Çalışan Kadınların Psikolojisi

Çalışan Kadınların Psikolojisi

Çalışan Kadınların Psikolojisi

Toplumda çalışan kadın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ekonomik koşullar ve hayat standartlarını yükseltmek isteyen bireylerin çalışma hayatına atılması ve çalışarak geleceğine yatırım yapması kadınların daha özgür düşüncelere sahip olmasını sağlamaktadır. Kadınların iş hayatına atılması ile beraber psikolojik olarak da değişimler gözlenebilmektedir.

Çalışan kadınların psikolojisi genellikle daha olumlu ve yapıcı olabilmektedir. Bunun yanı sıra sorumluluk sahibi olarak daha aktif bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Çalışan kadınlara bakıldığında kendini daha iyi ifade edebilen ve hayatın zorlukları karşısında daha olumlu kararlar alabilen bir yapıya sahip oldukları gözlenmektedir. Uzun süre çalışma hayatında olan ve daha sonrasında kendi yaşamını kuran kadınlarda bir problem karşısında daha pratik düşünebildiği gözlenmiştir.

Eskiden ev hanımı olarak hayatını yönlendiren kadınların daha sonra iş yaşamına atılması bir süre zorluk yaşamalarına sebep olsa da çalışma hayatına çok çabuk alışarak uyum sağladığı görülmüştür. Çalışan kadınlarda özellikle bir olay karşısında daha yapıcı ve olumlu sonuçlar alabilmek için kararlarında daha aktif oldukları gözlenmiştir. Çalışan kadınların psikolojisine bakıldığında hem kendini ifade etme yönünden hem de kendini toplum karşısında kanıtlamış olduğu bir gerçektir.

Okul hayatından sonra çalışma hayatına atılan kadınlarda daha çok öz güven ön plana çıkmaktadır. Kadınların çalışma hayatında yer alması bir çok işleyişinde olumlu sonuçlanmasını sağlamaktadır. İş dışında sosyal çevresinin genişlediği ve arkadaş ortamlarında da daha çok sevilen bir yapıya sahip olması söz konusu olmuştur. Çalışan kadınların psikolojisi genel olarak daha mutlu ve daha planlı olmasına yardımcı olmaktadır.

İş dışında kalan zamanda zamanını nasıl değerlendireceği ve bu aşamada kendine de vakit ayırması gerektiğini bilen çalışan kadınlar hayatlarında daha planlı yaşamayı tercih etmektedir. İş hayatının zorluklarına karşı pratik zeka ile karşılık veren kadınlar çalışma hayatının dışında normal hayatında da pratik bir yaşam biçimi tercih etmektedir. Çok fazla günlük olaylar ile ilgilenmeden kendi hayatına yön vermeye çalışan kadınlarda psikolojik olarak daha sakin ve çözüm üretici bir hal alınmaktadır. Çalışan kadınlar kendi başarıları ile beraber çevresindeki kişilere de yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. saçmalama, gülerken birden ağlamaya başlama ya da tam tersi. uyumayı istemek ama aslında uyumamak ta istemek. dışarı çıkıp gezmeye karar verip son anda evde kalmaya karar vermek. arkadaşlardan uzaklaşma, dış dünyadan soyutlanma isteği.kısacası kadınları anlamak biraz zor :))

 2. Çalışma hayatı icinde olan ve olmayan kadınlarla ilgili oldukca yerinde tespitler

 3. Cam tavan sendromundan dolayı kadınlar iş yaşamında daha çok sorun yaşamakta malesef. Bu algıları yavaş yavaş değiştireceğiz.

 4. Çalışan kadınların psikolojisini bir erkek bilemez bilmesi için yaşaması gerekir.Bir kadın çalışma hayatında sadece kadın olduğu için erkeklerden 2 kat daha çok baskı hisseder halen toplumumuzda kadına güven tam anlamıyla oturmadı eksik etek deyimini her zaman karşımıza çıkarırlar halbuki kadın çalışma hayatında bir ana kraliçe gibi bir dişi kuş gibi ince eler sık dokur ve bir kaç erkeğin zorlanarak yapacağı pratik işi aynı anda yapabilir.Kadınların çilesi iten eve geldiklerinde tekrar başlıyor ataerkil bir toplum olmamız nedeni ile erkek evde kral gibi her şeyi ayağına bekler ve hizmeti yapacak olan kanunda yazılıymış gibi kadındır.Birde çocuk varsa vay haline o kadının Neyse fazla uzatmayayım kadınların çilesi bitmez bu nedenle işte evde her yerde psikolojileri bozuk.

 5. iş kadını olmak kolay bir iş değildir.Sırf kadın olduğunuz için erkekler tarafından aşşağılanırsınız.Bütün bunlar yetmezmiş gibi birde tüm suçu sizin üzerinize bırakmaya karar verirler.Kadınlar iş hayatında sadece karşı cinsten değil en çok hemcinsinden zarar görür kıskançlık mı dersiniz mevki hırsımı bilemem erkekler kadınlara göre bu konuda biraz daha masum kalıyor.Mesela bir ekip yönetiyorsunuz baştan bir ego koymazsanız hemen üstünlük kurmaya çalışan erkek hegomanyalarını görürsünüz üstünlükte kurarsanız alttan alttan kuyunuzu kazmaya başlıyorlar.Kadın olmak iş hayatında üst seviyede mücadele gerektiren bir durum bu nedenle Allah biz kadınlara yardım etsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28