Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Negatif Kalori

Bugüne kadar yapılmış bütün bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, sıfır kalori değerine sahip bir besin yok. (soğuk su hariç) Peki, bu herkes tarafından konuşulan sıfır kalori aslında neyi ifade ediyor? Negatif kalori nedir? Negatif kalorili besinler nelerdir? Negatif kalori, yediğimiz bir besin maddesinin sindirimi aşamasında, vücudun fazla efor sarf etmesi sebebiyle, aldığımız kaloriden daha fazlasını yakma durumuna deniyor. Bunu ufak bir örnekle açmamız gerekir ise, yediğiniz X bir besinin kalori değeri 80 civarında ve yerken vücudunuzun harcamak zorunda kaldığı enerjinin kalori hesabı yaklaşık 95 civarında, böylece +15 kalori kadar fazladan gittiği için prensipte “yerken zayıflama durumu” ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Ancak yine de altını çizmekte fayda var ki, bu araştırmacılar tarafından negatif kalori opsiyonunun teoride var olduğu kabul edilen bir tez ve tam anlamı ile bilimsel bir dayanağı yok.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Okurlarımızın “negatif kalorili besinlerden ne kadar tüketirsek o kadar çok kilo veririz” algısına kapılmalarını istemeyiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu bilimsel araştırmalarla resmi olarak kanıtlanmış ve açıklanmış bir şey değil.

Negatif Kalori Nedir? Negatif Kalorili Besinler Nelerdir?

Karaorman meyveleri, yani, ahududu, böğürtlen, yaban mersini vs. gibi besinleri negatif kalorili olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda bu meyvelerin protein, C vitamini ve mineraller açısından zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Antioksidan içeren kırmızı meyveler cilt sağlığı açısından da oldukça kıymetlidir. Negatif kalori tüketimi için en uygunu bunlardır.

Portakal ve limon gibi turunçgil ailesine ait olan meyvelerin boyutları büyük olmasına rağmen içerdikleri kalori miktarı fazla değildir. Hem C vitamini hem de lif akımından cömert olan turunçgiller genel olarak sindirim sisteminizi düzenlemenizde yardımcı olur ve sağlıklı negatif kalori içeren gıdalardır. Hem diyet yapan hem de kronik kabızlık şikayetleri olan kişiler ara öğünlerine ağırlıklı olarak lif içeren negatif kalori meyvelerden eklemelidir.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler
negatif kalori besin

Kavun ve karpuzu da negatif kalorili besinler listemize ekleyebiliriz. Çoğunluğu sudan oluştuğu için, tüketildiği takdirde vücudun su ihtiyacını önemli bir miktarda karşılayabilen kavun ve karpuzun içerisindeki meyve şekeri oldukça fazladır. Bunun için her ne kadar hafif ve cezbedici de görünseler, sağlığınız için fazla miktarlarda negatif kalori tüketmemeye özen gösterin. Şeker (diyabet) hastası olan ve diyet yapan kişilerin meyve şekeri bakımından zengin olan meyveleri tüketmeleri önerilmez.

Negatif kalori değerine sahip olan sebzeler nelerdir?

