Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu

Yaşlanma korkusu çok erken yaşlardan itibaren pek çoğumuzun kapısını çalan bir kâbus haline gelmiştir. Bunun hepimizin tahmin edebileceği pek çok nedeni vardır. Ölüme daha yakın hissetmek, hastalıkların artacak olması dolayısı ile ilaçlarla içli dışlı olacak olmak gibi birçok neden sayılabilir. Yaşlılığın da hayatın bir evresi olduğunu ve avantajlarından yararlanılması gerektiğini unuturuz çoğunlukla. Yaşlanmak ve ölmek bizim kaçınılmaz sonumuzsa, bunu kabullenmekten kaçmanın mutsuzluk ve bunalımdan başka hiçbir getirisinin olmayacağını bilmemiz gerekirken bunu çok defa göz ardı ederiz. Gitgide yaygınlaşan ve daha da ağır seyreden yaşlanma korkusunun altında yatan daha enteresan şeyler vardır. Bunların başında bize medya yolu ile dayatılan “güzellik standardı” gelmektedir.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlılık Takıntısı

Yaşlanmaya karşı oluşan bu takıntılı durum, kişilerin hayatının 40 yıldan ibaret olduğunu, ondan sonra yaşasa bile her şeyin biteceğini düşünmesine neden olmaktadır. Oysa beden yaşlı olsa da ruh heyecan dolu hallerini yitirmemektedir. Daha 40 yaşına bile gelmeden gelişen bu mental bunalım, genellikle hayatını yaşamayı ertelemiş, gerçek duygulara varamamış ve mutluluğu yakalayamamış kişilerde görülmektedir. Mutlu bir insan, yaşlanmayı da mutlulukla karşılayacaktır. Yaşıyorsak yaşlanmamak imkânsızdır. Doğal sürece direnmek doğallığımızı bozacak ve bozulan bu doğallık psikolojimizde ve hatta bedenimizde de olumsuz etkilere neden olacaktır.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu

Yaşlanma korkusu kişileri estetik kaygısına itecektir. Reklamlarda, dizilerde ya da programlarda kişilere empoze edilen güzellik standardı vardır. Medya ile içli dışlı olduğumuz şu günlerde estetik operasyonlara can vermek isteyen kurumlarca oluşturulmuş güzellik standardı fırtınasına maruz kalmaktayız. Kırışıklıkları savaş açılması gereken bir düşman olarak gösteren kozmetik dünyası da ürünlerini satmak amacı ile böyle bir algının oluşmasına neden olmaktadır. Bu algılar TV dünyasından taşıp sosyal çevremizde de bir estetik yarışına neden olmakta, ister istemez bu durum hepimize bir parça da olsa yansımaktadır. Bütün bu etkiler bizi bıçak altına yatmaya itecek ve kozmetik dünyasında pek çok kimyasala maruz kalmamıza neden olacaktır.

Bu yaşlanma korkusunun etkilerini göz önünde olmalarından dolayı en çok ünlülerde görmekteyiz. Birbirine benzeyen birçok yüz ile karşı karşıya kalıyor ve ünlüleri birbirine karıştırmaya başlıyoruz. Kimyasala ve ameliyata bağımlı hale gelmek ise kişileri normalde olacağından daha korkunç hale getiriyor. Yüzlerde kırışıklıklar olmasa bile hiç alışık olmadığımız ürkütücü görünümler ortaya çıkıyor. Buna rağmen kişiler daha güzel görünme çabası ile çeşitli yöntemler deneyerek yüzünü ve vücudunu yıpratmaya devam etmekte ve kendilerini bir paradoksun içerisine hapsetmektedir.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanmaya Direnmenin Getirileri

Mutsuzluk kabullenmemekten ve kanaatsizlikten kaynak alır. Medya ise kişileri kabullenmemeye ve kanaatsiz davranmaya itmektedir. Yarışmalarda güzel giymeyenler hakarete uğramakta, reklamlarda yüzdeki kırışıklıklar sosyal çevrede kabullenmeyecek bir hal olarak gösterilmektedir. “Kişiliğin” değil “görüntünün” itibar gördüğü düşüncesi medya yolu ile bilinçaltımızda defalarca pekiştirilmektedir. Kişiliğin kaybolduğu bünye ise yönetilmeye ve tüm etkilere maruz kalmaya mahkûm olmaktadır. Işıklar, ağır makyajlar ve çeşitli teknik hileler ile kusursuz görünen erkekler ya da kadınlar izleyicilerin devamlı karşısına çıkartılmakta ve onlar gibi olamayan kişiler mutsuzlaşmaktadır. Mutsuzlaşan kişiler kendisini kusursuzlaştıracak kişilerin yanında, yani kozmetik ve estetik dünyasında mutluluğu aramaktadırlar. Nitekim bu kurum ya da kuruluşlar bu ruhsal boşluğu doldurmaya yetmemekte ve kişiler gitgide bunalımlı, tatminsiz ve kişiliksiz bir sürece girmektedir. Bu estetik kaygısı ilerde yaşlanma korkusu oluşturmaktadır.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusunun Nasıl Yenilir?

