Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Negatif Kalori

Bugüne kadar yapılmış bütün bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, sıfır kalori değerine sahip bir besin yok. (soğuk su hariç) Peki, bu herkes tarafından konuşulan sıfır kalori aslında neyi ifade ediyor? Negatif kalori nedir? Negatif kalorili besinler nelerdir? Negatif kalori, yediğimiz bir besin maddesinin sindirimi aşamasında, vücudun fazla efor sarf etmesi sebebiyle, aldığımız kaloriden daha fazlasını yakma durumuna deniyor. Bunu ufak bir örnekle açmamız gerekir ise, yediğiniz X bir besinin kalori değeri 80 civarında ve yerken vücudunuzun harcamak zorunda kaldığı enerjinin kalori hesabı yaklaşık 95 civarında, böylece +15 kalori kadar fazladan gittiği için prensipte “yerken zayıflama durumu” ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Ancak yine de altını çizmekte fayda var ki, bu araştırmacılar tarafından negatif kalori opsiyonunun teoride var olduğu kabul edilen bir tez ve tam anlamı ile bilimsel bir dayanağı yok.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Okurlarımızın “negatif kalorili besinlerden ne kadar tüketirsek o kadar çok kilo veririz” algısına kapılmalarını istemeyiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu bilimsel araştırmalarla resmi olarak kanıtlanmış ve açıklanmış bir şey değil.

Negatif Kalori Nedir? Negatif Kalorili Besinler Nelerdir?

Karaorman meyveleri, yani, ahududu, böğürtlen, yaban mersini vs. gibi besinleri negatif kalorili olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda bu meyvelerin protein, C vitamini ve mineraller açısından zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Antioksidan içeren kırmızı meyveler cilt sağlığı açısından da oldukça kıymetlidir. Negatif kalori tüketimi için en uygunu bunlardır.

Portakal ve limon gibi turunçgil ailesine ait olan meyvelerin boyutları büyük olmasına rağmen içerdikleri kalori miktarı fazla değildir. Hem C vitamini hem de lif akımından cömert olan turunçgiller genel olarak sindirim sisteminizi düzenlemenizde yardımcı olur ve sağlıklı negatif kalori içeren gıdalardır. Hem diyet yapan hem de kronik kabızlık şikayetleri olan kişiler ara öğünlerine ağırlıklı olarak lif içeren negatif kalori meyvelerden eklemelidir.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler
negatif kalori besin

Kavun ve karpuzu da negatif kalorili besinler listemize ekleyebiliriz. Çoğunluğu sudan oluştuğu için, tüketildiği takdirde vücudun su ihtiyacını önemli bir miktarda karşılayabilen kavun ve karpuzun içerisindeki meyve şekeri oldukça fazladır. Bunun için her ne kadar hafif ve cezbedici de görünseler, sağlığınız için fazla miktarlarda negatif kalori tüketmemeye özen gösterin. Şeker (diyabet) hastası olan ve diyet yapan kişilerin meyve şekeri bakımından zengin olan meyveleri tüketmeleri önerilmez.

Negatif kalori değerine sahip olan sebzeler nelerdir?

Evet, ne yazık ki pek çoğumuz farklı bir şey yiyebilme seçeneği varken sebze yemeklerini beğenip tüketmiyor. Ancak sebzelerin birçoğunu negatif kalorili besinler kategorisinde sıralayabiliriz. Mesela; ıspanak, brokoli, lahana, karnabahar, kabak, kereviz, soğan, kuşkonmaz vs. bunların hepsinin kalorisi oldukça düşük; üstelik vücudun çalışması için gerek duyduğu vitamin ve mineral değerlerinden de oldukça zengin. Sebzeler konusunda yapmamız gereken tek şey, onları yiyebileceğimiz şeylere dönüştürmek.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Mesela kereviz saplarının kalori değerleri –sap başına- 5 ile 9 arasında değişiyor. Eğer çiğ olarak kereviz saplarını tüketmekten hoşlanmıyorsanız üzerine limon sıkıp biraz tuz ekerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Diyet listenizde yer alan ara öğünler bölümüne negatif kalorili meyveler koyarak çok daha sağlıklı kilo verebilir ve kendinizi hiç olmadığı kadar enerjik hissedebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Bu siteyi keşfettiğimden beri çok güzel bilgiler edindim. Gerçekten site sahipleri çok başarılılar ve insanlara çok yararlı bilgiler paylaşıyorlar. Kalori konusu sürekli kafamı karıştıran konuydu. Sağolun bu konudada kafamda soru işareti kalmamış oldu.

