Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu

Yaşlanma korkusu çok erken yaşlardan itibaren pek çoğumuzun kapısını çalan bir kâbus haline gelmiştir. Bunun hepimizin tahmin edebileceği pek çok nedeni vardır. Ölüme daha yakın hissetmek, hastalıkların artacak olması dolayısı ile ilaçlarla içli dışlı olacak olmak gibi birçok neden sayılabilir. Yaşlılığın da hayatın bir evresi olduğunu ve avantajlarından yararlanılması gerektiğini unuturuz çoğunlukla. Yaşlanmak ve ölmek bizim kaçınılmaz sonumuzsa, bunu kabullenmekten kaçmanın mutsuzluk ve bunalımdan başka hiçbir getirisinin olmayacağını bilmemiz gerekirken bunu çok defa göz ardı ederiz. Gitgide yaygınlaşan ve daha da ağır seyreden yaşlanma korkusunun altında yatan daha enteresan şeyler vardır. Bunların başında bize medya yolu ile dayatılan “güzellik standardı” gelmektedir.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlılık Takıntısı

Yaşlanmaya karşı oluşan bu takıntılı durum, kişilerin hayatının 40 yıldan ibaret olduğunu, ondan sonra yaşasa bile her şeyin biteceğini düşünmesine neden olmaktadır. Oysa beden yaşlı olsa da ruh heyecan dolu hallerini yitirmemektedir. Daha 40 yaşına bile gelmeden gelişen bu mental bunalım, genellikle hayatını yaşamayı ertelemiş, gerçek duygulara varamamış ve mutluluğu yakalayamamış kişilerde görülmektedir. Mutlu bir insan, yaşlanmayı da mutlulukla karşılayacaktır. Yaşıyorsak yaşlanmamak imkânsızdır. Doğal sürece direnmek doğallığımızı bozacak ve bozulan bu doğallık psikolojimizde ve hatta bedenimizde de olumsuz etkilere neden olacaktır.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu

Yaşlanma korkusu kişileri estetik kaygısına itecektir. Reklamlarda, dizilerde ya da programlarda kişilere empoze edilen güzellik standardı vardır. Medya ile içli dışlı olduğumuz şu günlerde estetik operasyonlara can vermek isteyen kurumlarca oluşturulmuş güzellik standardı fırtınasına maruz kalmaktayız. Kırışıklıkları savaş açılması gereken bir düşman olarak gösteren kozmetik dünyası da ürünlerini satmak amacı ile böyle bir algının oluşmasına neden olmaktadır. Bu algılar TV dünyasından taşıp sosyal çevremizde de bir estetik yarışına neden olmakta, ister istemez bu durum hepimize bir parça da olsa yansımaktadır. Bütün bu etkiler bizi bıçak altına yatmaya itecek ve kozmetik dünyasında pek çok kimyasala maruz kalmamıza neden olacaktır.

Bu yaşlanma korkusunun etkilerini göz önünde olmalarından dolayı en çok ünlülerde görmekteyiz. Birbirine benzeyen birçok yüz ile karşı karşıya kalıyor ve ünlüleri birbirine karıştırmaya başlıyoruz. Kimyasala ve ameliyata bağımlı hale gelmek ise kişileri normalde olacağından daha korkunç hale getiriyor. Yüzlerde kırışıklıklar olmasa bile hiç alışık olmadığımız ürkütücü görünümler ortaya çıkıyor. Buna rağmen kişiler daha güzel görünme çabası ile çeşitli yöntemler deneyerek yüzünü ve vücudunu yıpratmaya devam etmekte ve kendilerini bir paradoksun içerisine hapsetmektedir.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanmaya Direnmenin Getirileri

