Çocuk Sağlığı İçin Doğru Beslenme

Çocuk Sağlığı İçin Doğru Beslenme

Çocuk Sağlığı İçin Doğru Beslenme

ocuk-sağlığı-beslenme-300x200 Çocuk Sağlığı İçin Doğru Beslenme

Çocuk sağlığı ve beslenmesi  ilk olarak doğru ve düzenli beslenme ile başlar. Bebeklikten bu yana çocukların nasıl beslenmesi gerektiği her zaman söz konusu olmaktadır. Bir bebek için ilk altı ay boyunca anne sütü çok önemlidir. Bebeklerin zihinsel, fiziksel ve biyolojik açıdan gelişmelerinde anne sütünün değeri tartışılmaz bir gerçektir. Aynı zamanda bebeklerin henüz sindirim sistemleri tam gelişmediğinden diğer besin ögelerini almaya uygun yapıda değildirler. Bu konuya dikkat edilmez ise sindirilmeyen besinlerin bebekte karın ağrısı, hazımsızlık yapması problemleri ortaya çıkabileceği gibi sindirilmeyen maddelerin direk kana karışımı gibi bir olumsuzluklara karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle bebeklikte 6. aydan sonra ek besine başlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Çocuğun Duygusal Açıdan Gelişimi

Çocuk sağlığı ve gelişimi   için duygusal gelişim kendisini yetiştiren kişinin yanında olması ve ona değer vermesini hedef alır. Bir bebek baz alınarak konunun örneklendirilmesi gerekir ise: Bebek bakıma muhtaç olduğu zamanlarda annesini herhangi bir şekilde kaybettiğinde bebekte sürekli ağlamalar meydana gelecektir. Ağlamalar gitgide daha yoğunlaşacak ve eğer anne 3 ay içerisinde geri dönmez ise bebeğin ağlamaları inlemeye dönüşecek ve bebek bu aşama ile rekreasyon dönemi denilen gerileme dönemine girecektir. Eğer anne vefat etmiş ise bebek ile duygusal açıdan bağlılık kurabilecek erkek veya kadın ayırt edilmeksizin kişilerin varlığı bebeğin gerileme döneminden kurtulmasına büyük etkisi görülür. Bebeklerin dokunma duyuları gelişmiştir. Bu sebeple hem bebek hemde çocuklar ile fiziksel temas kurularak onlarla ilgilenmek gerekir ki çocuklar kendilerini değerli hissetsinler!

Çocuklarda Zihinsel Gelişim

ocuk-sağlığı-beslenme-300x200 Çocuk Sağlığı İçin Doğru Beslenme

Çocuklarda zeka gelişimini desteklemek için çok sayıda materyal ve uygulamaya çocuk sağlığı adına yer verilmelidir. Bunlardan biri olarak hem dokunma duyusuna olumlu etki eden hem de zekasına hitap eden bazı oyunların oynanması örnek gösterilmektedir. Örneğin: bir sepet içerisine çok sayıda ve her biri farklı yapılarda ( yumuşak, sert, zımparalı, tırtıklı, plastik, pürüzsüz materyaller vb. ) nesneler konulur. Çocuğun gözleri bağlanır ve sepetin içerisinden aldığı nesneyi elleri ile inceleyerek nesnenin nasıl bir yapıya sahip olduğunu bulmaya çalışması istenir. Burada püf nokta çocuğun parmak uçlarından beynine sinyaller göndermesi olup düşünsel ve dokunsal yeteneği ile soruya cevap verebilmesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. bebeklikte 1 yıl boyunca anne sütü her türlü hastalıktan korur bebeğin her türlü gelişiminde en iyi gıdadır.Ek gıdalar ancak 1 yıl sonunda verilir bunun nedeni de bebeğin sindirim sistemi henüz tam anlamıyla gelişmemesi nedeniyle hazımsızlık sorunları yaşamasındandır.Ek gıdalarla 1 yaşına girmiş çocuk hızlı gelişim süreci gösterir ve çocukluk döneminde et süt balık baklagil sebze meyve bu temel gıdalardan alarak doğru ve dengeli beslenmeye başlar.Bu gıdalardan birinden veya daha fazlasından eksik almaları durumunda yeterli vitamin mineral eksikliği nedeniyle hastalanma olasılığımız artacaktır.

 2. bebeklik ve çocukluk döneminde doğru beslenme çok önemli ama en önemlisi yeni doğan bebeğin anne sütü emmesidir.Anne sütü bebeğin ileride karışılaşacağı hastalıklara da engel olacak harika bir savaşçıdır bebeğin gelişiminde çok büyük bir rolü vardır.Bebeklikten kurtulup çocukluk döneminde ise hareketsiz yaşam ve fastfood tarzı beslenme çocuğunuzun aşırı kilo almasına neden olup ileride kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyor.Doğru ve düzenli beslenme ile harika çocuğunuzun hayat standardını en iyiye çekebilirsiniz.

 3. çocukların sağlığı önemsenecek bir durumdur sadece beden sağlığı ile düşünülmemeli mental açıdan da sağlıklı olmaları daha önemlidir.Ruh sağlığı bozuk bir çocuk ileride sıkıntı yaratacak hastalıklara adeta davetiye çıkarır.Bunun önüne geçmek sadece dengeli beslenme ile olmaz çocuklarınıza değer vererek onlara önem vererek ve kendine güvenen bir birey olarak yetiştirmekle olur.Çocuklarınızı dengeli beslenmesi için yönlendirecek gerektiği yerde müdahale edeceksiniz.Mesela sağlıklı beslenmeye ek olarak onu bir spor etkinliğine göndereceksiniz bu etkinlik ileride bir basketbolcu futbolcu veya bir jimnastikçi olsun diye değil o yaptığı spor ile bedensel ve ruhsal olarak gelişme sağlaması için

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28