Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Yeni doğan bebeğin annesi ile sevgi bağının kurulmasında ve beslenmesinde en önemli aşama olan anne sütünün kesilmesi bazen içinde çıkılması zor bir hal alabilir. Bebek sütten ne zaman kesilir sorusu anneler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmekle birlikte bu konuda yapılan araştırmalar ilk 6 aylık dönemde sadece anne sütünün verilmesi gerektiğini 9 ila 12 ay arasında ise ek besinlere geçilerek anne sütünün azaltılması gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

sutten-kesmek Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

 

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Bu konu hakkında farklı görüşlerde savunulmakla birlikte Dünya Sağlık Örgütü iki yaşına kadar anne sütü verilebileceğini tavsiye etmektedir. Çalışan annelerin iş yerlerinden izin alma sorunu veya farklı nedenlerden dolayı bebeğin 6 aydan sonra anne sütünden kesilebileceği bazı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. İlk 6 aylık süreçten sonra kaşık mama ile beslenebilen bebeklerin anne sütünden vazgeçmeleri bazı durumlarda çok zorlu bir süreç haline dönüşebilir.

sutten-kesmek Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Uzun süreli anne sütü verilmesi bebeğin kişilik gelişimini de olumsuz etkileyeceği gibi bu çocukların ileriki yaşlarda pasif kişilikler olabileceği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Anne sütünün kesilmesi tamamen sizlerin vereceği bir karar olmakla birlikte bu süreçte yaşanabilecek sorunlara karşı tedbir almanız yavrunuzun gelişimi için yerinde bir karar olacaktır. Bebeğin emzirmeden kesilmesinde farklı yöntemler denenmeli ve bu süreç en iyi şekilde geçirilmeye çalışılmalıdır. Bebeği anne sütünden kesmenin en doğru yolları arasında olduğu kabul edilen aşamalı azaltma yöntemi bir yaşından önce emzirmeyi bırakmayı planlayan annelere özellikle önerilmektedir. Emzirmeyi bırakmayı düşündüğünüz zamandan ortalama üç ay önce gündüz beslenmesi birini biberin ile yapmanız ardından ikinci beslenmesine de biberona devam etmeniz aşamalı olarak emzirmeyi bırakmanızı sağlayacaktır. Emzirmeyi bırakmayı planladığınız tarihe yakınlaştıkça bebeğiniz sadece sabahları ve akşamları anne sütü ile besleniyor olacaktır. Bu şekilde bebeğiniz yavaş yavaş sütü unutmaya başlayarak bırakılmaldıır. Birden sütü kesilen bebekler çok sıkıntı çekmektedir.

sutten-kesmek Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Bebeği zorla sütten kesmeli mi?

Bebeği memeden kesme anne ve evladı arasında zorlu bir psikolojik soruna da dönüşebilmekle bu sorunun üstesinden gelmesini de bilmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin büyüdüğünü, ayrı bir fert olduğunu ve bağımsızlaştığını görmek anneler mutlu eden bir gelişme olarak değerlendirilmelidir. Annelerin unutmaması gereken en önemli nokta evladı ile ilişkisinde kopma olmayacağı ve bağlarının sürdürülebilir olduğudur. Bebeği sütten kesmek için uygun zamanın bulunması da yavrunuzun sorun yaşamaması için dikkat edilmesi gereken bir durum olacaktır. 1 yaşından sonra bebeğinizin anne sütünü kesmeniz tavsiye edilmekle birlikte bu kararı diş çıkarma, hastalık, bakıcı ve ev değişimi gibi olumsuz hallerde yapmamanız önerilmektedir.

sutten-kesmek Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Sütten kesilme ve Anne Sağlığı

Bebeğini memeden kesen annelerin sık karşılaştıkları bir sorun olan meme iltihabı göğüslerdeki sütün olması nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Tıp dilinde mastit denilen bu sorun memede aşırı hassasiyet, ateş, şişkinlik, kızarıklık gibi şekillerde görülebilmektedir. Bu sorunla karşılaşan annelerin mutlaka doktora danışmaları ve uzmanın vereceği ilaçları kullanmaları gerekecektir. Bu soruna gerekli tedbirler alınmadığı taktirde meme absesi oluşmakta bu da tek çare olarak ameliyat gerektirebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

 1. Ben çalışan bir anne olduğum için çocuğumu sütten keserken çok güçlük çektim. Ve bunun için yardım aldım. Sizde bu zamanlarda yardım alabilirsiniz.

