Yeni Doğan Sarılığı Nedir Nasıl Oluşur?

Yeni Doğan Sarılığı Nedir Nasıl Oluşur?

Yenidoğan sarılığı adından da anlaşılacağı üzere yeni doğan bebeklerde görülen bir durumdur. Bebeğin kanında çok fazla bilirubin birikmesi sonucu cilt ve gözün beyaz kısımlarının sararması şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Nasıl Oluşur?

Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin yıkımında hemoglobin hücrelerinin parçalanması sonucu oluşur; karaciğere gelerek bağırsak ve idrar yoluyla dışarı atılır. Eğer bebeğin kanında karaciğerin safra olarak atabileceğinden daha fazla bilirubin birikmişse bu yenidoğan sarılığı olarak ortaya çıkar.

Yenidoğan sarılığının diğer nedenleri ise;

 • Bilurubinin vücuttan atılımını engelleyen doğumsal hastalıklar
 • Glikoz 6 fosfat gibi enzim eksiklikleri
 • Gilbert sendromu gibi kalıtsal hastalıklar
 • Yüksek dozda ilaç kullanımı
 • Bebeğin anne karnında hastalık geçirmesi
 • Hepatit türleri
 • Safra yolu hastalıkları
 • Anne sütüne bağlı olarak ortaya çıkan sarılık
 • Bebeğin ani ve çok kilo kaybetmesi olarak sıralanabilir.

Yenidoğan Sarılığı Tehlikeli Midir?

Sarılık ilk 24 saat içinde başlamışsa, yayılıyor veya gitgide koyulaşıyorsa, bebeğin ateşi 37,8 derecenin üzerinde seyrediyorsa, davranışları ve ağlaması size hastalık göstergesi olarak geliyorsa, normalden fazla uyuyor ve beslenmiyorsa bunlar yenidoğan sarılığı belirtileri olabilir, hemen doktora başvurmanız gerekir.

Yenidoğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

 • Yenidoğan sarılığı doğumu takip eden 2 – 3 gün içerisinde görülür.
 • Yenidoğan sarılığı kendisini yüz, boyun ve karın bölgesinde sararma olarak gösterir.
 • Bebeğin göz aklarında sarı bir renk hakimdir.
 • Cildine hafif bastırıp çekince sarı renk oluşumu artar.
 • Bebekte uyku ve beslenme bozuklukları görülür.
 • Bebek hızla kilo kaybetmeye başlar.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Günümüzde yenidoğan sarılığı tedavisi için 3 yöntem uygulanır.

 1. Işık tedavisi, yani fototerapi ile deride biriken bilirubin, tedavide uygulanan ışığın etkisiyle form değiştirir. Suda eriyecek duruma dönüşen bilirubin böbrekler vasıtasıyla idrar şeklinde vücuttan atılır.
 2. Kan değişimi yani transfüzyon bebeğin kanının tamamen değiştirilmesi tedavisidir. Bebeğin ağırlığı, kaç günlük olduğu gibi etkenler göz önünde bulundurularak tedavi uygulanır.

