Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?Vücudumuzun en önemli beslenme organizmaların işlevlerini yerine getirebilmeleri, gelişimlerini tamamlamaları, sağlıklı ve üretken bir şekilde uzun bir süre yaşamaları için gerekli olan maddelerin tüketilmesi işi olarak açıklanabilir. İnsan da gelişmiş ve birçok işlevi olan vücuda sahip olan bir organizma olarak doğru şekilde beslenmelidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları özellikle çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişimi yavaşlatır, gelecekte görülecek olan önemli sağlık sorunlarının temelinin atılmasına neden olur. Ortaya çıkabilecek olan sağlık sorunlarında genetik nedenler ve çevresel etkiler de önemli rol oynamaktadır.

Ama bu faktörleri tam anlamıyla kontrol etmek mümkün olamayacağı için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek en mantıklı çözüm yolu olarak kabul edilmelidir. Aksi halde yaşam kalitesinin düşeceğini ve yaşam süresinin kısalacağını söylemek yanlış olmayacaktır. şeyden önce bilinmesi geren konular arasında sağlıklı beslenme nedir sorusunu tek bir cümle ile cevaplamak olanaksız olacaktır. Ama özet olarak her öğünde tüm besin gruplarının alınmasının, öğün atlanmamasının, uygun pişirme yöntemlerinin kullanılmasının ve mümkün olduğu kadar bitkisel kaynaklı besin gruplarının tercih edilmesi gerektiği söylenebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme az yemek yeme anlamına gelmez. önemli olan vücudunuzun ihtiyaç uyduğu enerjiyi, vitamin ve mineralleri yeteri kadar almaktır. Bu nedenle öğün atlamak ya da az yemek dengeli beslenme anlamına gelmez. Aksine vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayamadığınız anlamına gelir ve metabolizmanız yavaşlar. Bu da sandığınız gibi kilo verme ya da kilonuzu kontrol etme bakımından yardımcı olmaz. Hatta metabolizma yavaşladığı için kilo almanız söz konusu olabilir. Uzmanlar az öğün yerine, normal kabul edilen 3 öğün yerine 5 ya da 6 öğün olarak planlanmış bir beslenme düzeni sürdürmenizi tavsiye ediyor. Tabi bu öğünlerdeki besinler sağlıklı olmalı ve porsiyonlar normal porsiyonlardan daha küçük olmalı.

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Diyetisyenlerin Sağlıklı beslenme önerileri bu kadarla kalmıyor tabi ki. Süt, peynir ve yoğurt tüketiminin artırılması, yağlı besinlerden, yüksek miktarda tuz ve şeker içeren besinlerden uzak durulması öneriliyor. Ayrıa her gün 2 litrenin üzerinde sıvı tüketilmesi (günde en az 8-10 bardak) ve tükettiğiniz besinlerin ağırlıklı olarak taze sebze ve meyvelerden oluşması öneriliyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme düzeni için dikkat etmenizin gerekeceği temel noktalar bu şekilde özetlenebilir.

Diyetisyenler Beslenme uzmanları sağlıklı beslenme nedir sorusuna cevap verirken öğün atlanmaması gerektiği üzerinde özellikle duruyorlar. öğün atlamamak ve önerildiği gibi günlük öğün sayısını 5 ya da 6’ya çıkartıp porsiyonları küçültmek metabolizmanızın 3’te 1 oranında daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Yani vücudunuz aldığınız besinleri daha kolay bir şekilde absorbe edebiliyor ve aldığınız enerji miktarı daha yüksek olsa bile harcayabiliyor. Bu nedenle dengeli beslenme önerileri olarak kahvaltı başta olmak üzere öğün atlamamak ve 5 ya da 6 öğün olarak planlanmış beslenme düzenini takip etmek tavsiye ediliyor.

 

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenin en önemli kriterlerinden bir tanesi de besinleri doğru yöntemlerle pişirmek. Yağlar vücudun önemli enerji kaynaklarından birisi ve yağda eriyen vitaminlerin kullanılabilmesi için de gerekli. Ama tavsiye edilen pişirme yöntemleri arasında yağ kullanılarak yapılan kızartmalar yer almıyor. Hatta mümkün olduğu kadar bu yöntemden uzak durmanız öneriliyor. Buharda pişirme yöntemi, ızgara kullanmak ya da kaynatmak gibi yöntemler kullanarak dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına daha da yaklaşmış olacaksınız.

Sağlıklı beslenme önerileri arasında bu işe odaklanmanız ve beslenme işini doğru biçimde yapmanız da yer alıyor. Buna göre buzdolabınızı sağlıklı olduğu kabul edilen yiyeceklerle doldurmak gerekiyor. Mümkün olduğu kadar yemek masasını kullanmanız ve yatakta ya da mutfakta ayaküstü yemek yememeniz tavsiye ediliyor. Tabi televizyon izlerken ya da başka bir işle uğraşırken yemek yemek de tavsiye edilmiyor. Gün boyu sıvı almanız ve yemeklerden önce birkaç bardak su içmeniz de uzmanlar tarafından verilen dengeli ve sağlıklı beslenme önerileri arasında bulunuyor. Lokmaları acele etmeden yavaş yavaş almak ve yemeğinizi iyi çiğnemek de verilen tavsiyeler arasında bulunuyor.

