Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Negatif Kalori

Bugüne kadar yapılmış bütün bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, sıfır kalori değerine sahip bir besin yok. (soğuk su hariç) Peki, bu herkes tarafından konuşulan sıfır kalori aslında neyi ifade ediyor? Negatif kalori nedir? Negatif kalorili besinler nelerdir? Negatif kalori, yediğimiz bir besin maddesinin sindirimi aşamasında, vücudun fazla efor sarf etmesi sebebiyle, aldığımız kaloriden daha fazlasını yakma durumuna deniyor. Bunu ufak bir örnekle açmamız gerekir ise, yediğiniz X bir besinin kalori değeri 80 civarında ve yerken vücudunuzun harcamak zorunda kaldığı enerjinin kalori hesabı yaklaşık 95 civarında, böylece +15 kalori kadar fazladan gittiği için prensipte “yerken zayıflama durumu” ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Ancak yine de altını çizmekte fayda var ki, bu araştırmacılar tarafından negatif kalori opsiyonunun teoride var olduğu kabul edilen bir tez ve tam anlamı ile bilimsel bir dayanağı yok.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Okurlarımızın “negatif kalorili besinlerden ne kadar tüketirsek o kadar çok kilo veririz” algısına kapılmalarını istemeyiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu bilimsel araştırmalarla resmi olarak kanıtlanmış ve açıklanmış bir şey değil.

Negatif Kalori Nedir? Negatif Kalorili Besinler Nelerdir?

Karaorman meyveleri, yani, ahududu, böğürtlen, yaban mersini vs. gibi besinleri negatif kalorili olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda bu meyvelerin protein, C vitamini ve mineraller açısından zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Antioksidan içeren kırmızı meyveler cilt sağlığı açısından da oldukça kıymetlidir. Negatif kalori tüketimi için en uygunu bunlardır.

Portakal ve limon gibi turunçgil ailesine ait olan meyvelerin boyutları büyük olmasına rağmen içerdikleri kalori miktarı fazla değildir. Hem C vitamini hem de lif akımından cömert olan turunçgiller genel olarak sindirim sisteminizi düzenlemenizde yardımcı olur ve sağlıklı negatif kalori içeren gıdalardır. Hem diyet yapan hem de kronik kabızlık şikayetleri olan kişiler ara öğünlerine ağırlıklı olarak lif içeren negatif kalori meyvelerden eklemelidir.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler
negatif kalori besin

Kavun ve karpuzu da negatif kalorili besinler listemize ekleyebiliriz. Çoğunluğu sudan oluştuğu için, tüketildiği takdirde vücudun su ihtiyacını önemli bir miktarda karşılayabilen kavun ve karpuzun içerisindeki meyve şekeri oldukça fazladır. Bunun için her ne kadar hafif ve cezbedici de görünseler, sağlığınız için fazla miktarlarda negatif kalori tüketmemeye özen gösterin. Şeker (diyabet) hastası olan ve diyet yapan kişilerin meyve şekeri bakımından zengin olan meyveleri tüketmeleri önerilmez.

Negatif kalori değerine sahip olan sebzeler nelerdir?

Evet, ne yazık ki pek çoğumuz farklı bir şey yiyebilme seçeneği varken sebze yemeklerini beğenip tüketmiyor. Ancak sebzelerin birçoğunu negatif kalorili besinler kategorisinde sıralayabiliriz. Mesela; ıspanak, brokoli, lahana, karnabahar, kabak, kereviz, soğan, kuşkonmaz vs. bunların hepsinin kalorisi oldukça düşük; üstelik vücudun çalışması için gerek duyduğu vitamin ve mineral değerlerinden de oldukça zengin. Sebzeler konusunda yapmamız gereken tek şey, onları yiyebileceğimiz şeylere dönüştürmek.