Mutsuzluk kabullenmemekten ve kanaatsizlikten kaynak alır. Medya ise kişileri kabullenmemeye ve kanaatsiz davranmaya itmektedir. Yarışmalarda güzel giymeyenler hakarete uğramakta, reklamlarda yüzdeki kırışıklıklar sosyal çevrede kabullenmeyecek bir hal olarak gösterilmektedir. “Kişiliğin” değil “görüntünün” itibar gördüğü düşüncesi medya yolu ile bilinçaltımızda defalarca pekiştirilmektedir. Kişiliğin kaybolduğu bünye ise yönetilmeye ve tüm etkilere maruz kalmaya mahkûm olmaktadır. Işıklar, ağır makyajlar ve çeşitli teknik hileler ile kusursuz görünen erkekler ya da kadınlar izleyicilerin devamlı karşısına çıkartılmakta ve onlar gibi olamayan kişiler mutsuzlaşmaktadır. Mutsuzlaşan kişiler kendisini kusursuzlaştıracak kişilerin yanında, yani kozmetik ve estetik dünyasında mutluluğu aramaktadırlar. Nitekim bu kurum ya da kuruluşlar bu ruhsal boşluğu doldurmaya yetmemekte ve kişiler gitgide bunalımlı, tatminsiz ve kişiliksiz bir sürece girmektedir. Bu estetik kaygısı ilerde yaşlanma korkusu oluşturmaktadır.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusunun Nasıl Yenilir?

Yaşlanma korkusunu yenebilme yetisi kişinin durumuna göre değişiklik göstermek ile birlikte üstesinden gelmeyi sağlayacak yöntemler vardır. Bunlar;

Kabullenmek ve Kanaat Etmek: Düşünülebilecek her hastalığın tedavisinin ilk aşaması kabullenmektir. Bu ruhsal durumun zarar verdiğini ve son bulması gereken bir durum olduğunu kabullenmek şarttır. Tüm kusurları ile kişi kendisini kabul etmeli ve kırışıklıkları ile de her zaman sevilebilecek olduğuna inanmalıdır.

Arkadaş Edinmek: Güzel anları paylaşacak, kişilikli, sağlam karakterli, ömürlük arkadaşlar edinmek sadece o an için değil bir ömür boyu kazanç olacaktır.

İhmalkârlıktan Vazgeçmek: Kişiler yaşlanmadan önce ne yapması gerekiyorsa geciktirmeden yapmalıdır. Bu kompleksin altında yatan en büyük neden yarım kalmışlık ya da yaşanmamışlık hissidir.

Hobilere Yönelmek: Kişiler, kendisini bulduğu ve keyif aldığı aktivitelere daha fazla zaman ayırmalı ve bunları yaparken güvendiği, sevdiği kişi ya da kişiler mutlaka yakınında bulunmalıdır. Paylaşım tatmin olma hissi yaratır ve güzel anların oluşturduğu olumlu duygu katlanır.

Uzman Yardımı Almak: Hayatımızdaki değişiklikler, bu korku ve kompleksleri aşmaya yetmiyorsa bir uzmandan yardım almak, bu durumun daha da ağırlaşmaması için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

 1. Yaş oldu 37 yolun yarısına geldik sayılır 🙂 Şaka bir yana insan yaşlandıkça olgunlaşır üzülmenize ve korkmanıza hiç gerek yok. İnsan doğar büyür ve yaşlanır yaşamın gerçekliği bu. Bu nedenle elinizde olmayan şeyler için ne üzülün ne mutsuzluğa kapılın. Zamanınızı en güzel şekilde geçirmeye bakın.

 2. Aslında acı gerçeği kabullensek daha kolay olur her şey. Şahsen bende çok korkuyorum, zamanımı boşa geçiriyorum hiçbir şeye faydam yok. Ne yapacağım ilerde bilmiyorum…

 3. Bu korku bende de var ve ne yaptıysam kurtulamadım. Ara ara aklıma geliyor ve ciddi ciddi uzunca düşünüyorum. Ölüme yaklaştığını bilmek çok kötü bir durum gerçekten. Ama değişmez kural sonuçta, alışmak gerekiyor.

