Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?Vücudumuzun en önemli beslenme organizmaların işlevlerini yerine getirebilmeleri, gelişimlerini tamamlamaları, sağlıklı ve üretken bir şekilde uzun bir süre yaşamaları için gerekli olan maddelerin tüketilmesi işi olarak açıklanabilir. İnsan da gelişmiş ve birçok işlevi olan vücuda sahip olan bir organizma olarak doğru şekilde beslenmelidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları özellikle çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişimi yavaşlatır, gelecekte görülecek olan önemli sağlık sorunlarının temelinin atılmasına neden olur. Ortaya çıkabilecek olan sağlık sorunlarında genetik nedenler ve çevresel etkiler de önemli rol oynamaktadır.

Ama bu faktörleri tam anlamıyla kontrol etmek mümkün olamayacağı için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek en mantıklı çözüm yolu olarak kabul edilmelidir. Aksi halde yaşam kalitesinin düşeceğini ve yaşam süresinin kısalacağını söylemek yanlış olmayacaktır. şeyden önce bilinmesi geren konular arasında sağlıklı beslenme nedir sorusunu tek bir cümle ile cevaplamak olanaksız olacaktır. Ama özet olarak her öğünde tüm besin gruplarının alınmasının, öğün atlanmamasının, uygun pişirme yöntemlerinin kullanılmasının ve mümkün olduğu kadar bitkisel kaynaklı besin gruplarının tercih edilmesi gerektiği söylenebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme az yemek yeme anlamına gelmez. önemli olan vücudunuzun ihtiyaç uyduğu enerjiyi, vitamin ve mineralleri yeteri kadar almaktır. Bu nedenle öğün atlamak ya da az yemek dengeli beslenme anlamına gelmez. Aksine vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayamadığınız anlamına gelir ve metabolizmanız yavaşlar. Bu da sandığınız gibi kilo verme ya da kilonuzu kontrol etme bakımından yardımcı olmaz. Hatta metabolizma yavaşladığı için kilo almanız söz konusu olabilir. Uzmanlar az öğün yerine, normal kabul edilen 3 öğün yerine 5 ya da 6 öğün olarak planlanmış bir beslenme düzeni sürdürmenizi tavsiye ediyor. Tabi bu öğünlerdeki besinler sağlıklı olmalı ve porsiyonlar normal porsiyonlardan daha küçük olmalı.

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Diyetisyenlerin Sağlıklı beslenme önerileri bu kadarla kalmıyor tabi ki. Süt, peynir ve yoğurt tüketiminin artırılması, yağlı besinlerden, yüksek miktarda tuz ve şeker içeren besinlerden uzak durulması öneriliyor. Ayrıa her gün 2 litrenin üzerinde sıvı tüketilmesi (günde en az 8-10 bardak) ve tükettiğiniz besinlerin ağırlıklı olarak taze sebze ve meyvelerden oluşması öneriliyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme düzeni için dikkat etmenizin gerekeceği temel noktalar bu şekilde özetlenebilir.

Diyetisyenler Beslenme uzmanları sağlıklı beslenme nedir sorusuna cevap verirken öğün atlanmaması gerektiği üzerinde özellikle duruyorlar. öğün atlamamak ve önerildiği gibi günlük öğün sayısını 5 ya da 6’ya çıkartıp porsiyonları küçültmek metabolizmanızın 3’te 1 oranında daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Yani vücudunuz aldığınız besinleri daha kolay bir şekilde absorbe edebiliyor ve aldığınız enerji miktarı daha yüksek olsa bile harcayabiliyor. Bu nedenle dengeli beslenme önerileri olarak kahvaltı başta olmak üzere öğün atlamamak ve 5 ya da 6 öğün olarak planlanmış beslenme düzenini takip etmek tavsiye ediliyor.

 

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenin en önemli kriterlerinden bir tanesi de besinleri doğru yöntemlerle pişirmek. Yağlar vücudun önemli enerji kaynaklarından birisi ve yağda eriyen vitaminlerin kullanılabilmesi için de gerekli. Ama tavsiye edilen pişirme yöntemleri arasında yağ kullanılarak yapılan kızartmalar yer almıyor. Hatta mümkün olduğu kadar bu yöntemden uzak durmanız öneriliyor. Buharda pişirme yöntemi, ızgara kullanmak ya da kaynatmak gibi yöntemler kullanarak dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına daha da yaklaşmış olacaksınız.

Sağlıklı beslenme önerileri arasında bu işe odaklanmanız ve beslenme işini doğru biçimde yapmanız da yer alıyor. Buna göre buzdolabınızı sağlıklı olduğu kabul edilen yiyeceklerle doldurmak gerekiyor. Mümkün olduğu kadar yemek masasını kullanmanız ve yatakta ya da mutfakta ayaküstü yemek yememeniz tavsiye ediliyor. Tabi televizyon izlerken ya da başka bir işle uğraşırken yemek yemek de tavsiye edilmiyor. Gün boyu sıvı almanız ve yemeklerden önce birkaç bardak su içmeniz de uzmanlar tarafından verilen dengeli ve sağlıklı beslenme önerileri arasında bulunuyor. Lokmaları acele etmeden yavaş yavaş almak ve yemeğinizi iyi çiğnemek de verilen tavsiyeler arasında bulunuyor.

