Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu

Yaşlanma korkusu çok erken yaşlardan itibaren pek çoğumuzun kapısını çalan bir kâbus haline gelmiştir. Bunun hepimizin tahmin edebileceği pek çok nedeni vardır. Ölüme daha yakın hissetmek, hastalıkların artacak olması dolayısı ile ilaçlarla içli dışlı olacak olmak gibi birçok neden sayılabilir. Yaşlılığın da hayatın bir evresi olduğunu ve avantajlarından yararlanılması gerektiğini unuturuz çoğunlukla. Yaşlanmak ve ölmek bizim kaçınılmaz sonumuzsa, bunu kabullenmekten kaçmanın mutsuzluk ve bunalımdan başka hiçbir getirisinin olmayacağını bilmemiz gerekirken bunu çok defa göz ardı ederiz. Gitgide yaygınlaşan ve daha da ağır seyreden yaşlanma korkusunun altında yatan daha enteresan şeyler vardır. Bunların başında bize medya yolu ile dayatılan “güzellik standardı” gelmektedir.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlılık Takıntısı

Yaşlanmaya karşı oluşan bu takıntılı durum, kişilerin hayatının 40 yıldan ibaret olduğunu, ondan sonra yaşasa bile her şeyin biteceğini düşünmesine neden olmaktadır. Oysa beden yaşlı olsa da ruh heyecan dolu hallerini yitirmemektedir. Daha 40 yaşına bile gelmeden gelişen bu mental bunalım, genellikle hayatını yaşamayı ertelemiş, gerçek duygulara varamamış ve mutluluğu yakalayamamış kişilerde görülmektedir. Mutlu bir insan, yaşlanmayı da mutlulukla karşılayacaktır. Yaşıyorsak yaşlanmamak imkânsızdır. Doğal sürece direnmek doğallığımızı bozacak ve bozulan bu doğallık psikolojimizde ve hatta bedenimizde de olumsuz etkilere neden olacaktır.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusu

Yaşlanma korkusu kişileri estetik kaygısına itecektir. Reklamlarda, dizilerde ya da programlarda kişilere empoze edilen güzellik standardı vardır. Medya ile içli dışlı olduğumuz şu günlerde estetik operasyonlara can vermek isteyen kurumlarca oluşturulmuş güzellik standardı fırtınasına maruz kalmaktayız. Kırışıklıkları savaş açılması gereken bir düşman olarak gösteren kozmetik dünyası da ürünlerini satmak amacı ile böyle bir algının oluşmasına neden olmaktadır. Bu algılar TV dünyasından taşıp sosyal çevremizde de bir estetik yarışına neden olmakta, ister istemez bu durum hepimize bir parça da olsa yansımaktadır. Bütün bu etkiler bizi bıçak altına yatmaya itecek ve kozmetik dünyasında pek çok kimyasala maruz kalmamıza neden olacaktır.

Bu yaşlanma korkusunun etkilerini göz önünde olmalarından dolayı en çok ünlülerde görmekteyiz. Birbirine benzeyen birçok yüz ile karşı karşıya kalıyor ve ünlüleri birbirine karıştırmaya başlıyoruz. Kimyasala ve ameliyata bağımlı hale gelmek ise kişileri normalde olacağından daha korkunç hale getiriyor. Yüzlerde kırışıklıklar olmasa bile hiç alışık olmadığımız ürkütücü görünümler ortaya çıkıyor. Buna rağmen kişiler daha güzel görünme çabası ile çeşitli yöntemler deneyerek yüzünü ve vücudunu yıpratmaya devam etmekte ve kendilerini bir paradoksun içerisine hapsetmektedir.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanmaya Direnmenin Getirileri

Mutsuzluk kabullenmemekten ve kanaatsizlikten kaynak alır. Medya ise kişileri kabullenmemeye ve kanaatsiz davranmaya itmektedir. Yarışmalarda güzel giymeyenler hakarete uğramakta, reklamlarda yüzdeki kırışıklıklar sosyal çevrede kabullenmeyecek bir hal olarak gösterilmektedir. “Kişiliğin” değil “görüntünün” itibar gördüğü düşüncesi medya yolu ile bilinçaltımızda defalarca pekiştirilmektedir. Kişiliğin kaybolduğu bünye ise yönetilmeye ve tüm etkilere maruz kalmaya mahkûm olmaktadır. Işıklar, ağır makyajlar ve çeşitli teknik hileler ile kusursuz görünen erkekler ya da kadınlar izleyicilerin devamlı karşısına çıkartılmakta ve onlar gibi olamayan kişiler mutsuzlaşmaktadır. Mutsuzlaşan kişiler kendisini kusursuzlaştıracak kişilerin yanında, yani kozmetik ve estetik dünyasında mutluluğu aramaktadırlar. Nitekim bu kurum ya da kuruluşlar bu ruhsal boşluğu doldurmaya yetmemekte ve kişiler gitgide bunalımlı, tatminsiz ve kişiliksiz bir sürece girmektedir. Bu estetik kaygısı ilerde yaşlanma korkusu oluşturmaktadır.