 4. Her yaşın kendine göre bir güzelliği var. Yaşlanma tecrübe demek. Bunu fırsata çevirebiliriz. Ölüm herkese aynı uzaklıkta sonuçta.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Özellikle büyük beklentileri olanlar bugün isteklerini gözden geçirebilir ve kendilerini rahatlatacak konular ile ilgilenebilirler. Sportif faaliyetler, yolculuklar ve eğlenceli ortamlar rahatlamanızı sağlayacak. Girişimde bulunmak istediğiniz konuyla ilgili sabırsızlık hissedebilirsiniz. Ayrıca parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya olabileceklerden daha fazlasını istiyor olabilirsiniz ve bunun için kendinizi zorlayabilirsiniz. Hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmayın. Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Daha önce başlatmış olduğunuz işlerinizi gözden geçirebilir ve bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız konular ile ilgilenmek keyfinizi yerine getirecek. Özellikle yabancı ortamlarda dolaşmak ve değişik organizasyonlara katılmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Hissettiğiniz gerilimi dağıtmak için çevre gezilerine çıkabilir veya sportif faaliyetlerde bulunabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişecek ve dikkatinizi keyif aldığınız konulara yönelteceksiniz. Önem verdiğiniz kişiler ve konular ile ilgili davranışlarınızı değiştirebilir, daha yapıcı ve kararlı bir tavır sergileyebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte davetlere gidebilir, geleceğe yönelik ciddi isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Çevrenizdeki kişilerin sizinle ilgilenmesini ve önemsemesini beklediğiniz bir dönemdesiniz ve kararlı tavrınız ile bugün çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Bugün ilginç organizasyonlara katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve içinizden yükselen duygular sizi dışarı çıkarabilir. Sevdiğiniz yerlerde dolaşmak ve dostlarınız ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmayı başarabilirsiniz. Duyduğunuz bazı haberler kafanızı karıştırmış olabilir ancak moraliniz yüksek ve olaylara daha iyimser açıdan bakabilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile sorunlardan uzaklaşabilirsiniz ve geleceğe yönelik istekleriniz ile ilgilenebilirsiniz. Bugün uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşebilir ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içine girmeniz mümkün. Ancak biraz makul olun ve geriliminizi çevrenize yansıtmaktan kaçının. Bugün planlarınızı ve daha önce yaptığınız projeleri gözden geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Ayrıca güçlü kişiler ile mücadele etmek yerine olayları akışına bırakırsanız, ilginç çözümler üretebilirsiniz. Kararsızlık duyduğunuz konu ile ilgili şimdilik acele etmeyin ve olayları akışına bırakın.
AKREP BURCU YORUMU
Yakınlarınız, çocuklar, kardeşleriniz ve önem verdiğiniz kişiler ile ilgileneceksiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran sorumluluklar ve değiştirmek istediğiniz halde bir türlü değişmeyen her ne var ise, sabırlı ve çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız. Sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilir, eğlenceli organizasyonlara katılabilirsiniz. Bu arada karşılaşacağınız kişiler düşüncelerinizi derinleştirebilir ve dikkatinizi kendinize yöneltmenize neden olabilir. Davranışlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Tarzınızın ve eski fikirlerinizin değiştiğini hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Daha önce girişimde bulunduğunuz konu ile ilgili gelişmeleri gözden geçirebilirsiniz. Faturalar, evraklar ve pratik konulara yönelik bazı karışıklıklar olabilir ve sizin de kafanız karışmış olabilir. Fakat yapmak istediğiniz konulara yönelik kararlılığınız devam ediyor ve isteklerinizi sevdiğinize anlatabilir ve güçlü yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün çevre gezileri ve keyifli organizasyonlara katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Anneniz, yakınlarınız ve evinizle ilgilenebilirsiniz. Kendiniz ve tarzınız ile ilgili bazı değişiklikler yapmayı arzu edeceksiniz. İşleriniz ile ilgili çalışmalarınızı hızlandırmak için yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Güçlü dostlarınızı arayabilir, işbirliği yapmak istediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte çevre gezilerine çıkabilir, geleceğe yönelik isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada hem geçmişte yaşadıklarınızı, hem de geleceğe yönelik isteklerinizi sevdiğinize anlatmanız mümkün. İstekleriniz ve beklentileriniz güçlü olduğu için etkileyici olacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28