İlaç tedavisi ile bilirubin atımı hızlandırılır ve bilirubin oluşumunu engeller. Doktor uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisi önerir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Tedavi edilebilir bir hastalık. Fakat ilk 3-4 gün içinde doktorun görüp gerekli görürse ilaçla tedaviye başlaması iyi olur. Korkmanıza endişe etmenize gerek yok doktora götürün herşey yoluna girecektir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Dikkat gerektiren konularda çalışmalar yaparken tedbirli olun. Düşüncelerinizi derinden etkileyen olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve fikirleriniz tamamen değişebilir. Bu arada inatçı ve sert bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Eviniz, aile bireyleri, çocuklar ve kardeşlerinizle ilgili düşünceleriniz değişiyor. Bulunduğunuz koşulları tamamen değiştirmek istiyorsunuz fakat çevrenizi değiştirmek yerine öncelikle fikirlerinizi ve düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor. Güç gösterileri ve tartışma ortamlarından uzak durun.
BOĞA BURCU YORUMU
Arkadaşlarınızla iletişiminiz güçlü olacak. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilir, ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda başarılı olabilirsiniz. Evinizde bazı değişiklikler yapabilir, alım-satım ve yatırıma yönelik araştırmalar yapabilirsiniz. Sağlık, gençlik, zenginlik ve kendinizi güçlü hissedeceğiniz konular ile ilgilenebilir, isteklerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Bugün davet ve toplantılara gidebilir, katılacağınız organizasyonlarda etkileyici kişilerle tanışabilirsiniz. Alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sizi rahatsız eden konulardan ve endişelerden uzaklaşıp yapılması gereken işler ile ilgileneceksiniz. İdealleriniz değişiyor ve kendinizi özgür hissettiren konulara ilgi duymaya başlıyorsunuz. Bu arada özgür aşklar ve sürpriz gelişmeler sizi heyecanlandıracak ve yaşam enerjiniz yükselecek. Çözümleyici tavrınız ve enerjiniz ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyebilirsiniz. Sizden beklenmeyecek bir kararlılık ile çalışmalarınızı sürdüreceksiniz ve güçlü kişileri etkileyeceksiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Ani heyecanlar yaşadığınız hareketli bir gün... Beklentileriniz sizi zorluyor... Olması gerekenler ile meydana gelen olaylar farklı olabilir. Sizin beklediğinizden daha başka gelişen olaylar yüzünden öfkelenebilirsiniz. Sabırlı olun ve olayların üzerine gitmeyin. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat olabileceklerden daha fazlasını isterseniz, işler zorlaşır. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız. Yoğun ve yorucu çalışmalar içine girebilirsiniz. Bu arada kendinizi çok fazla yormayın ve sağlığınıza özen gösterin. Soğuk algınlığı ve yorgunluk nedeniyle sağlık sorunları çıkabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Duygusal karmaşa, heyecan ve hareketli bir gün. Çeşitli koşuşmalar içinde olabilirsiniz. Sabırsız bir heyecan duyabilir ve yakınlarınıza ilgi gösterebilirsiniz. Hatta çevrenizdeki kişilere yardımcı olacak, yaratıcı çözümleriniz ile dikkat çekici olacaksınız. Yenilikler, bilimsel keşifler ve yaratıcılık gerektiren çalışmalar ilginizi çekiyor. Daha önce önemsemediğiniz ve ilgilenmediğiniz konular ile ilgili çalışmalar yapabilirsiniz ve üstelik keyif alabilirsiniz. Farklı yeteneklerinizi keşfedeceğiniz bir dönemdesiniz. Bu arada büyüklerinizin yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz fakat korkularınız ile başa çıkacak gücünüz var..
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Geleceğe yönelik istekleriniz yükselecek ve olaylara farklı açılardan bakacaksınız. İyimser ve anlayışlı kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya saygı duyduğunuz kişilerin size karşı anlayışlı ve ilgili davranmalarından etkilenebilirsiniz. Sizin önem verdiğiniz kişiler tarafından ciddiye alındığınızı göreceksiniz ve kendinize olan güveniniz yükselecek. İsteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve girişimlerinizde başarılı olabilirsiniz. Sağlık konuları, alternatif tedavi yöntemleri, şifa ve gençlik iksirleri, doğal yöntemleri araştırabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Meydana gelen olaylar duygularınızı harekete geçirecek ve bugün karşılaştığınız olaylardan etkileneceksiniz. Geriliminizi çevrenize yansıtmayın ve kendinizi çok fazla yormamaya özen gösterin. Harcamalarınıza özen göstermeniz gereken bir dönemdesiniz. İhtiyaçlarınızın dışında gereksiz harcamalardan kaçınmanız gerekiyor. Spor yapmak, seyahate çıkmak ve eğlenceli ortamlarda dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Fakat kendinizi zorlamamaya özen göstermeniz gerekiyor. Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar çekici gelebilir. Bu arada sonradan pişmanlık duyacağınız davranışlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha farklı hissedecek ve dikkatinizi yapmanız gereken sorumluluklara odaklayacaksınız. Bazı gelişmeler baskı duygusu uyandırsa bile önemsediğiniz işleri büyük bir sabırla yapacaksınız. Ayrıca sorumluluk alabilir ve daha önce sizi korkutan işleri gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bütçenizi zorlayacak yatırımlar yapabileceğiniz gibi ciddiye aldığınız konularla ilgili girişimlerde bulunabilirsiniz. Evlilik, ev almak, araba almak, ortaklık kurmak veya çocuk sahibi olmak isteyebilirsiniz. Ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
İletişim ve haberleşme trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla haberleşebilir, katılacağınız bir organizasyonda neredeyse unuttuğunuz tanıdıklarınız ile karşılaşabilirsiniz. Ölüm, ölüm ötesi ve benzeri konuların dikkatinizi çektiği bir dönem... Düşünceleriniz derinleşebilir ve duyduğunuz haberler fikirlerinizi tamamen değiştirebilir. Zaten kendinizi yenilemek ve değiştirmek istediğiniz bir dönemdesiniz. Çocuk sahibi olmak, evlenmek, evinizi veya iş yerinizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Olaylara bakış açınızı değiştirmeyi başaracak ve sizi zorlayan durumlar, fırsata dönüşecek. İnatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
KOVA BURCU YORUMU
Keşfettiğiniz kişiler ve olaylar sizi heyecanlandıracak. Eski günleri ve geçmişte yaşadığınız olayları hatırlayabilirsiniz. Fakat bugün fazla derinleşmeyecek ve dikkatinizi eğlenceli konulara yönelteceksiniz. Eğlence yerlerinde dolaşmak ve hareketli organizasyonlara katılmak keyfinizi yerine getirecek. Eski fikirlerinizden ve hayatınızı zorlaştıran alışkanlıklarınızdan vazgeçip tarzınızı tamamen değiştireceksiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve enerjiniz yüksek olacak. İsteğinizi gerçekleştirmek için sabırlı ve gayretli davranacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28