anti-aging-nedir_646x340 Yaşlanma Korkusu Mutsuzluk Getiriyor

Yaşlanma Korkusunun Nasıl Yenilir?

Yaşlanma korkusunu yenebilme yetisi kişinin durumuna göre değişiklik göstermek ile birlikte üstesinden gelmeyi sağlayacak yöntemler vardır. Bunlar;

Kabullenmek ve Kanaat Etmek: Düşünülebilecek her hastalığın tedavisinin ilk aşaması kabullenmektir. Bu ruhsal durumun zarar verdiğini ve son bulması gereken bir durum olduğunu kabullenmek şarttır. Tüm kusurları ile kişi kendisini kabul etmeli ve kırışıklıkları ile de her zaman sevilebilecek olduğuna inanmalıdır.

Arkadaş Edinmek: Güzel anları paylaşacak, kişilikli, sağlam karakterli, ömürlük arkadaşlar edinmek sadece o an için değil bir ömür boyu kazanç olacaktır.

İhmalkârlıktan Vazgeçmek: Kişiler yaşlanmadan önce ne yapması gerekiyorsa geciktirmeden yapmalıdır. Bu kompleksin altında yatan en büyük neden yarım kalmışlık ya da yaşanmamışlık hissidir.

Hobilere Yönelmek: Kişiler, kendisini bulduğu ve keyif aldığı aktivitelere daha fazla zaman ayırmalı ve bunları yaparken güvendiği, sevdiği kişi ya da kişiler mutlaka yakınında bulunmalıdır. Paylaşım tatmin olma hissi yaratır ve güzel anların oluşturduğu olumlu duygu katlanır.

Uzman Yardımı Almak: Hayatımızdaki değişiklikler, bu korku ve kompleksleri aşmaya yetmiyorsa bir uzmandan yardım almak, bu durumun daha da ağırlaşmaması için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

 1. Yaş oldu 37 yolun yarısına geldik sayılır 🙂 Şaka bir yana insan yaşlandıkça olgunlaşır üzülmenize ve korkmanıza hiç gerek yok. İnsan doğar büyür ve yaşlanır yaşamın gerçekliği bu. Bu nedenle elinizde olmayan şeyler için ne üzülün ne mutsuzluğa kapılın. Zamanınızı en güzel şekilde geçirmeye bakın.

 2. Aslında acı gerçeği kabullensek daha kolay olur her şey. Şahsen bende çok korkuyorum, zamanımı boşa geçiriyorum hiçbir şeye faydam yok. Ne yapacağım ilerde bilmiyorum…

 3. Bu korku bende de var ve ne yaptıysam kurtulamadım. Ara ara aklıma geliyor ve ciddi ciddi uzunca düşünüyorum. Ölüme yaklaştığını bilmek çok kötü bir durum gerçekten. Ama değişmez kural sonuçta, alışmak gerekiyor.

