Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?Vücudumuzun en önemli beslenme organizmaların işlevlerini yerine getirebilmeleri, gelişimlerini tamamlamaları, sağlıklı ve üretken bir şekilde uzun bir süre yaşamaları için gerekli olan maddelerin tüketilmesi işi olarak açıklanabilir. İnsan da gelişmiş ve birçok işlevi olan vücuda sahip olan bir organizma olarak doğru şekilde beslenmelidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları özellikle çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişimi yavaşlatır, gelecekte görülecek olan önemli sağlık sorunlarının temelinin atılmasına neden olur. Ortaya çıkabilecek olan sağlık sorunlarında genetik nedenler ve çevresel etkiler de önemli rol oynamaktadır.

Ama bu faktörleri tam anlamıyla kontrol etmek mümkün olamayacağı için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek en mantıklı çözüm yolu olarak kabul edilmelidir. Aksi halde yaşam kalitesinin düşeceğini ve yaşam süresinin kısalacağını söylemek yanlış olmayacaktır. şeyden önce bilinmesi geren konular arasında sağlıklı beslenme nedir sorusunu tek bir cümle ile cevaplamak olanaksız olacaktır. Ama özet olarak her öğünde tüm besin gruplarının alınmasının, öğün atlanmamasının, uygun pişirme yöntemlerinin kullanılmasının ve mümkün olduğu kadar bitkisel kaynaklı besin gruplarının tercih edilmesi gerektiği söylenebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme az yemek yeme anlamına gelmez. önemli olan vücudunuzun ihtiyaç uyduğu enerjiyi, vitamin ve mineralleri yeteri kadar almaktır. Bu nedenle öğün atlamak ya da az yemek dengeli beslenme anlamına gelmez. Aksine vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayamadığınız anlamına gelir ve metabolizmanız yavaşlar. Bu da sandığınız gibi kilo verme ya da kilonuzu kontrol etme bakımından yardımcı olmaz. Hatta metabolizma yavaşladığı için kilo almanız söz konusu olabilir. Uzmanlar az öğün yerine, normal kabul edilen 3 öğün yerine 5 ya da 6 öğün olarak planlanmış bir beslenme düzeni sürdürmenizi tavsiye ediyor. Tabi bu öğünlerdeki besinler sağlıklı olmalı ve porsiyonlar normal porsiyonlardan daha küçük olmalı.

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Diyetisyenlerin Sağlıklı beslenme önerileri bu kadarla kalmıyor tabi ki. Süt, peynir ve yoğurt tüketiminin artırılması, yağlı besinlerden, yüksek miktarda tuz ve şeker içeren besinlerden uzak durulması öneriliyor. Ayrıa her gün 2 litrenin üzerinde sıvı tüketilmesi (günde en az 8-10 bardak) ve tükettiğiniz besinlerin ağırlıklı olarak taze sebze ve meyvelerden oluşması öneriliyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme düzeni için dikkat etmenizin gerekeceği temel noktalar bu şekilde özetlenebilir.

Diyetisyenler Beslenme uzmanları sağlıklı beslenme nedir sorusuna cevap verirken öğün atlanmaması gerektiği üzerinde özellikle duruyorlar. öğün atlamamak ve önerildiği gibi günlük öğün sayısını 5 ya da 6’ya çıkartıp porsiyonları küçültmek metabolizmanızın 3’te 1 oranında daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Yani vücudunuz aldığınız besinleri daha kolay bir şekilde absorbe edebiliyor ve aldığınız enerji miktarı daha yüksek olsa bile harcayabiliyor. Bu nedenle dengeli beslenme önerileri olarak kahvaltı başta olmak üzere öğün atlamamak ve 5 ya da 6 öğün olarak planlanmış beslenme düzenini takip etmek tavsiye ediliyor.

 

saglikli--1024x576 Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenin en önemli kriterlerinden bir tanesi de besinleri doğru yöntemlerle pişirmek. Yağlar vücudun önemli enerji kaynaklarından birisi ve yağda eriyen vitaminlerin kullanılabilmesi için de gerekli. Ama tavsiye edilen pişirme yöntemleri arasında yağ kullanılarak yapılan kızartmalar yer almıyor. Hatta mümkün olduğu kadar bu yöntemden uzak durmanız öneriliyor. Buharda pişirme yöntemi, ızgara kullanmak ya da kaynatmak gibi yöntemler kullanarak dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına daha da yaklaşmış olacaksınız.

