Rezene Bitkisi Ve Faydaları

Rezene Bitkisi Ve Faydaları

Rezene pek çok hastalığa iyi gelen ve çokça kullanılan bir bitkidir. Hindistan, Çin ve Ortadoğu’da binlerce yıldır şifa olarak tüketilen rezene bitkisi günümüzde de popüler kullanımını sürdürmektedir.

Rezene Bitkisini Tanıyalım

Akdeniz ikliminde yetişen ve maydanoza benzeyen rezene bitkisi meyveleri, tohumları ve kökünden faydalanılan bir bitkidir.

Rezene bitkisi potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi maddelerce çok zengindir. Bunların yanı sıra rezene A ve C vitamini de içerir. Yaprakları ile çay yapılır, tohumları ise pek çok hastalık için ilaç yapımında kullanılır. Kurutularak yıl boyunca tüketilebilir.

Rezenenin Faydaları

Mutfakta ve tıpta çokça yararlanılan rezenenin faydaları saymakla bitmez.

Antioksidandır

Rezene çok iyi bir antioksidandır; gaz ve balgam giderici olan rezene bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar ve vücuttaki mikropları yok etmeye yardımcıdır.

            Bakterileri Yok Eder

Vücuttaki zararlı bakterileri yok eden rezene bakterilerden kaynaklı hastalıklarda çok fayda sağlar.

            Bünyeyi Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunan rezene sağlıklı ve uzun ömürlü bir bünyeye sahip olmanızı sağlar. Eski inanış ve mitlerde ömrü uzattığı ve cesaret verdiği kabul edilir.

Kanserle Mücadele Eder

Çağımızın hastalığı kanser için en iyi korunma yöntemlerinden birisi de rezene tüketmektir. Rezene tohumlarının kuvvetli bir antioksidan olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle kanser hücreleriyle savaşmada etkili olduğu bilinir.

            Kolesterolü Dengeler

İçerdiği zengin liflerden kaynaklı olarak kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutan rezene kalp – damar sağlığını korur, felç ve inmeleri engeller.

Gaz Gidericidir

İçerdiği uçucu bileşenler sayesinde mide ve bağırsaklarda oluşan gazları giderir.

Cilt Sağlığını Korur

Demir, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, potasyum, C – A – E vitaminleri ile cildi sağlıklı, diri ve canlı tutar. Ayrıca cilt rahatsızlıkları için de yatıştırıcı özelliği bulunur.

Rezene Çayı

Merak edilen rezene çayı nasıl yapılır sorusuna gelirsek, rezene tohumlarının 7 – 8 dakika kaynatılıp dinlendirilmesi ile elde edilir. Rezene çayını gün içerisinde gaz sıkışması ve ağrı gibi durumlarda tüketebilir, ayrıca bu kürü iltihaplı olan rahatsızlıklarınızda da kullanabilirsiniz. Günde 3 bardaktan fazla içmeniz bağırsaklarınıza zarar verebilir, bu nedenle bilinçli tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

 1. Rezene aktibakteriyel özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğerdeki zararlı toksitlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Rezene çayı böbrekler için çok faydalıdır. Yalnız çayı yaparken rezeneyi atıp beraber kaynatmayın. Kaynamış suyun altını kapattıktan sonra rezeneyi ekleyin 10 dakika demlensin öyle için.

 2. harika bir antioksidan diye biliyorum ama yazıyı okuyunca daha bir çok faydasını öğrenmiş oldum rezene çayını sürekli alır tüketirdim ama hazır çaylar için iyi şeyler söylenmiyor aktardan alıp tarif ettiğiniz gibi kaynamış suda 10 dakika demleyip gün içerisinde içmeye çalışacağım sağlıklı olmak ve kaliteli yaşamak için bu tarz bitki çaylarını çok tercih ederim umarım işe yarar