 4. Her yaşın kendine göre bir güzelliği var. Yaşlanma tecrübe demek. Bunu fırsata çevirebiliriz. Ölüm herkese aynı uzaklıkta sonuçta.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Uzun zamandır araştırdığınız konuyla ilgili beklediğiniz haberi alabilir ve yakınlarınıza anlatabilirsiniz. Bilgisayar ve yeni teknolojiye ilgi duyabilir, ilginç oyuncakların satıldığı dükkanlarda dolaşabilirsiniz. Arkadaşlarınıza hediye alırken kendinizi de ödüllendireceksiniz. Küçük ama ilginç hediyeler alabilirsiniz. Sevdiğinizle birlikte eğlenceli mekanları keşfetmek için dolaşabilir, arkadaşlarınızın davetlerine gidebilirsiniz. Bugün dikkatlisiniz ve dikkatiniz değişik konulara ve ilginç objelere yönelik olacak.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün arkadaşlarınızla buluşabilir, geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Rahat olmak ve koşullarınızı değiştirmek istiyorsunuz. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor. Üstelik ilginç fırsatlar karşınıza çıkacak ve hayal gücünüzü uyandıracak. Tam olarak ne yapacağınızı belirlememiş olabilirsiniz. Kendinize biraz zaman tanıyın ve gelişmeleri bekleyin. Tabii bu arada araştırmalarınızı da sürdürün. Çünkü karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Çözüm bulmanız gereken durumlar olabilir fakat daha yapıcı ve olumlu davrandığınız bir dönemdesiniz ve pratik çözümler bulabilirsiniz. Ayrıca sürpriz aşklar ve heyecan duyacağınız karşılaşmalar olabilir. Kendinizi özgür hissedeceğiniz ortamlarda bulunmak enerjinizi yükseltiyor. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve isteklerinizi çevrenize yansıtabilirsiniz. Sevdiğiniz ile birlikte çevre gezilerine çıkabilirsiniz ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde keyifli, öğlene doğru biraz gergin ve sabırsız olabilirsiniz. Bugün duyduğunuz haberleri ve karşılaştığınız olayları yorumlarken acele etmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünün ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sözlerden ve davranışlardan etkilenebilirsiniz. Öğle saatlerinde sürpriz gelişmeler olabilir ve ani değişiklikler kafanızı karıştırabilir. Aslında çok hoş fırsatlar karşınıza çıkıyor. Korkularınızı yansıtmak yerine fırsatları şans olarak kullanmayı başarırsanız ilişkileriniz olumlu yönde gelişecek.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Sağlık konularına yönelik endişelerden uzaklaşıp dikkatinizi sağlıklı olmak için gerekli olan bilgilere odaklayacaksınız. Yeni keşfedilmiş terapi yöntemleri dikkatinizi çekebilir ve kişisel gelişim programlarına ilgi duyabilirsiniz. Gün içinde eski sorunlar beklenmedik bir biçimde ortaya çıkabilir. Ancak siz eskiden davrandığınız gibi davranmayacak ve çevrenizi şaşırtacaksınız. Üstelik kendiniz de şaşıracak ama bu halinizden memnuniyet duyacaksınız. Duygularınız derinleşiyor ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve gergin olacağınız bir gün. Sürprizler ve duyacağınız skandallardan etkileneceksiniz. Adalet ve hak, hukuk arayışına girebilirsiniz. Hatta hukuk konusunda araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün alacağınız haberlerden etkileneceksiniz. Aceleci kararlar almayın ve gelişmeleri bekleyin. Bugün eski arkadaşlarınız ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Aslında bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmaya ihtiyacınız var. Yolculuğa çıkmak ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak sizi rahatlatacak.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedecek ve çalışmalarınıza ara verip sevdiklerinizle ilgileneceksiniz. Keyifli organizasyonlar yapabilir, kaliteli ve beğendiğiniz mekanlara sevdiğinizle birlikte gidebilirsiniz. Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak ve seyahat programları yapacaksınız. Bugün yolculuk yapabilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Böylece üzerinizde baskı duygusu olan konulardan da uzaklaşabilirsiniz. Kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Günün ilerleyen saatlerinde en derin duygularınızı ve gerçek isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Sempatik, neşeli ve hareketli olacağınız bir gün. Keyifli organizasyonlarda yer alacak ve yepyeni insanlarla tanışacaksınız. Marjinal ve çok ilginç kişilerle tanışabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konuları çekici bulabilirsiniz. Uzay, astroloji, bilimsel buluşlar ve yenilikler ile ilgilenebilirsiniz ve hatta yeni bilgilere ulaşmak için çeşitli seminer ve etkinliklere katılabilirsiniz. Özgür aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Bilgisayar aracılığı ile yapılan işler dikkatinizi çekebilir ve çeşitli girişimlerde bulunabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Yeni teknoloji, ilginç konular ve evrensel olaylara bugün her zaman olduğundan daha fazla ilgi duyacaksınız. Haberler, filmler ve kitaplar arasında fantastik ve bilim kurgu hikayeleri içeren konular ile ilgileneceksiniz. Yaratıcılığınızı harekete geçiren kişiler ve olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve ilginç kişilerle tanışabilirsiniz. Orijinal mekanlar ve kaliteli hizmet veren yepyeni yerler keşfedebilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz bilgiler ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Dostlarınız ile birlikte ilginç bir gün geçirebilir, daha önce gitmek isteyip de gidemediğiniz yerlerde dolaşabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28