Dengeli beslenme alışkanlıkları arasında kırmızı et yerine beyaz et tercih etmek, en az 3 porsiyon süt grubundaki besinlerden almak, haftada 2-3’er porsiyon balık ve kuru baklagil tüketmek, günde birkaç öğün tahıl grubundaki besinlerden almak, günde 3-4 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmek, lifli besinlere ağırlık vermek ve yemeklerdeki tuz dışında tuz kullanmamak da yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Çok açıklayıcı olmuş yazı. Ayrıca sadece et ya da sadece ot benzeri şeyler yemekle de olmaz. Her şeyden yenilmeli

 2. Karbonhidrat, protein ve yağ dengesi iyi sağlanmalı. Ben tüm öğünlerimde bu üçüne çok dikkat ediyorum. Sizlerde dikkat edin, her şeyin aşırısı zarar.

 3. Yazınızda ki 6 öğün kısmına maalesef katılmıyorum evet dengeli beslenmek ve çeşitli beslenmek gerekiyor hep sebze yada et ürünleri ile beslenmek saçma olur karbonhidrat protein ve yağ almamız gerekir bunu yapmak içinde 3 öğün yeter de artar öğünleri 2 katına çıkarmak midemize aşırı yük olacaktır metabolizmayı hızlandırmak için öğün arttırmak yerine yemeklerden önce bolca su içerek zaten metabolizmanızı hızlandıracaksınız.İşin özü çeşitli beslenme bolca su tüketmek ve öğün atlamamak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan bir tavır içinde olabilirsiniz ve olaylara kuşkucu bakabilirsiniz. Hayal gücünüzü kuşkulardan arındırın ve sevdiklerinize endişelerinizi yansıtmaktan kaçının. İlişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz ve bu arada idealleriniz değişebilir. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar duygularınızı harekete geçirecek ve bu arada eski isteklerinizi hatırlayacaksınız. Moralinizi yükseltin ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Duygusal açıdan zayıflık hissedebilirsiniz fakat yaşam enerjiniz yüksek olduğu için duygular ile başa çıkabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İsteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararsızlıklarınız olsa bile bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sevdiklerinizin ilgisi moralinizi yükseltecek ve kendinize olan güveniniz artacak. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve isteğinizi hoş bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İçinizden yükselen kuvvetli arzuların sert etkisi ile bugün başa çıkacaksınız ve şanssızlık gibi görünen durumu şansa dönüştüreceksiniz. Yakınlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor.
ASLAN BURCU YORUMU
İlişkilerinizde hem neşeli, hem de ne istediğinizi bilen tavrınız sizi ön plana çıkarabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmede çok kararlı olacak ve gereken özveriyi göstereceksiniz. Maddi atılımlar yapabilir ve bütçenizi daha hesaplı kullanmaya başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz büyüklerin ve yöneticilerin sizi desteklemesi ile kariyerinizde daha kolay ilerleyebilirsiniz. İletişimlerinizde bazı sorunlar ve aksaklıklar olsa bile yapıcı ve kararlı tutumunuz ile güçlü kişileri etkileyeceksiniz. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün tuhaf rüyalar görmüş olarak uyanabilirsiniz ve karşılaştığınız olaylardan etkilenebilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün ve hareket halinde olmak sizi rahatlatacak. Saygı duyduğunuz kişilerin yardımı ve önerileri size yeni bir bakış açısı kazandıracak. Gayrimenkul yatırımları ve evle ilgili harcamalar yapabilirsiniz. Kendinizi, çevrenizi ve işinizi yenilemek ve sisteminizi değiştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bugün hayal gücünüz uyanıyor ancak hayallerinizin yapıcı yönde olması için özen göstermeniz gerekiyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Sürprizlerden etkilenebilir ve düşüncelerinizi tamamen değiştirebilirsiniz. Bu arada yapacağınız organizasyonlarda bazı karışıklıklar çıkabilir ve ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Aslında sahip olduğunuz potansiyel yeteneklerinizi keşfedeceğiniz bir dönem. Ancak dikkatinizi dağıtan olaylara kendinizi kaptırmayın ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Bugün güçlü kişiler ile tartışmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Farklı fikirleriniz olabilir. Ayrıca sizden daha farklı düşünen ve yaşayan kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve istekleriniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Kafanız karışık olabilir ve yakınlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenmiş olabilirsiniz. Ancak yaşam enerjiniz yüksek ve böylece yapıcı davranmayı başarabilirsiniz. Karmaşık düşünceler yüzünden sağlık sorunları ortaya çıkabilir ancak kendinizi hızlı iyileştirebilirsiniz ve olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz. Aslında sizin için keşfetme dönemi... Hem kendinizi ve yapabileceklerinizi, hem de çevreniz ile ilgili şimdiye kadar farkında olmadığınız durumları keşfedebilirsiniz. Ayrıca bilim ve teknoloji ile ilgilenenler için verimli bir dönem. Yenilikleri keşfetmek sizi canlandıracak.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28