Rezene Bitkisi Ve Faydaları

Rezene Bitkisi Ve Faydaları

Rezene pek çok hastalığa iyi gelen ve çokça kullanılan bir bitkidir. Hindistan, Çin ve Ortadoğu’da binlerce yıldır şifa olarak tüketilen rezene bitkisi günümüzde de popüler kullanımını sürdürmektedir.

Rezene Bitkisini Tanıyalım

Akdeniz ikliminde yetişen ve maydanoza benzeyen rezene bitkisi meyveleri, tohumları ve kökünden faydalanılan bir bitkidir.

Rezene bitkisi potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi maddelerce çok zengindir. Bunların yanı sıra rezene A ve C vitamini de içerir. Yaprakları ile çay yapılır, tohumları ise pek çok hastalık için ilaç yapımında kullanılır. Kurutularak yıl boyunca tüketilebilir.

Rezenenin Faydaları

Mutfakta ve tıpta çokça yararlanılan rezenenin faydaları saymakla bitmez.

Antioksidandır

Rezene çok iyi bir antioksidandır; gaz ve balgam giderici olan rezene bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar ve vücuttaki mikropları yok etmeye yardımcıdır.

            Bakterileri Yok Eder

Vücuttaki zararlı bakterileri yok eden rezene bakterilerden kaynaklı hastalıklarda çok fayda sağlar.

            Bünyeyi Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunan rezene sağlıklı ve uzun ömürlü bir bünyeye sahip olmanızı sağlar. Eski inanış ve mitlerde ömrü uzattığı ve cesaret verdiği kabul edilir.

Kanserle Mücadele Eder

Çağımızın hastalığı kanser için en iyi korunma yöntemlerinden birisi de rezene tüketmektir. Rezene tohumlarının kuvvetli bir antioksidan olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle kanser hücreleriyle savaşmada etkili olduğu bilinir.

            Kolesterolü Dengeler

İçerdiği zengin liflerden kaynaklı olarak kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutan rezene kalp – damar sağlığını korur, felç ve inmeleri engeller.

Gaz Gidericidir

İçerdiği uçucu bileşenler sayesinde mide ve bağırsaklarda oluşan gazları giderir.

Cilt Sağlığını Korur

Demir, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, potasyum, C – A – E vitaminleri ile cildi sağlıklı, diri ve canlı tutar. Ayrıca cilt rahatsızlıkları için de yatıştırıcı özelliği bulunur.