 2. Anladığım kadarıyla kalorisi fazla olan besinler pozitif az olan besinler negatif diyorsunuz evet negatif besinler ile beslendiğimizde az kalori alarak kilomuzu koruyacağız.Bu sayede dengeli ve sağlık besleneceğiz.Mesela yazıda patlıcan dan bahsetmemişsiniz onu da ben ekleyeyim patlıcan 100 gr da 26 kalori mevcut negatif besinler sıralamasında belkide ilk sıraya girecektir.Meyve olarak da turunçgiller kalori olarak diğer meyvelerden daha negatiftir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Eski isteklerinizi hatırlatan olaylar ile karşılaştığınız bir dönem. Eski aşklar, unutulmuş arzular ortaya çıkabilir ve isteğinizi gerçekleştirmek için hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Sizi zorlayan veya işlerinizi zorlaştıran kişiler ve olaylara karşı tepkili ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Bu arada aceleci ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat eskiden davrandığınız gibi davranmayacaksınız. İçinizden yükselen kuvvetli arzular ile başa çıkmanız pek kolay olmasa bile atılımcı ve atak tavırlarda bulunmak yerine şimdilik olayların gelişmesini bekleyebilirsiniz. Veya çevrenizdeki kişilere bu izlenimi verebilirsiniz. Bu arada kendinizi fazla zorlamayın ve sağlığınıza özen gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Duygularınız yoğun ve derin... Önem verdiğiniz kişilerin yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz ve kendinizi gözden geçirebilirsiniz. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye zorlayan durumlar karşısında itiraz etmeniz mümkün. Ancak kendinizi ve çevrenizdeki önemli kişileri zorlamasanız iyi olacak. Tabii kendinizin de rahatsız olduğu bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterebilirsiniz ve başarılı olabilirsiniz. Çünkü dostlarınız sizi destekleyecek. Özellikle sevdiğinizin ilgisi ve anlayışlı tavırları moralinizi yükseltecek ve geleceğe yönelik daha ciddi düşüneceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Hareketli ve enerjik tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Daha önce istediğiniz fakat çeşitli nedenler ile yapamadığınız projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Hemen girişimde bulunmanız zor olsa bile gelişmeler sizi canlandıracak ve güçlü tanıdıklarınız sizi destekleyecek ve böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca kendinizi şimdiye kadar hissetmediğiniz ölçüde mücadeleci ve yapıcı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Kaygı uyandıran hayallerden ve şüphelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Gelişmeler yavaş olsa bile olumlu yönde...
YENGEÇ BURCU YORUMU
Önemsediğiniz işler ile ilgileneceksiniz ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Derin duygulardan uzaklaşacak ve geleceğe yönelik isteklerinize odaklanacaksınız. Patronlar, önemsediğiniz büyükleriniz ve ciddiye aldığınız konular ile ilgileneceğiniz bir gün... Ciddi ve kararlı tavırlarınız ile büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Ayrıca beklediğiniz desteği alabilir ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor. Ani değişikliklerden etkilenmiş olabilirsiniz fakat olaylara bakış açınız değişiyor ve geleceğe yönelik daha ciddi ve kararlı bir tavır içine giriyorsunuz.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz kişilerin yaşadığı olaylar veya karşılaştığınız kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. İtiraz ettiğiniz her ne var ise, bunları ortaya koymanız mümkün olduğu halde durabilirsiniz ve içinizden yükselenleri tutabilirsiniz. Aslında aklınızdan geçenleri ve fikirlerinizi ortaya koymak için uygun zaman değil fakat bu durum baskı duygusu uyandırabilir. Kafanızın ve duygularınızın karışıklığı sağlığınızı etkileyebilir. Dışarı çıkın ve enerjinizi yükselten konular ile ilgilenin. Özellikle farklı ortamlar ve ilginç kişiler yaşam enerjinizi yükseltecek ve haliniz değişecek.