar yaşıyor parmak uçlarında yürüme ve ayak içine basma gibi durumlarda ayakkabı değiştirmek yerine bir ortopedi uzmanına çocuğunuzu götürmeniz gerekir.Ayakkabı alırken de eskisi gibi bir kafaya sahipseniz yani bir numara büyük alalım seneye de giyer gibi düşünüyorsanız vay o çocukların haline çocuğunuzun ayağına tam olacak ne sıkacak nede bol olacak ortopedik ayakkabı alacağınız için rahatlık bakımından da çocuğunuz rahat edecektir unutmayın ayaklar çok önemli

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan bir tavır içinde olabilirsiniz ve olaylara kuşkucu bakabilirsiniz. Hayal gücünüzü kuşkulardan arındırın ve sevdiklerinize endişelerinizi yansıtmaktan kaçının. İlişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz ve bu arada idealleriniz değişebilir. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızı harekete geçirecek ve bu arada eski isteklerinizi hatırlayacaksınız. Moralinizi yükseltin ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Duygusal açıdan zayıflık hissedebilirsiniz fakat yaşam enerjiniz yüksek olduğu için duygular ile başa çıkabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İsteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararsızlıklarınız olsa bile bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve kendinize olan güveniniz artacak. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve isteğinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İçinizden yükselen kuvvetli arzuların sert etkisi ile bugün başa çıkacaksınız ve şanssızlık gibi görünen durumu şansa dönüştüreceksiniz. Yakınlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkilerinizde hem neşeli, hem de ne istediğinizi bilen tavrınız sizi ön plana çıkarabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmede çok kararlı olacak ve gereken özveriyi göstereceksiniz. Maddi atılımlar yapabilir ve bütçenizi daha hesaplı kullanmaya başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz büyüklerin ve yöneticilerin sizi desteklemesi ile kariyerinizde daha kolay ilerleyebilirsiniz. İletişimlerinizde bazı sorunlar ve aksaklıklar olsa bile yapıcı ve kararlı tutumunuz ile güçlü kişileri etkileyeceksiniz. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün tuhaf rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz ve karşılaştığınız olaylardan etkilenebilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve hareket halinde olmak sizi rahatlatacak. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımı ve önerileri size yeni bir bakış açısı kazandıracak. Gayrimenkul yatırımları ve evle ilgili harcamalar yapabilirsiniz. Kendinizi, çevrenizi ve işinizi yenilemek ve sisteminizi değiştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bugün hayal gücünüz uyanıyor ancak hayallerinizin yapıcı yönde olması için özen göstermeniz gerekiyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Sürprizlerden etkilenebilir ve düşüncelerinizi tamamen değiştirebilirsiniz. Bu arada yapacağınız organizasyonlarda bazı karışıklıklar çıkabilir ve ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Aslında sahip olduğunuz potansiyel yeteneklerinizi keşfedeceğiniz bir dönem. Ancak dikkatinizi dağıtan olaylara kendinizi kaptırmayın ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Bugün güçlü kişiler ile tartışmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Farklı fikirleriniz olabilir. Ayrıca sizden daha farklı düşünen ve yaşayan kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve istekleriniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Kafanız karışık olabilir ve yakınlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz. Ancak yaşam enerjiniz yüksek ve böylece yapıcı davranmayı başarabilirsiniz. Karmaşık düşünceler yüzünden sağlık sorunları ortaya çıkabilir ancak kendinizi hızlı iyileştirebilirsiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz. Aslında sizin için keşfetme dönemi... Hem kendinizi ve yapabileceklerinizi, hem de çevreniz ile ilgili şimdiye kadar farkında olmadığınız durumları keşfedebilirsiniz. Ayrıca bilim ve teknoloji ile ilgilenenler için verimli bir dönem. Yenilikleri keşfetmek sizi canlandıracak.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28