 3. Kanser o kötü hastalığın ilacı aslında rezene bildiğiniz bir antioksidandır rezene bu bitkiyi çayda yemeklerde kullanarak harika bir şifa kaynağına direk ulaşabilirsiniz tabi her bitkinin olduğu gibi bu bitkinin de yan etkileri olabilir.Bu yan etkileri öğrenmek için doktorunuza başvurabilirsiniz.Ben rezene bitkisini bitki çayları ile karıştırıp içiyorum direk içince güzel olmuyor ancak 5 – 6 bitki çayı karışımı ile içiyorum bu şekilde sağlıklı olduğumu hissedebiliyorum.Ayrıca rezene bitkisini gaz giderici özelliği nedeniyle bebeğimde kullanmıştım rezene çayını çay kaşığı ile 2-3 kaşık bebeğe vererek gaz sorununa yardımcı olabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Aniden meydana gelen olaylar duygularınızı değiştirebilir ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Daha önce değer vermediğiniz konular şimdi dikkatinizi çekecek, ancak abartılı davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bazı şeylere olduğundan daha fazla değer vermiş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Veya değerli ve sizi destekleyenleri küçümsemeniz mümkün. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün ve sorunları büyütmekten kaçınmanız gerekiyor. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Davetler ve alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendinizi şanslı hissedeceksiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin sizi desteklediğini anlayabilirsiniz ve farklı çevreler ile ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Yabancılar ile işbirliği yapabilirsiniz ve hoş fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. Kendinizi yenilemek istediğiniz bir dönemdesiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için stratejinizi değiştirebilir ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Parasal ihtiyaçlar veya önemsediğiniz kişilerin davranışları üzerinizde baskı duygusu uyandırabilir fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar olabilir fakat projelerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranacaksınız ve konusunda uzman olan kişiler ile görüşeceksiniz. Çeşitli seminerler ve eğitim programlarına katılabilirsiniz. Büyük organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz veya organizasyonlara davet edilebilirsiniz. Şimdiye kadar yapmış olduğunuz işlerin dışında çok farklı konulara ilgi duyabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. İletişim trafiğiniz hareketli olacak. Bu arada işler yavaş gelişebilir fakat kararlı bir biçimde sürdürmeyi başaracaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Yoğun duygular hissederek güne başlayacaksınız ve karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Daha önce başlamış olduğunuz işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve sizin istekleriniz artmış olabilir. Seyahatler ve çeşitli organizasyonlar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Parasal konulara yönelik çalışmalarınızı hızlandırmak isteyeceksiniz ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi fazla zorlamayın. Önemsediğiniz kişiler ve saygı duyduğunuz çevreler sizi destekleyecek. Olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Çalışmalarınızı istediğiniz gibi sürdürmeye devam edeceksiniz ve bu arada eski projelerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranmayı başaracaksınız. Sizi engelleyen kişiler olabilir veya gelişmeler olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak dirayetli ve azimli bir tavır içinde olacaksınız ve bu arada bazı alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Dişleriniz ile ilgili bakım, tedavi benzeri konular ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Baskı hissettiğiniz durum ile ilgili düşünceleriniz değişebilir ve böylece eski kararlarınız hakkında bazı değişiklikler yapabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Eviniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve daha önce yapmış olduğunuz planlarınızı uygulamak için sabırlı ve kararlı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu arada saygı duyduğunuz kişilerin yardımını isteyebilirsiniz. Büyükleriniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Bazı karışıklıklar olsa bile bunların üzerinde fazla durmayacaksınız. Sistemli ve disiplinli bir tavır içinde çalışmalarınızı sürdürmeyi başaracaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Güne hevesli başlayacaksınız ve önem verdiğiniz kişiler veya konular ile ilgileneceksiniz. Aldığınız bazı haberler kafanızı karıştırmış olabilir. Ancak sabırlı ve dirayetli davranmayı başarabilirsiniz. Bu arada düşünceleriniz değişebilir ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Büyüklerinizin veya karşılaştığınız bazı olayların sizi engellediğini düşünebilirsiniz. Fakat sabırlı olun ve karar vermek için acele etmeyin. Daha iyimser ve anlayışlı davranmak için gayret gösterin. Özellikle parasal sorunlarınızı sevdiklerinize yansıtmaktan kaçınmalısınız.
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız ve çeşitli programlar yapacaksınız. Planlarınızı arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olacağınız bir dönemdesiniz. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve yakınlarınızın yardımını isteyebilirsiniz. Yapıcı ve olumlu tavırlarınız ile hem güçlü kişileri etkileyeceksiniz, hem de arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız. Kendi içinizde duygusal karmaşa olabilir fakat duygularınızı çevrenizdeki kişilere yansıtmayacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranacaksınız. Moraliniz giderek yükseliyor.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve istekli başlayacaksınız. Fakat duygularınızı denetlemek için gayret göstermeniz gerekiyor. Özellikle gün içinde karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeseniz iyi olacak. Hırslı ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın ve sabırlı olun. Çünkü gelişmeler sizin beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Veya daha önce hesaplamadığınız durumlar ortaya çıkabilir. Sabırlı ve sakin davranmayı başarabilirseniz, isteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Bu arada yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almanız mümkün. Veya olabileceklerden daha fazla beklentileriniz olabilir. Fakat saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların tavsiyesini alabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Eski fikirleriniz ve özellikle büyükleriniz ile ilgili düşünceleriniz derinleşebilir. Çocukluk günlerinizi hatırlayabilirsiniz ve eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada önem verdiğiniz kişilerin sağlığı ile ilgilenmeniz gerekebilir. Veya size ihtiyacı olan yakınlarınıza yardımcı olmanız gerekebilir. Bu arada iş arkadaşlarınız, çocuklar ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıklar kafanızın karışmasına neden olabilir. Fakat yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sorunlar ile başa çıkabilecek gücü içinizde hissedeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28