Meme Kanseri Ve Belirtileri

Meme Kanseri Ve Belirtileri

Meme kanseri Günümüzde en çok görülen kanser türlerinden birisi haline gelmiştir ve hatta artık erkeklerde de görülmeye başlamıştır. Meme kanseri erken teşhis edildiği zaman kolayca tedavi edilebilen ve kurtulması en kolay kanser türlerinden birisidir ancak doğru ve erken teşhis yapılması şarttır.

Günümüzde kadınları meme kanseri konusunda bilinçlendirmek için kamu spotları, broşürler, sağlık kuruluşları tarafından yapılan tanıtımlar ve bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Peki, meme kanseri ve belirtileri nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim.

Meme Kanseri Nedir?

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin tümör oluşturmasıdır. Başka bir ifadeyle Meme kanseri, süt bezlerinde ve sütü meme başına taşıyan kanalları ve hücreler arasında çeşitli etkenler sonucunda ortaya çıkan ve kontrolsüz şekilde çoğalan tümöral oluşumlardır.

Meme kanseri de diğer kanserler gibi yayılabilir, bu nedenle erken teşhis edilmesi tedavi için çok önelidir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bu konuda bilgili ve bilinçli olan kadınlar meme kanseri belirtileri konusunda oldukça pratik ve sağduyulu olabiliyorlar. Meme kanseri belirtileri kendisini belirgin şekilde gösterir ve düzenli olarak muayene olan ve kendileri elle muayene eden kadınlar hemen kanserli dokuyu keşfedebilirler. Meme kanseri kendisini şunlarla gösterir:

 • Memede veya koltuk altında elle hissedilen kistler,
 • Memede görülen katı kitleler,
 • Meme derisinde kalınlaşma ve şişme,
 • Meme derisinde renk değişiklikleri, soyulmalar ve deri deformasyonları,
 • Meme başında kalınlaşma,
 • Meme başında yara oluşumu,
 • Meme başında içeriye doğru çöküklük,
 • Meme başında akıntı veya kanama,
 • Meme şeklinde değişiklik, memelerin birbirinden farklı boyutlara gelmesi,
 • Meme başının bir yöne doğru çekilmesi

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri olan hastaların günümüzde pek çok tedavi seçeneği vardır. Bu tedaviler;

 • Ameliyat,
 • Kemoterapi,
 • Radyoterapi,
 • Hormon tedavisi,
 • Biyolojik terapi olarak sıralanabilir.

Kanser dokusunun türüne, büyüklüğüne ve yayılımına göre bu seçeneklerden uygun olanı seçilerek meme kanseri tedavisi başlar. Meme kanseri zamanında teşhis edilirse kolay atlatılan ve kurtulma başarı oranı çok yüksek olan bir kanser türüdür.Sevgili bayanlar her zaman aklımızın bir köşesinde hatırlayarak yılda en az bir kez vücudumuza check up yapılmalı unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Senede 1 kerede olsa düzenli kontrol yaptırmak erken teşhis için çok önemli her hastalıkta olduğu gibi bu illet hastalıktada erken teşhis oldukça önemli. Çok kafaya takıp hayatınızı mahvetmenize gerek yok kontrolleri düzenli yaptırın yeter.

 2. Malum zamanlarda sertleşme oluyor biraz onun dışında bu belirtiler yok çok şükür. Allah herkesi korusun mutlaka kontrollere gidelim bir şey çıkmadan