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve kendinizi zorlamaktan vazgeçip çevreniz ile ilgileneceksiniz. Gelişmeler sizin beklediğinizden ve istediğinizden daha farklı olabilir veya ağır koşulların zorlayıcı etkisi ile başa çıkmanız gerekebilir. Ancak yaşam enerjiniz ve isteğiniz yüksek. Özellikle karşınıza çıkan unutulmuş olaylar ve kişiler, hatırlamak istemediklerinizi uyandırmış olabilir. Ancak bugün kendi içinizdeki kavgayı sonlandırıp yapmanız gereken işler ile ilgileneceksiniz ve böylece sorunlardan uzaklaşıp keyifli vakit geçireceksiniz. Elbette çözmeniz gerekenler var ama şimdilik bekleyebilir...
AKREP BURCU YORUMU
Heyecanlı ve huzursuz olabilirsiniz ancak duygularınızı denetlemeyi başaracaksınız. Çünkü önem verdiğiniz kişilerin yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz ve içinizden yükselen kuvvetli arzuları denetleyebilirsiniz. Aslında denetlemek yerine baskı altına almak dersek daha doğru olacak. Aslında tarzınızı ve davranışlarınızı değiştirmeniz gereken bir süreç içindesiniz ve şayet olaylara bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirseniz, isteklerinizi gerçekleştireceksiniz. Özellikle alıştığınız ve bildiğiniz çevrelerin dışına çıkabilirsiniz ancak bu durum alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz için sizi zorlayacak! Kendinizi yenilemek istiyorsanız, fırsat zamanı...
YAY BURCU YORUMU
Detaylar ve dikkatinizi dağıtan konular ile fazla ilgilenmeyin. Hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Güçlü kişilerden etkilenebilirsiniz ve siz de güçlü olmak isteyeceksiniz. Ve bu arzu endişelerinizi dağıtabilir ve ilginç hayallerinizi gerçekleştirmek için çalışabilirsiniz. En azından hayal gücünüz yaratıcı çalışmalar yapmanıza yardımcı olabilir. Tabii kaygılar ve endişelerden uzaklaşmayı başarabilirseniz. Aslında eskiden isteyip de yapamadıklarınızı hatırlayabilirsiniz ve şimdi bunları gerçekleştirmek için çalışabilirsiniz. Çünkü bu arzu yaşam enerjinizi yükseltecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendinizi bugün daha iyi hissedeceksiniz. Ciddi konular, patron veya büyükleriniz ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir ve girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili ciddi çalışmalar yapabilirsiniz. Bu arada parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunanlar bugün daha rahat olabilirler ancak kendinizi ve çevrenizdeki güçlü kişileri zorlamasanız iyi olacak. Çok kazanayım derken elinizdekiler gitmesin! Sabırlı olun. Aslında sabırlı davranabilirsiniz. Geçmişte yaşadığınız tecrübeleri hatırlatan durumlar ile karşılaşmanız mümkün ve böylece davranışlarınızı değiştirmeniz de mümkün. Dostlarınız sizi destekliyor.
KOVA BURCU YORUMU
Yoğun duygular içinde olabilirsiniz ve özellikle iletişim trafiğinizde ortaya çıkacak bazı karışıklıklar duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Özellikle önemsediğiniz ve sevdiğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Meydana gelen olaylar tarzınızı ve alıştığınız davranış biçimini gözden geçirmenizi sağlıyor. Ancak alışkanlıklarınızı değiştirmek yerine inatçı ve sert bir tavır içinde olabilirsiniz ve bunun sonucunda istemediğiniz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olun ve gelişmeleri izleyin.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28