Evet, ne yazık ki pek çoğumuz farklı bir şey yiyebilme seçeneği varken sebze yemeklerini beğenip tüketmiyor. Ancak sebzelerin birçoğunu negatif kalorili besinler kategorisinde sıralayabiliriz. Mesela; ıspanak, brokoli, lahana, karnabahar, kabak, kereviz, soğan, kuşkonmaz vs. bunların hepsinin kalorisi oldukça düşük; üstelik vücudun çalışması için gerek duyduğu vitamin ve mineral değerlerinden de oldukça zengin. Sebzeler konusunda yapmamız gereken tek şey, onları yiyebileceğimiz şeylere dönüştürmek.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Mesela kereviz saplarının kalori değerleri –sap başına- 5 ile 9 arasında değişiyor. Eğer çiğ olarak kereviz saplarını tüketmekten hoşlanmıyorsanız üzerine limon sıkıp biraz tuz ekerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Diyet listenizde yer alan ara öğünler bölümüne negatif kalorili meyveler koyarak çok daha sağlıklı kilo verebilir ve kendinizi hiç olmadığı kadar enerjik hissedebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Bu siteyi keşfettiğimden beri çok güzel bilgiler edindim. Gerçekten site sahipleri çok başarılılar ve insanlara çok yararlı bilgiler paylaşıyorlar. Kalori konusu sürekli kafamı karıştıran konuydu. Sağolun bu konudada kafamda soru işareti kalmamış oldu.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Yeni başlangıçlar yapmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak fikirlerinizi kabul ettirmek için çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Üstelik yanlış anlamış olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca söylemek istedikleriniz ile ortaya koyduğunuz farklı olabilir. Özellikle iş arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmekten kaçının. Küçük meseleleri büyütmeyin ve güç mücadelesine dönüştürmeyin. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun.
BOĞA BURCU YORUMU
Fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında istekleriniz güçlü ve iyi duygularınız yüksek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler olumlu yönde fakat yavaş gelişiyor olabilir. Öte yandan ağır gelişen olaylar sizi rahatsız etmiyor. Fakat ihtiyaçlarınız artabilir veya büyüklerinizin istekleri yüzünden baskı hissedebilirsiniz. Ancak saygın ve güçlü kişiler size yardımcı olacak. Bu arada ortaklık veya iş ortaklığı yapabilir, yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Fikirleriniz ve hayata bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve olumlu davranabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün kendinizi enerjik ve keyifli hissedeceksiniz. Sürpriz haberler alabilir ve giderek daha özgür hissedebilirsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya daha önce hesaplamadığınız karışıklıklar çıkabilir. Sorunların üzerinde durmayacaksınız ve çözümleyici tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Beklemediğiniz teklifler alabilirsiniz ve heyecan duyabilirsiniz. Bugün yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Çok hareketli bir gün geçirecek ve dikkatinizi isteklerinize yönelteceksiniz. Ancak sürpriz değişiklikler olabilir ve alacağınız haberler kafanızı karıştırabilir. Heyecanlı ve huzursuz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve tartışmalardan uzak durun. İlginç teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Sıra dışı ve farklı kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz tamamen karışabilir. Ancak huzursuz ve gergin bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Bugün eski arkadaşlarınıza tesadüf edebilir veya öğreneceklerinizden etkilenebilirsiniz. Duyduklarınıza hemen tepki göstermeyin ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
ASLAN BURCU YORUMU
Ani gelişmelerden etkilenebilir ve heyecan duyacağınız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçirecek ve farklı ortamlarda bulunacaksınız. Yaratıcı kişiler ve bilimsel çevrelerin görüşleri ilginizi çekecek ve bu arada ilgi alanınız değişecek. Daha önce önemsediğiniz konular artık ilginizi çekmiyor olabilir ve teknolojinin sunduğu kolaylıklar veya yaratıcılık gerektiren işlere ilgi duyabilirsiniz. Aslında eski bilgileri yeni disiplinler ile buluşturmanız ve ilginç projeler yapmanız mümkün. Bazı gelişmeler yavaş olabilir fakat isteğiniz ve yaşam enerjiniz yükseldiği için ağır ve zor koşullar ile başa çıkabilirsiniz. Hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Aniden gelen haberler sizi heyecanlandıracak ve düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçireceksiniz. Karşınıza çıkan olaylar ve kişiler aslında size ihtiyaçlarınızı işaret ediyor. Fakat kafanız karışabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Gelişen olaylara farklı açılardan bakmayı başarabilirseniz, sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Sizin düşündükleriniz ile karşılaştığınız olaylar farklı olabilir ve projelerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Fikirlerinizi kabul ettirmek için karşınızdaki kişiyi zorlamak yerine bir kez daha durumu gözden geçirmelisiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Eviniz, iş yeriniz ve size ihtiyacı olan kişilerle ilgilenebilirsiniz. Bu arada yer değişikliği veya projeleriniz ile ilgili bazı değişiklikler gerektiren durumlar olabilir. Buna bağlı olarak araştırmalarınızı derinleştirmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınız ve yakınlarınıza projelerinizi anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Bu arada heyecanınızı denetleyin ve sorunların üzerine gitmeyin. Yeni tanıştığınız kişiler ve farklı ortamlar sizi heyecanlandıracak. Projelerinizi en ince detayına kadar gözden geçirebilirsiniz ve bulduğunuz çözümler ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili gelişmeler keyfinizi yerine getirecek. Yeni atılımlarda bulunmak isteyebilirsiniz ve isteklerinizi ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik verimli çalışmalar yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşeceksiniz ve hatta onların ziyaretine gitmek için hazırlık yapacaksınız. Bu arada farklı grupların içinde yer alabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Dikkatinizi evinize ve projelerinize yönelteceksiniz fakat inatçı bir tavır içinde bulunmayın ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. İlginç teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ani değişikler ve sürpriz haberler sizi rahatsız edebilir ve kafanız karışabilir. Çok büyük organizasyonlar içinde yer almanız mümkün. Ayrıca farklı çevrelerden gelen kişiler ile birlikte ilginç projeler yapabilirsiniz. Bu arada düşünce biçiminiz ve hayat görüşünüz tamamen değişiyor. Karşılaştığınız kişiler hayata bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak. Size pek uygun olmasa bile karşınıza çıkan fırsatları şans olarak değerlendirmeyi başarabilirseniz, yeni atılımlar yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Bugün yapacaklarınızı programlayabilir ve planlarınızı düşündüğünüz gibi uygulayabilirsiniz. Karşınıza çıkan kişiler sizi etkilemiş olabilir ve düşüncelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Fakat iyimser ve çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız ve fikirleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz. İsteklerinizi sempatik ve etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve hem arkadaşlarınızın, hem de önemsediğiniz kişilerin desteğini alabilirsiniz. Güçlü kişilerden oluşan küçük grupların içinde yer alabilirsiniz veya büyük organizasyonlara katılabilirsiniz.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28