Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte seyahat sırasında, bir çok anne adayı standart hayatından feragat edip akraba ziyaretlerinde bulunuyor. Bu durum, yanlış hal ve hareketler sonucunda negatif bir pozisyona girip, anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bizler de anne adayları için hamilelik sırasında seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenler başlığı altında sizlere kısa ama etkili ipuçları vereceğiz.

Hamilelikte Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk  olarak söylemeliyiz ki, hamilelikte seyahat etmek, ilk 3 ay ve son 1 ay oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İlk aylar hamilelik durumuna alışmak, vücudu tanımak, gerekli aparatları yanımızda taşımak için öğretici durumda yer alır.  Gerek internetten, gerek çevremizden bir çok yararlı bilgi edinebiliriz. Son ay ise, bebek gelişim sağladığından, anneninde hacmi artıyor bildiğiniz üzere 🙂 Bu sebepten sakıncalıdır. Hamilelikte yolculuk yapmak için belirtilen en uygun aralık 14. ve 28. haftalardır. Güvenli bir seyahat, hem anne adayını, hem de bebeğin sağlık durumu için çok önemlidir. O yüzden tüm anne adaylarına eğer ki seyahat yapma zorunlulukları var ise, 3 ve 6. aylar arasında özgürlüğün tadını çıkartmalarını öneriyoruz. Hamilelikte seyahat etmek, eğlenceli olduğu kadar zor bir iştir, lütfen dikkatli olunuz.

Hamileler-Seyahat-Edebilir-mi-1 Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler
hamilelikte seyahat zorlukları

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Uzun süre hareketsiz kalınarak yapılmış seyahat hamilelik için tehlikelidir. Bu nedendir ki seyahatlerin konforlu bir şekilde yapılması özellikle anne adayları için oldukça önemlidir. Eğer stres veya korkuya sebep olmuyorsa, uçak yolculukları gayet yerinde bir tercih olur. Uçak yolculukları, bebek için tehlike oluşturmaz. Bunun yanında, hamilelikte seyahat süresi de çok önemlidir. Kıta değiştirecekseniz ve seyahatiniz 4-6 saati aşacak ise, mutlaka uzman doktor görüşü almalısınız. Kabinlerde oluşan stabil hava basıncı, hamilelikte seyahat için tehlike arz etmektedir. anne başta olmak üzere çocuk içinde riskli bir durum değildir. Fakat kötü hava koşullarında uçağın alçalıp yükselmesi, hava basınç oranını değiştireceğinden ve anne adayını kısmen de olsa strese sokacağından, sadece hava koşulları iyi ise uçak ile yolculuk yapmanızı özellikle tavsiye ederiz.

Hamileler-Seyahat-Edebilir-mi-1 Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler
hamilelikte seyahat

Hamilelikte Otobüs Yolculuğu

Otobüsler, hamile olmayan bireyler için bile hareket kabiliyetini kısıtlayan taşıma araçlarıdır. Anne, özel ihtiyaçlarını gidermek için sürekli lavaboya gitmek durumunda kalabilir. Bu sebepten otobüsün mola saatleri ile annenin ihtiyaç saatleri uyuşmayacağından, otobüs yolculuğu hamilelikte seyahat etmek isteyen kadınlar için tavsiye edilen bir yolculuk türü değildir. Israrla kara yolu yolculuğu tercih edilecek ise, şahsa özel otomobil biçilmiş kaftandır. İstenildiği yerde mola verilebilir, yürüyüş yapılabilir, özel ihtiyaçlar karşılanabilir. Araç geniş ise rahat hareket ederek, tüm kaslar gevşetilebilir ve rahat bir şekilde uyunabilir. Emniyet kemeri kullanımı her şoför ve yolcu kadar, hamile bayanlar içinde önem arz etmektedir. Bel ağrısını bir nebze olsun önleyebilmek adına, bazı hamile bayanların hamilelikte seyahat ederken sırt yastığı kullanması yaygın bir durumdur.

Kara yolu yolculuklarının herhangi bir şekilde 6 saatten fazla sürmemesi gerekir. Tren, otobüs veya şahsi araç farketmeksizin, hamile bayanların uzun süre hareketsiz kalması tavsiye edilen bir durum değildir. Bir çok tehlikeye yol açabilmesi mümkündür ve hayati açıdan problem yaratabilir. Umarım hamilelikte seyahat etmeyi düşünen anne adaylarına bir nebze de olsa yardımcı olabilmişizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
hamilelikte seyahat

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Hamilelerin seyahat ederken hala kot pantolon giydiklerini görüyorum. Yapmayın hanımlar yazık ediyorsunuz kendinize. Bol ve rahat şeyler giyin, rahat rahat seyahat edersiniz.

 2. Ben hamileliğimi çok rahat geçirdim. Hamilelik esnasında da çok sayıda seyahate çıktım hiçbirinde de problem yaşamadım. Hep bol ve büyü şeyler giyin.

 3. Hamileliğin en zor ayları son aylardır. Doktorlar söylemişti, rahat bir doğum için hamilelik döneminde giyilen kıyafetlerinde etkisi büyükmüş.

 4. Doktorum bana herhangi bir sorunun olmadığı için 9. ayın başında bile gidebileceğimi söyledi. Sizde doktorunuzdan net cevabı öğrenebilirsiniz.

 5. Hamile olduğum zaman toplu ulaşım araçlarını mümkün mertebe kullanmamaya özen gösterdim. Onun dışında uçaklara ve arabalara rahatlıkla biniyordum.

 6. Hamileyken İstanbul-Bingöl otobüsüyle seyahat ettim tam bir kabustu benim için. Üstelik 6 aylık hamileydim. Kesinlikle uzun yol yapmayın çok kötü oluyor.