Dengeli beslenme alışkanlıkları arasında kırmızı et yerine beyaz et tercih etmek, en az 3 porsiyon süt grubundaki besinlerden almak, haftada 2-3’er porsiyon balık ve kuru baklagil tüketmek, günde birkaç öğün tahıl grubundaki besinlerden almak, günde 3-4 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmek, lifli besinlere ağırlık vermek ve yemeklerdeki tuz dışında tuz kullanmamak da yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Çok açıklayıcı olmuş yazı. Ayrıca sadece et ya da sadece ot benzeri şeyler yemekle de olmaz. Her şeyden yenilmeli

 2. Karbonhidrat, protein ve yağ dengesi iyi sağlanmalı. Ben tüm öğünlerimde bu üçüne çok dikkat ediyorum. Sizlerde dikkat edin, her şeyin aşırısı zarar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve bugün kendinizi özgür ve rahat hissedeceksiniz. Çeşitli davetler alabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz. Enerjinizi spor yaparak veya seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Ayrıca fizik güç gerektiren işler yapabilirsiniz. Ancak kendinizi çok fazla yormayın. Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin. Aslında bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve keyif aldığınız konular ile ilgileneceksiniz. Böylece sizi rahatsız eden her ne var ise, bütün bunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Sevdiğinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmanız gerekiyor. Aslında ilişkilere bakış açınız değişiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde sevdiklerinizle keyifli programlar yapabilirsiniz. Aile büyüklerinin yaşadığı sorunlardan etkilenebilir ve duygusal baskı hissedebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmanız gerekiyor. Zaman zaman içinizden yükselen isyan ve itiraz duygularını dostlarınızın yardımı ile yatıştırabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve sosyal aktiviteler sizi rahatlatacak ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusundan uzaklaşacaksınız. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne hareketli başlayacak ve çeşitli hayaller kuracaksınız. Ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayın. Ani değişiklikler sizi canlandıracak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Sürpriz fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. Farklı özelliğe sahip kişiler ve ilginç olaylar dikkatinizi çekecek. Ani kararlar alabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi zorlayabilirsiniz. Aslında enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmanız gereken işleri hızlı yapabilir, sorunlara pratik çözümler bulabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün eski tanıdıklara rastlayabilir, uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızdan haber alabilirsiniz. Öğlene doğru karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir ve ani değişiklikler meydana gelebilir. İlginç toplantılar ve değişik ortamlarda bulunmanız mümkün. Çok çeşitli fikir ve görüşe sahip kişilerin bulunduğu ortamlarda zihin faaliyetiniz hızlı olacak. Fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler size ilham verebilir ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Moralinizi bozan konulardan uzaklaşın ve olayları karamsar açıdan yorumlamayın. Duygusal ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Bu beklentileriniz artıyor fakat gelişmeler sizin beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Bu arada büyükleriniz ile ilgili endişeleriniz olabilir. Ancak arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız. Özellikle yaratıcı ve farklı düşünen arkadaşlarınızın fikirlerinden etkilenebilirsiniz ve karamsar düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. Dışarı çıkmak ve farklı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Günün ilerleyen saatlerinde kendinizi özgür ve keyifli hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Heyecanlı ve hareketli olacağınız bir gün. Yakınlarınızla ilgilenecek ve size ihtiyacı olan arkadaşlarınızla haberleşeceksiniz. Sabah saatlerinde bazı kaygılarınız olabilir. Hayal gücünüzü uyandıran karşılaşmalar olabilir veya alacağınız bazı haberler yüzünden kaygı duyabilirsiniz. Ancak öğleden sonra haliniz değişecek ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Gizemli konular ve derin araştırmalar ilginizi çekecek. Ölüm ve ölüm ötesi, meditasyon, yoga benzeri konuları araştırabilirsiniz veya bu konuları bilen kişiler ile karşılaşabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde kendinizi gergin ve huzursuz hissedebilirsiniz. Karamsar konular ve endişelerden uzaklaşmanız gerekiyor. Yapılması gereken işlerin zorlayıcı etkisini hissedebilirsiniz. Çünkü beklenenden daha yavaş gelişebilir. Ancak kararlı bir şekilde çalışmalarınızı sürdürmeyi başaracaksınız. Ayrıca sezgilerinize güvenebilirsiniz. Hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için uygun zaman. Sanatsal faaliyetlerde bulunabilir, fantastik filmler izleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli teklifler ve projeler hazırlayabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Hayal kurarak yatmak keyifli gelebilir fakat hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor. Üstelik gelişmeler artık sizin istediğiniz yönde... Fakat olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak karşınıza çıkan sorunlara ilginç çözümler bulabilirsiniz ve iletişim araçları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisinin gelişen ürünleri ile ilgilenebilir ve sizi özgürleştirecek projeler yapabilirsiniz. Akşama doğru kendinizi enerjik ve güçlü hissedeceksiniz. İsteklerinizi belirleyebilir ve yeni girişimlerde bulunmak için hazırlık hayabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Sizin için hareketli bir gün... Ancak sabah saatlerinde kendinizi rahat hissedeceksiniz. Hayal gücünüz ve yaratıcı potansiyeliniz yükseliyor. Çok canlı rüyalar görebilir ve etkisinde kalmış olabilirsiniz. Ayrıca sorunlarınızın çözümünü de rüyanızda görmeniz mümkün. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve idealist kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Öğlene doğru alacağınız ilginç haberler sizi harekete geçirecek. Çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve mistik konular ilginizi çekecek.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28