Sağlıklı beslenme önerileri arasında bu işe odaklanmanız ve beslenme işini doğru biçimde yapmanız da yer alıyor. Buna göre buzdolabınızı sağlıklı olduğu kabul edilen yiyeceklerle doldurmak gerekiyor. Mümkün olduğu kadar yemek masasını kullanmanız ve yatakta ya da mutfakta ayaküstü yemek yememeniz tavsiye ediliyor. Tabi televizyon izlerken ya da başka bir işle uğraşırken yemek yemek de tavsiye edilmiyor. Gün boyu sıvı almanız ve yemeklerden önce birkaç bardak su içmeniz de uzmanlar tarafından verilen dengeli ve sağlıklı beslenme önerileri arasında bulunuyor. Lokmaları acele etmeden yavaş yavaş almak ve yemeğinizi iyi çiğnemek de verilen tavsiyeler arasında bulunuyor.

Dengeli beslenme alışkanlıkları arasında kırmızı et yerine beyaz et tercih etmek, en az 3 porsiyon süt grubundaki besinlerden almak, haftada 2-3’er porsiyon balık ve kuru baklagil tüketmek, günde birkaç öğün tahıl grubundaki besinlerden almak, günde 3-4 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmek, lifli besinlere ağırlık vermek ve yemeklerdeki tuz dışında tuz kullanmamak da yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Çok açıklayıcı olmuş yazı. Ayrıca sadece et ya da sadece ot benzeri şeyler yemekle de olmaz. Her şeyden yenilmeli