 7. Ne güzel uçaklarda belli bir aydan sonra hamile yolcular alınmıyor. Keşke karayolları içinde böyle bir uygulamaya geçilse. Çok tehlikeli çünkü.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Yeni başlangıçlar yapmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak fikirlerinizi kabul ettirmek için çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Üstelik yanlış anlamış olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca söylemek istedikleriniz ile ortaya koyduğunuz farklı olabilir. Özellikle iş arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmekten kaçının. Küçük meseleleri büyütmeyin ve güç mücadelesine dönüştürmeyin. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun.
BOĞA BURCU YORUMU
Fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında istekleriniz güçlü ve iyi duygularınız yüksek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler olumlu yönde fakat yavaş gelişiyor olabilir. Öte yandan ağır gelişen olaylar sizi rahatsız etmiyor. Fakat ihtiyaçlarınız artabilir veya büyüklerinizin istekleri yüzünden baskı hissedebilirsiniz. Ancak saygın ve güçlü kişiler size yardımcı olacak. Bu arada ortaklık veya iş ortaklığı yapabilir, yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Fikirleriniz ve hayata bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve olumlu davranabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün kendinizi enerjik ve keyifli hissedeceksiniz. Sürpriz haberler alabilir ve giderek daha özgür hissedebilirsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya daha önce hesaplamadığınız karışıklıklar çıkabilir. Sorunların üzerinde durmayacaksınız ve çözümleyici tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Beklemediğiniz teklifler alabilirsiniz ve heyecan duyabilirsiniz. Bugün yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Çok hareketli bir gün geçirecek ve dikkatinizi isteklerinize yönelteceksiniz. Ancak sürpriz değişiklikler olabilir ve alacağınız haberler kafanızı karıştırabilir. Heyecanlı ve huzursuz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve tartışmalardan uzak durun. İlginç teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Sıra dışı ve farklı kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz tamamen karışabilir. Ancak huzursuz ve gergin bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Bugün eski arkadaşlarınıza tesadüf edebilir veya öğreneceklerinizden etkilenebilirsiniz. Duyduklarınıza hemen tepki göstermeyin ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
ASLAN BURCU YORUMU
Ani gelişmelerden etkilenebilir ve heyecan duyacağınız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçirecek ve farklı ortamlarda bulunacaksınız. Yaratıcı kişiler ve bilimsel çevrelerin görüşleri ilginizi çekecek ve bu arada ilgi alanınız değişecek. Daha önce önemsediğiniz konular artık ilginizi çekmiyor olabilir ve teknolojinin sunduğu kolaylıklar veya yaratıcılık gerektiren işlere ilgi duyabilirsiniz. Aslında eski bilgileri yeni disiplinler ile buluşturmanız ve ilginç projeler yapmanız mümkün. Bazı gelişmeler yavaş olabilir fakat isteğiniz ve yaşam enerjiniz yükseldiği için ağır ve zor koşullar ile başa çıkabilirsiniz. Hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Aniden gelen haberler sizi heyecanlandıracak ve düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçireceksiniz. Karşınıza çıkan olaylar ve kişiler aslında size ihtiyaçlarınızı işaret ediyor. Fakat kafanız karışabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Gelişen olaylara farklı açılardan bakmayı başarabilirseniz, sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Sizin düşündükleriniz ile karşılaştığınız olaylar farklı olabilir ve projelerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Fikirlerinizi kabul ettirmek için karşınızdaki kişiyi zorlamak yerine bir kez daha durumu gözden geçirmelisiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Eviniz, iş yeriniz ve size ihtiyacı olan kişilerle ilgilenebilirsiniz. Bu arada yer değişikliği veya projeleriniz ile ilgili bazı değişiklikler gerektiren durumlar olabilir. Buna bağlı olarak araştırmalarınızı derinleştirmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınız ve yakınlarınıza projelerinizi anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Bu arada heyecanınızı denetleyin ve sorunların üzerine gitmeyin. Yeni tanıştığınız kişiler ve farklı ortamlar sizi heyecanlandıracak. Projelerinizi en ince detayına kadar gözden geçirebilirsiniz ve bulduğunuz çözümler ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili gelişmeler keyfinizi yerine getirecek. Yeni atılımlarda bulunmak isteyebilirsiniz ve isteklerinizi ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik verimli çalışmalar yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşeceksiniz ve hatta onların ziyaretine gitmek için hazırlık yapacaksınız. Bu arada farklı grupların içinde yer alabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Dikkatinizi evinize ve projelerinize yönelteceksiniz fakat inatçı bir tavır içinde bulunmayın ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. İlginç teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ani değişikler ve sürpriz haberler sizi rahatsız edebilir ve kafanız karışabilir. Çok büyük organizasyonlar içinde yer almanız mümkün. Ayrıca farklı çevrelerden gelen kişiler ile birlikte ilginç projeler yapabilirsiniz. Bu arada düşünce biçiminiz ve hayat görüşünüz tamamen değişiyor. Karşılaştığınız kişiler hayata bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak. Size pek uygun olmasa bile karşınıza çıkan fırsatları şans olarak değerlendirmeyi başarabilirseniz, yeni atılımlar yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Bugün yapacaklarınızı programlayabilir ve planlarınızı düşündüğünüz gibi uygulayabilirsiniz. Karşınıza çıkan kişiler sizi etkilemiş olabilir ve düşüncelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Fakat iyimser ve çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız ve fikirleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz. İsteklerinizi sempatik ve etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve hem arkadaşlarınızın, hem de önemsediğiniz kişilerin desteğini alabilirsiniz. Güçlü kişilerden oluşan küçük grupların içinde yer alabilirsiniz veya büyük organizasyonlara katılabilirsiniz.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28