Yaşlanma korkusunu yenebilme yetisi kişinin durumuna göre değişiklik göstermek ile birlikte üstesinden gelmeyi sağlayacak yöntemler vardır. Bunlar;

Kabullenmek ve Kanaat Etmek: Düşünülebilecek her hastalığın tedavisinin ilk aşaması kabullenmektir. Bu ruhsal durumun zarar verdiğini ve son bulması gereken bir durum olduğunu kabullenmek şarttır. Tüm kusurları ile kişi kendisini kabul etmeli ve kırışıklıkları ile de her zaman sevilebilecek olduğuna inanmalıdır.

Arkadaş Edinmek: Güzel anları paylaşacak, kişilikli, sağlam karakterli, ömürlük arkadaşlar edinmek sadece o an için değil bir ömür boyu kazanç olacaktır.

İhmalkârlıktan Vazgeçmek: Kişiler yaşlanmadan önce ne yapması gerekiyorsa geciktirmeden yapmalıdır. Bu kompleksin altında yatan en büyük neden yarım kalmışlık ya da yaşanmamışlık hissidir.

Hobilere Yönelmek: Kişiler, kendisini bulduğu ve keyif aldığı aktivitelere daha fazla zaman ayırmalı ve bunları yaparken güvendiği, sevdiği kişi ya da kişiler mutlaka yakınında bulunmalıdır. Paylaşım tatmin olma hissi yaratır ve güzel anların oluşturduğu olumlu duygu katlanır.

Uzman Yardımı Almak: Hayatımızdaki değişiklikler, bu korku ve kompleksleri aşmaya yetmiyorsa bir uzmandan yardım almak, bu durumun daha da ağırlaşmaması için önemlidir.

Gelen Aramalar:yaşlanma korkusu nasıl yenilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Yaş oldu 37 yolun yarısına geldik sayılır 🙂 Şaka bir yana insan yaşlandıkça olgunlaşır üzülmenize ve korkmanıza hiç gerek yok. İnsan doğar büyür ve yaşlanır yaşamın gerçekliği bu. Bu nedenle elinizde olmayan şeyler için ne üzülün ne mutsuzluğa kapılın. Zamanınızı en güzel şekilde geçirmeye bakın.

 2. Aslında acı gerçeği kabullensek daha kolay olur her şey. Şahsen bende çok korkuyorum, zamanımı boşa geçiriyorum hiçbir şeye faydam yok. Ne yapacağım ilerde bilmiyorum…

 3. Bu korku bende de var ve ne yaptıysam kurtulamadım. Ara ara aklıma geliyor ve ciddi ciddi uzunca düşünüyorum. Ölüme yaklaştığını bilmek çok kötü bir durum gerçekten. Ama değişmez kural sonuçta, alışmak gerekiyor.

 4. Her yaşın kendine göre bir güzelliği var. Yaşlanma tecrübe demek. Bunu fırsata çevirebiliriz. Ölüm herkese aynı uzaklıkta sonuçta.

 5. Neden korkuyorsunuz her şey olacağına varır insanı insan yapan geride bıraktığı güzel şeylerdir.Hiç korkmaya lüzum yok istediğiniz kadar değil en iyisini tadana kadar yaşamalısınız.Güzel anılar biriktirerek güzel hatıralarla yaşamak hepsinden daha güzel bence mutlu yaşamak güzel yaşamak gülmekten geçer her zaman yüzünüz gülsün somurtmak insana zarar verir çevrenizdekine zarar verir sizden pozitif çıkacak bir enerji karşı taraftan da pozitif olarak geri dönecektir atalarımız ne demiş iyilik yap iyilik bul.

 6. Yaş otuz beş yolun yarısı eder Dante gibi ortasındayız ömrün yalvarmak nafile bugün gözümüzün yaşına bakmadan gider.

  Bu şiir Cahit Sıtkı Tarancının yazdığı 35 yaş şiiridir.Yaşlanmayı ölümü belkide bu kadar güzel anlatan bir şair bulamazsınız.Herkesin bir kaderi var ve bu kaderi yaşayacak kimisi doğarken ölecek kimisi 100 sene yaşayacak bunu bilemeyiz ama doğru ve dolu dolu yaşarsak bu dünyada geçireceğimiz zamanı çok iyi değerlendirmiş oluruz.Bu dünyada yapılacak tek şey kalp kırmamak beladan uzak durmak ve olabildiğince kendinizi geliştirmek olmalıdır.Elbet bir gün bu dünyadan göçeceğiz yarın ölecek gibi gününüzü dolu bir şekilde geçirin dertlenin türkü dinleyin sonra tekrar önünüze bakın hayat güzel dünyaya geliş amacınızın olduğunu düşünün ve insanlık için güzel işler yapmaya çalışın

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28