 2. Bazen anne sütünün verilemediği durumlar oluyor bende ileride bu durumdan çok korkuyorum. Dışarıdan alınan besinler yeterli gelir mi acaba

 3. Komşumuz vardı çocuğu bir türlü anne sütünden vazgeçemiyordu en son artık zorla sütten kesmek zorunda kaldı. Ne kadar doğru bilmiyorum ama sanırım çare kalmayınca mecbur zorla kesmek gerekiyor.

 4. Anne sütü bebek icin en onemli besindir.eger sut yeterli geliyorsa anne sütü en az 1.5 yasina kadar kesilmemelidir.Anne sütü sayesinde bebek ileride hastalik geçirme durumuna en aza indirmek icin gerekli bir besin siz siz olun sutunuz geliyorsa bebeğinizi bu gıdadan mahrum birakmayin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan bir tavır içinde olabilirsiniz ve olaylara kuşkucu bakabilirsiniz. Hayal gücünüzü kuşkulardan arındırın ve sevdiklerinize endişelerinizi yansıtmaktan kaçının. İlişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz ve bu arada idealleriniz değişebilir. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızı harekete geçirecek ve bu arada eski isteklerinizi hatırlayacaksınız. Moralinizi yükseltin ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Duygusal açıdan zayıflık hissedebilirsiniz fakat yaşam enerjiniz yüksek olduğu için duygular ile başa çıkabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İsteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararsızlıklarınız olsa bile bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve kendinize olan güveniniz artacak. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve isteğinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İçinizden yükselen kuvvetli arzuların sert etkisi ile bugün başa çıkacaksınız ve şanssızlık gibi görünen durumu şansa dönüştüreceksiniz. Yakınlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkilerinizde hem neşeli, hem de ne istediğinizi bilen tavrınız sizi ön plana çıkarabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmede çok kararlı olacak ve gereken özveriyi göstereceksiniz. Maddi atılımlar yapabilir ve bütçenizi daha hesaplı kullanmaya başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz büyüklerin ve yöneticilerin sizi desteklemesi ile kariyerinizde daha kolay ilerleyebilirsiniz. İletişimlerinizde bazı sorunlar ve aksaklıklar olsa bile yapıcı ve kararlı tutumunuz ile güçlü kişileri etkileyeceksiniz. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün tuhaf rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz ve karşılaştığınız olaylardan etkilenebilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve hareket halinde olmak sizi rahatlatacak. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımı ve önerileri size yeni bir bakış açısı kazandıracak. Gayrimenkul yatırımları ve evle ilgili harcamalar yapabilirsiniz. Kendinizi, çevrenizi ve işinizi yenilemek ve sisteminizi değiştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bugün hayal gücünüz uyanıyor ancak hayallerinizin yapıcı yönde olması için özen göstermeniz gerekiyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Sürprizlerden etkilenebilir ve düşüncelerinizi tamamen değiştirebilirsiniz. Bu arada yapacağınız organizasyonlarda bazı karışıklıklar çıkabilir ve ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Aslında sahip olduğunuz potansiyel yeteneklerinizi keşfedeceğiniz bir dönem. Ancak dikkatinizi dağıtan olaylara kendinizi kaptırmayın ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Bugün güçlü kişiler ile tartışmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Farklı fikirleriniz olabilir. Ayrıca sizden daha farklı düşünen ve yaşayan kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve istekleriniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Kafanız karışık olabilir ve yakınlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz. Ancak yaşam enerjiniz yüksek ve böylece yapıcı davranmayı başarabilirsiniz. Karmaşık düşünceler yüzünden sağlık sorunları ortaya çıkabilir ancak kendinizi hızlı iyileştirebilirsiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz. Aslında sizin için keşfetme dönemi... Hem kendinizi ve yapabileceklerinizi, hem de çevreniz ile ilgili şimdiye kadar farkında olmadığınız durumları keşfedebilirsiniz. Ayrıca bilim ve teknoloji ile ilgilenenler için verimli bir dönem. Yenilikleri keşfetmek sizi canlandıracak.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28