 2. Karbonhidrat, protein ve yağ dengesi iyi sağlanmalı. Ben tüm öğünlerimde bu üçüne çok dikkat ediyorum. Sizlerde dikkat edin, her şeyin aşırısı zarar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. Çevre gezilerine çıkabilir veya seyahat programları yapabilirsiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili beklentileriniz büyük olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Fakat hareketli ortamlar ve seyahatler keyfinizi yerine getirecek. Ayrıca spor yapmak, enerjinizi yükseltecek. Fizik güç gerektiren işler yaparak enerjinizi aktive edebilirsiniz. Özellikle kendisini yorgun hisseden ve isteksizlik duyanların hareketli ortama ihtiyacı var. Üstelik bugün duygularınız yükselecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sorunları büyütmeyin ve küçük ayrıntılar ile fazla ilgilenmeyin. Şansınızı iyi kullanın.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve dikkatinizi projelerinize odaklayacaksınız. Ekip çalışmaları yapabilir ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik bazı endişeleriniz olsa bile çözümleyici bir tavır içinde bulunacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmayı başaracaksınız. Yaptığınız iş veya bulunduğunuz konum her ne ise, daha başka işler yapmak isteyebilirsiniz. Daha önce fazla önemsemediğiniz veya farkında olmadığınız konular şimdi sizin için önem kazanıyor. Bugün arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz ve fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
İletişim araçları ile ilgili değişiklikler yapabilirsiniz. Bu arada haberleşmelerde ortaya çıkmış olan sorunlar devam etse bile güne keyifli başlayacaksınız. Çünkü yaşam enerjiniz giderek yükseliyor ve böylece isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyacağınız enerji ile daha önce ortaya çıkmış olan sorunları çözmeyi başarabilirsiniz. En azından çözmek için çalışabilirsiniz. Bu arada dikkatinizi dağıtan konular ile fazla ilgilenmeyin ve sorunları büyütmekten kaçının. Yabancılar ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Farklı öğretiler ve ilginç konular size çekici gelebilir ve eğlenceli ortamlara girebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Gecenin ilham veren etkisi ile güne erken başlayacaksınız ve farklı bir enerji ile isteklerinizi gerçekleştirmek isteyeceksiniz. İçsel çatışmalarınız olabilir fakat dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bugün ünlü kişiler veya konusunda uzman olan kişiler ile görüşebilirsiniz ve gelenekçi tavır sergileyebilirsiniz. Hareketli bir dönemdesiniz ve seyahatler sizi rahatlatacak. Mecburi yolculuklar yapsanız bile hareket halinde olmak size iyi gelecek. Bu arada kendinizi çok fazla yormayın ve sağlığınıza özen gösterin. İletişim ve haberleşme trafiğiniz giderek canlanıyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Heyecan ve huzursuzluk hissedebilirsiniz fakat yaşam enerjiniz yüksek ve enerjinizi yapıcı yönde kullanabilirsiniz. Böylece karmaşık duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz ve hoş fırsatlar karşınıza çıkıyor. Böylece kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Ancak önemsenmek ve ciddiye alınmak için dostlarınıza ve özellikle sevdiğinizi zorlamasanız iyi olacak. Akşama doğru duygularınız değişecek ve kendinize olan güveninizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Duygusal karmaşa içinde olabilirsiniz fakat gelişmeler sizi memnun edecek. Kendinize olan güveniniz yüksek. Buna karşılık tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar olabilir ve baskı duygusu hissedebilirsiniz. Kendinizi ve önemsediğiniz kişileri zorlamaktan kaçının. Aslında ciddiye alınacak işler yapabilecek potansiyelinizin açığa çıktığı bir dönem ve isteklerinizi gerçekleştirecek gücünüz var. Fakat alışkanlık haline gelmiş olan davranışlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Hareket halinde olmak ve aldığınız sorumluluklar ile ilgilenmek keyfinizi yerine getirecek.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Kafanızı meşgul eden konulardan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Yaşam enerjiniz yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirecek gücü içinizde hissediyorsunuz. Daha önce sorun olarak gördüğünüz konular sizin için sorun olmaktan çıkacak. Ve hatta fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Bu arada şansınızı sorgulamayın ve fırsatları iyi değerlendirmek için gayret gösterin. Güçlü kişiler ile görüşebilirsiniz ve sıcak ilişkiler kurabilirsiniz. Akşama doğru duygularınız derinleşebilir ve eski arkadaşlarınızı veya eskiden yaşadığınız yeri hatırlayabilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sizi huzursuz eden konulardan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Geleceğe yönelik büyük hedefleriniz olabilir ve yapabileceklerinizden çok daha fazlasını yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ancak hırslarınızı denetlemeniz gerekiyor ve gelişmeleri sabırlı bir biçimde bekleyebilirsiniz. Hem de içinizden yükselen zorlayıcı etkilere rağmen... Bugün sizin için çok hareketli geçecek. Genç erkekler sabrınızı sınayabilir fakat yaşlı veya otoriteyi temsil eden erkekler sizi destekleyecek. Ayrıca patronlarınızın ve büyüklerinizin desteğini alacaksınız. Daha önce çeşitli nedenler ile görüşmediğiniz dostlarınız ile bir araya gelebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. İstekleriniz çok güçlü olabilir fakat isteklerinizi ortaya koymak için kendinizi fazla zorlamayacaksınız. Ayrıca kendinizi göstermek için de fazla zorlamayın. Zaten yaptıklarınız ile dikkat çekici olacaksınız ve çevrenizdeki güçlü kişiler sizi destekleyecek. Bugün önemsediğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve kendi davranışlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Baskı duygusu hissetmenize neden olan durumlar olabilir fakat yaşam enerjiniz yüksek ve enerjinizi yapıcı bir biçimde kullanabilirsiniz. Böylece sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Akşama doğru duygularınız yükselecek.
BALIK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken işlere odaklanacaksınız. Daha önce unuttuğunuz konular ile ilgilenebilir ve ihmal ettiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Bu arada bakış açınızı değiştirmenize neden olan kişi ve olayları gözden geçirmeniz mümkün. Hareket halinde olmak ve daha önce sorumluluğunu almış olduğunuz konular ile ilgilenmek size zor gelse bile duygularınızı harekete geçirecek ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Akşama doğru duygularınız dalgalanabilir ve düşünceleriniz derinleşebilir. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve duyduklarınızdan etkilenebilirsiniz. Duygusal tepkiler göstermeyin ve önce araştırın. Yanıltıcı durumlar olabilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28