negatifkalori Negatif Kalori ve Negatif Kalori İçeren Besinler

Mesela kereviz saplarının kalori değerleri –sap başına- 5 ile 9 arasında değişiyor. Eğer çiğ olarak kereviz saplarını tüketmekten hoşlanmıyorsanız üzerine limon sıkıp biraz tuz ekerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Diyet listenizde yer alan ara öğünler bölümüne negatif kalorili meyveler koyarak çok daha sağlıklı kilo verebilir ve kendinizi hiç olmadığı kadar enerjik hissedebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Bu siteyi keşfettiğimden beri çok güzel bilgiler edindim. Gerçekten site sahipleri çok başarılılar ve insanlara çok yararlı bilgiler paylaşıyorlar. Kalori konusu sürekli kafamı karıştıran konuydu. Sağolun bu konudada kafamda soru işareti kalmamış oldu.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. Çevre gezilerine çıkabilir veya seyahat programları yapabilirsiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili beklentileriniz büyük olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Fakat hareketli ortamlar ve seyahatler keyfinizi yerine getirecek. Ayrıca spor yapmak, enerjinizi yükseltecek. Fizik güç gerektiren işler yaparak enerjinizi aktive edebilirsiniz. Özellikle kendisini yorgun hisseden ve isteksizlik duyanların hareketli ortama ihtiyacı var. Üstelik bugün duygularınız yükselecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sorunları büyütmeyin ve küçük ayrıntılar ile fazla ilgilenmeyin. Şansınızı iyi kullanın.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve dikkatinizi projelerinize odaklayacaksınız. Ekip çalışmaları yapabilir ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik bazı endişeleriniz olsa bile çözümleyici bir tavır içinde bulunacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmayı başaracaksınız. Yaptığınız iş veya bulunduğunuz konum her ne ise, daha başka işler yapmak isteyebilirsiniz. Daha önce fazla önemsemediğiniz veya farkında olmadığınız konular şimdi sizin için önem kazanıyor. Bugün arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz ve fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
İletişim araçları ile ilgili değişiklikler yapabilirsiniz. Bu arada haberleşmelerde ortaya çıkmış olan sorunlar devam etse bile güne keyifli başlayacaksınız. Çünkü yaşam enerjiniz giderek yükseliyor ve böylece isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyacağınız enerji ile daha önce ortaya çıkmış olan sorunları çözmeyi başarabilirsiniz. En azından çözmek için çalışabilirsiniz. Bu arada dikkatinizi dağıtan konular ile fazla ilgilenmeyin ve sorunları büyütmekten kaçının. Yabancılar ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Farklı öğretiler ve ilginç konular size çekici gelebilir ve eğlenceli ortamlara girebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Gecenin ilham veren etkisi ile güne erken başlayacaksınız ve farklı bir enerji ile isteklerinizi gerçekleştirmek isteyeceksiniz. İçsel çatışmalarınız olabilir fakat dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bugün ünlü kişiler veya konusunda uzman olan kişiler ile görüşebilirsiniz ve gelenekçi tavır sergileyebilirsiniz. Hareketli bir dönemdesiniz ve seyahatler sizi rahatlatacak. Mecburi yolculuklar yapsanız bile hareket halinde olmak size iyi gelecek. Bu arada kendinizi çok fazla yormayın ve sağlığınıza özen gösterin. İletişim ve haberleşme trafiğiniz giderek canlanıyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Heyecan ve huzursuzluk hissedebilirsiniz fakat yaşam enerjiniz yüksek ve enerjinizi yapıcı yönde kullanabilirsiniz. Böylece karmaşık duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz ve hoş fırsatlar karşınıza çıkıyor. Böylece kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Ancak önemsenmek ve ciddiye alınmak için dostlarınıza ve özellikle sevdiğinizi zorlamasanız iyi olacak. Akşama doğru duygularınız değişecek ve kendinize olan güveninizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Duygusal karmaşa içinde olabilirsiniz fakat gelişmeler sizi memnun edecek. Kendinize olan güveniniz yüksek. Buna karşılık tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar olabilir ve baskı duygusu hissedebilirsiniz. Kendinizi ve önemsediğiniz kişileri zorlamaktan kaçının. Aslında ciddiye alınacak işler yapabilecek potansiyelinizin açığa çıktığı bir dönem ve isteklerinizi gerçekleştirecek gücünüz var. Fakat alışkanlık haline gelmiş olan davranışlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Hareket halinde olmak ve aldığınız sorumluluklar ile ilgilenmek keyfinizi yerine getirecek.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Kafanızı meşgul eden konulardan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Yaşam enerjiniz yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirecek gücü içinizde hissediyorsunuz. Daha önce sorun olarak gördüğünüz konular sizin için sorun olmaktan çıkacak. Ve hatta fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Bu arada şansınızı sorgulamayın ve fırsatları iyi değerlendirmek için gayret gösterin. Güçlü kişiler ile görüşebilirsiniz ve sıcak ilişkiler kurabilirsiniz. Akşama doğru duygularınız derinleşebilir ve eski arkadaşlarınızı veya eskiden yaşadığınız yeri hatırlayabilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sizi huzursuz eden konulardan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Geleceğe yönelik büyük hedefleriniz olabilir ve yapabileceklerinizden çok daha fazlasını yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ancak hırslarınızı denetlemeniz gerekiyor ve gelişmeleri sabırlı bir biçimde bekleyebilirsiniz. Hem de içinizden yükselen zorlayıcı etkilere rağmen... Bugün sizin için çok hareketli geçecek. Genç erkekler sabrınızı sınayabilir fakat yaşlı veya otoriteyi temsil eden erkekler sizi destekleyecek. Ayrıca patronlarınızın ve büyüklerinizin desteğini alacaksınız. Daha önce çeşitli nedenler ile görüşmediğiniz dostlarınız ile bir araya gelebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. İstekleriniz çok güçlü olabilir fakat isteklerinizi ortaya koymak için kendinizi fazla zorlamayacaksınız. Ayrıca kendinizi göstermek için de fazla zorlamayın. Zaten yaptıklarınız ile dikkat çekici olacaksınız ve çevrenizdeki güçlü kişiler sizi destekleyecek. Bugün önemsediğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve kendi davranışlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Baskı duygusu hissetmenize neden olan durumlar olabilir fakat yaşam enerjiniz yüksek ve enerjinizi yapıcı bir biçimde kullanabilirsiniz. Böylece sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Akşama doğru duygularınız yükselecek.
BALIK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken işlere odaklanacaksınız. Daha önce unuttuğunuz konular ile ilgilenebilir ve ihmal ettiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Bu arada bakış açınızı değiştirmenize neden olan kişi ve olayları gözden geçirmeniz mümkün. Hareket halinde olmak ve daha önce sorumluluğunu almış olduğunuz konular ile ilgilenmek size zor gelse bile duygularınızı harekete geçirecek ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Akşama doğru duygularınız dalgalanabilir ve düşünceleriniz derinleşebilir. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve duyduklarınızdan etkilenebilirsiniz. Duygusal tepkiler göstermeyin ve önce araştırın. Yanıltıcı durumlar olabilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28