Rezene Çayı

Merak edilen rezene çayı nasıl yapılır sorusuna gelirsek, rezene tohumlarının 7 – 8 dakika kaynatılıp dinlendirilmesi ile elde edilir. Rezene çayını gün içerisinde gaz sıkışması ve ağrı gibi durumlarda tüketebilir, ayrıca bu kürü iltihaplı olan rahatsızlıklarınızda da kullanabilirsiniz. Günde 3 bardaktan fazla içmeniz bağırsaklarınıza zarar verebilir, bu nedenle bilinçli tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Rezene aktibakteriyel özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğerdeki zararlı toksitlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Rezene çayı böbrekler için çok faydalıdır. Yalnız çayı yaparken rezeneyi atıp beraber kaynatmayın. Kaynamış suyun altını kapattıktan sonra rezeneyi ekleyin 10 dakika demlensin öyle için.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Hareketli ve keyifli bir gün geçireceksiniz. Uzun zamandır araştırdığınız konuyla ilgili beklediğiniz haberi alabilir ve yakınlarınıza anlatabilirsiniz. Bilgisayar ve yeni teknolojiye ilgi duyabilir, ilginç oyuncakların satıldığı dükkanlarda dolaşabilirsiniz. Arkadaşlarınıza hediye alırken kendinizi de ödüllendireceksiniz. Küçük ama ilginç hediyeler alabilirsiniz. Sevdiğinizle birlikte eğlenceli mekanları keşfetmek için dolaşabilir, arkadaşlarınızın davetlerine gidebilirsiniz. Bugün dikkatlisiniz ve dikkatiniz değişik konulara ve ilginç objelere yönelik olacak.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün arkadaşlarınızla buluşabilir, geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Rahat olmak ve koşullarınızı değiştirmek istiyorsunuz. Ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için çalışmanız gerekiyor. Üstelik ilginç fırsatlar karşınıza çıkacak ve hayal gücünüzü uyandıracak. Tam olarak ne yapacağınızı belirlememiş olabilirsiniz. Kendinize biraz zaman tanıyın ve gelişmeleri bekleyin. Tabii bu arada araştırmalarınızı da sürdürün. Çünkü karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
Çözüm bulmanız gereken durumlar olabilir fakat daha yapıcı ve olumlu davrandığınız bir dönemdesiniz ve pratik çözümler bulabilirsiniz. Ayrıca sürpriz aşklar ve heyecan duyacağınız karşılaşmalar olabilir. Kendinizi özgür hissedeceğiniz ortamlarda bulunmak enerjinizi yükseltiyor. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve isteklerinizi çevrenize yansıtabilirsiniz. Sevdiğiniz ile birlikte çevre gezilerine çıkabilirsiniz ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde keyifli, öğlene doğru biraz gergin ve sabırsız olabilirsiniz. Bugün duyduğunuz haberleri ve karşılaştığınız olayları yorumlarken acele etmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünün ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Sözlerden ve davranışlardan etkilenebilirsiniz. Öğle saatlerinde sürpriz gelişmeler olabilir ve ani değişiklikler kafanızı karıştırabilir. Aslında çok hoş fırsatlar karşınıza çıkıyor. Korkularınızı yansıtmak yerine fırsatları şans olarak kullanmayı başarırsanız ilişkileriniz olumlu yönde gelişecek.
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
Sağlık konularına yönelik endişelerden uzaklaşıp dikkatinizi sağlıklı olmak için gerekli olan bilgilere odaklayacaksınız. Yeni keşfedilmiş terapi yöntemleri dikkatinizi çekebilir ve kişisel gelişim programlarına ilgi duyabilirsiniz. Gün içinde eski sorunlar beklenmedik bir biçimde ortaya çıkabilir. Ancak siz eskiden davrandığınız gibi davranmayacak ve çevrenizi şaşırtacaksınız. Üstelik kendiniz de şaşıracak ama bu halinizden memnuniyet duyacaksınız. Duygularınız derinleşiyor ve dikkatinizi sevdiğiniz konulara yönelteceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve gergin olacağınız bir gün. Sürprizler ve duyacağınız skandallardan etkileneceksiniz. Adalet ve hak, hukuk arayışına girebilirsiniz. Hatta hukuk konusunda araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün alacağınız haberlerden etkileneceksiniz. Aceleci kararlar almayın ve gelişmeleri bekleyin. Bugün eski arkadaşlarınız ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir veya siz gidebilirsiniz. Aslında bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmaya ihtiyacınız var. Yolculuğa çıkmak ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak sizi rahatlatacak.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedecek ve çalışmalarınıza ara verip sevdiklerinizle ilgileneceksiniz. Keyifli organizasyonlar yapabilir, kaliteli ve beğendiğiniz mekanlara sevdiğinizle birlikte gidebilirsiniz. Dostlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak ve seyahat programları yapacaksınız. Bugün yolculuk yapabilir, çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Böylece üzerinizde baskı duygusu olan konulardan da uzaklaşabilirsiniz. Kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor. Günün ilerleyen saatlerinde en derin duygularınızı ve gerçek isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Sempatik, neşeli ve hareketli olacağınız bir gün. Keyifli organizasyonlarda yer alacak ve yepyeni insanlarla tanışacaksınız. Marjinal ve çok ilginç kişilerle tanışabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz konuları çekici bulabilirsiniz. Uzay, astroloji, bilimsel buluşlar ve yenilikler ile ilgilenebilirsiniz ve hatta yeni bilgilere ulaşmak için çeşitli seminer ve etkinliklere katılabilirsiniz. Özgür aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Bilgisayar aracılığı ile yapılan işler dikkatinizi çekebilir ve çeşitli girişimlerde bulunabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Yeni teknoloji, ilginç konular ve evrensel olaylara bugün her zaman olduğundan daha fazla ilgi duyacaksınız. Haberler, filmler ve kitaplar arasında fantastik ve bilim kurgu hikayeleri içeren konular ile ilgileneceksiniz. Yaratıcılığınızı harekete geçiren kişiler ve olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve ilginç kişilerle tanışabilirsiniz. Orijinal mekanlar ve kaliteli hizmet veren yepyeni yerler keşfedebilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz bilgiler ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Dostlarınız ile birlikte ilginç bir gün geçirebilir, daha önce gitmek isteyip de gidemediğiniz yerlerde dolaşabilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28