 3. Banyoya her girdiğimde elimle kontrol ederim zaten en önemli kontrol el ile yapılan kontroldür.El ile kontrol ederken de göğsümüzde değişen bir şeyler var mı diyede bakmamız gerekir.Bu hastalık sadece erken teşhis ile tedavi edilir. Kontrollerinizi düzenli yaptırdığımız sürece korkmanıza hiç gerek yok derdi veren mevlam dermanını da verir bunun da dermanı erken tanı ve moraldir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Kendinizi yenilemek istiyorsunuz veya şimdiye kadar yaptığınızın dışında bambaşka konular ve ortamlar size çekici geliyor fakat sorumluluklarınız yüzünden isteklerinizi gerçekleştirmeniz pek kolay olmayabilir. Ancak bugün duygularınız yükseliyor ve hiçbir şey yapamasanız bile saçlarınızı kestirebilirsiniz veya alışveriş yapabilirsiniz. Bu arada bütçenizi aşan harcamalar yapmaktan kaçınmalısınız. Eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. Bu arada kaçamak aşklar sizi heyecanlandırabilir. Sportif faaliyetler ve çevre gezileri sizi rahatlatacak.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Kendinizi güçlü hissedebilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için atılımlarda bulunabilirsiniz. Karşılaştığınız bir sanatçı veya hayal gücü yüksek bir kişi sizi harekete geçirecek fikirler ortaya atabilir. Veya ilginç hayalleriniz olabilir ve ideallerinizi arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. Davetler, organizasyonlar ve katılacağınız toplantılarda dikkat çekici ve etkileyici olacaksınız. Projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve arkadaşlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bu arada sevdiğinizi ihmal etmeyin.
YENGEÇ BURCU YORUMU
İlişkilerinizi gözden geçireceksiniz ve ilişkilere bakış açınızın değişmeye başladığını anlayacaksınız. Kaçamak aşklar çekici gelebilir fakat içinizden yükselen kuvvetli arzuları denetlemeyi başaracaksınız ve tedbirli davranacaksınız. Bazı gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir ancak dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Karışıklıklar olsa bile çözümleyici bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Zorluklar ile başa çıkabilecek gücünüz var. Ayrıca sevdiklerinizin ilgisi ve desteği moralinizi yükseltecek.
ASLAN BURCU YORUMU
Alışkanlıklarınızı değiştirmeye zorlayan olaylara farkında olmadan direnç gösterebilirsiniz ve nedenini anlamadığınız bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Aslında kendinizle ilgili bazı değişiklikleri yapmaya hevesli olduğunuz bir dönemdesiniz ve hatta bazı alışkanlıklarınızı değiştirmiş olabilirsiniz. Bugün kendinizi daha canlı ve enerjik hissedeceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kararlı ve azimli davranacaksınız. Böylece hem çevrenizi etkileyeceksiniz, hem de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Hayal gücü yüksek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Daha önce sizi rahatsız eden konulara artık daha farklı açılardan bakabilirsiniz ve anlayışlı bir tavır içine girebilirsiniz. Büyük organizasyonlar, dernek çalışmaları ve benzeri faaliyetler keyfinizi yerine getirecek. Yabancılar ile iş birliği yapabilirsiniz ve geleceğe yönelik isteklerinizi gerçekleştirmek için kararlarınızı sürdürmeyi başarabilirsiniz. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz giderek yükseliyor.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kendinizi maceracı ve cesur hissedebilirsiniz. Fakat yapacağınız girişimlerde tedbirli davransanız iyi olacak. Ayrıca gelişmeler sizin beklediğinizden daha farklı olabilir ve küçük ayrıntılara takılı kalabilirsiniz. Şimdiye kadar dikkatinizi çekmeyen detayların farkına varmanız aslında çok iyi fakat takılı kalırsanız fırsatları değerlendirmeniz zor olacak. Daha önce değer verdiğiniz kişiler ve konular gözünüzde değerini yitirebilir fakat davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Güçlü ve saygın kişileri karşınıza almayın ve şansınızı iyi kullanmak için gayret gösterin.
AKREP BURCU YORUMU
Kendinizi daha iyimser ve olgun hissedebilirsiniz. Yaşadığınız olaylar sizi geliştirirken bakış açınızı da değiştiriyor. Baskı altında dahi geleceğe ümitle bakabiliyorsunuz. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler sizi heyecanlandıracak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Saygın çevreler ile iş birliği yapabilirsiniz ve isteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Neşeli ve heyecanlı haliniz çevrenize de yansıyacak ve ilişkileriniz daha sıcak olacak. Çeşitli davetler alabilirsiniz ve sevdiğiniz ile birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün karamsarlıktan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi yapmak istediğiniz işlere odaklayacaksınız. Gün içinde karşılaştığınız kişiler enerjinizi yükseltecek ve hareketli bir gün geçireceksiniz. İlginç organizasyonlara katılabilirsiniz ve canlılığınız ile çevrenizi etkileyebilirsiniz. Davetler, çevre gezileri ve çeşitli organizasyonların içinde olmak keyfinizi yerine getirecek. Bugün kendinizi güçlü hissedeceksiniz ve güç gerektiren işlerde başarılı olacaksınız. Yapıcı ve kararlı tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sanatçılardan veya çevrenizdeki hayal gücü yüksek bir kişiden etkilenebilirsiniz ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Haberler ve olaylar hayal gücünüzü uyandıracak ve çok çeşitli konularda fikirler uyanacak. Ancak fikirlerinizi olgunlaştırmadan çevrenizdeki kişilere anlatmasanız iyi olur. İddiacı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmanız gerekiyor. Özellikle güçlü kişiler ile işbirliği yaparken tedbirli olmalısınız. Aslında isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranabilirsiniz ve böylece sorunlar ile başa çıkabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
İlişkilerinizde daha mesafeli ve çekingen davranabilirsiniz. Sevdiklerinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmak için gayret gösterin. Sevgiye olan ihtiyacınızın arttığı bir dönemdesiniz. Bu arada ilişkileri idealize edebilirsiniz veya ilişkilere bakış açınızın değiştiğini düşünebilirsiniz. Sevdiğinizin davranışları sizin hayal ettiğinizden daha farklı olabilir. Aslında hayal kırıklığı, kayıplar ve benzeri duygular yaşamak istemediğinizi düşünebilirsiniz. Ancak şüpheci ve karamsar duygularınızı sevdiğinize yansıtmasanız iyi olacak.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28