Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte seyahat sırasında, bir çok anne adayı standart hayatından feragat edip akraba ziyaretlerinde bulunuyor. Bu durum, yanlış hal ve hareketler sonucunda negatif bir pozisyona girip, anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bizler de anne adayları için hamilelik sırasında seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenler başlığı altında sizlere kısa ama etkili ipuçları vereceğiz.

Hamilelikte Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk  olarak söylemeliyiz ki, hamilelikte seyahat etmek, ilk 3 ay ve son 1 ay oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İlk aylar hamilelik durumuna alışmak, vücudu tanımak, gerekli aparatları yanımızda taşımak için öğretici durumda yer alır.  Gerek internetten, gerek çevremizden bir çok yararlı bilgi edinebiliriz. Son ay ise, bebek gelişim sağladığından, anneninde hacmi artıyor bildiğiniz üzere 🙂 Bu sebepten sakıncalıdır. Hamilelikte yolculuk yapmak için belirtilen en uygun aralık 14. ve 28. haftalardır. Güvenli bir seyahat, hem anne adayını, hem de bebeğin sağlık durumu için çok önemlidir. O yüzden tüm anne adaylarına eğer ki seyahat yapma zorunlulukları var ise, 3 ve 6. aylar arasında özgürlüğün tadını çıkartmalarını öneriyoruz. Hamilelikte seyahat etmek, eğlenceli olduğu kadar zor bir iştir, lütfen dikkatli olunuz.

Hamileler-Seyahat-Edebilir-mi-1 Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler
hamilelikte seyahat zorlukları

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Uzun süre hareketsiz kalınarak yapılmış seyahat hamilelik için tehlikelidir. Bu nedendir ki seyahatlerin konforlu bir şekilde yapılması özellikle anne adayları için oldukça önemlidir. Eğer stres veya korkuya sebep olmuyorsa, uçak yolculukları gayet yerinde bir tercih olur. Uçak yolculukları, bebek için tehlike oluşturmaz. Bunun yanında, hamilelikte seyahat süresi de çok önemlidir. Kıta değiştirecekseniz ve seyahatiniz 4-6 saati aşacak ise, mutlaka uzman doktor görüşü almalısınız. Kabinlerde oluşan stabil hava basıncı, hamilelikte seyahat için tehlike arz etmektedir. anne başta olmak üzere çocuk içinde riskli bir durum değildir. Fakat kötü hava koşullarında uçağın alçalıp yükselmesi, hava basınç oranını değiştireceğinden ve anne adayını kısmen de olsa strese sokacağından, sadece hava koşulları iyi ise uçak ile yolculuk yapmanızı özellikle tavsiye ederiz.

Hamileler-Seyahat-Edebilir-mi-1 Hamilelikte Seyahat: Dikkat Edilmesi Gerekenler
hamilelikte seyahat

Hamilelikte Otobüs Yolculuğu

Otobüsler, hamile olmayan bireyler için bile hareket kabiliyetini kısıtlayan taşıma araçlarıdır. Anne, özel ihtiyaçlarını gidermek için sürekli lavaboya gitmek durumunda kalabilir. Bu sebepten otobüsün mola saatleri ile annenin ihtiyaç saatleri uyuşmayacağından, otobüs yolculuğu hamilelikte seyahat etmek isteyen kadınlar için tavsiye edilen bir yolculuk türü değildir. Israrla kara yolu yolculuğu tercih edilecek ise, şahsa özel otomobil biçilmiş kaftandır. İstenildiği yerde mola verilebilir, yürüyüş yapılabilir, özel ihtiyaçlar karşılanabilir. Araç geniş ise rahat hareket ederek, tüm kaslar gevşetilebilir ve rahat bir şekilde uyunabilir. Emniyet kemeri kullanımı her şoför ve yolcu kadar, hamile bayanlar içinde önem arz etmektedir. Bel ağrısını bir nebze olsun önleyebilmek adına, bazı hamile bayanların hamilelikte seyahat ederken sırt yastığı kullanması yaygın bir durumdur.

Kara yolu yolculuklarının herhangi bir şekilde 6 saatten fazla sürmemesi gerekir. Tren, otobüs veya şahsi araç farketmeksizin, hamile bayanların uzun süre hareketsiz kalması tavsiye edilen bir durum değildir. Bir çok tehlikeye yol açabilmesi mümkündür ve hayati açıdan problem yaratabilir. Umarım hamilelikte seyahat etmeyi düşünen anne adaylarına bir nebze de olsa yardımcı olabilmişizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Hamilelerin seyahat ederken hala kot pantolon giydiklerini görüyorum. Yapmayın hanımlar yazık ediyorsunuz kendinize. Bol ve rahat şeyler giyin, rahat rahat seyahat edersiniz.

 2. Ben hamileliğimi çok rahat geçirdim. Hamilelik esnasında da çok sayıda seyahate çıktım hiçbirinde de problem yaşamadım. Hep bol ve büyü şeyler giyin.

 3. Hamileliğin en zor ayları son aylardır. Doktorlar söylemişti, rahat bir doğum için hamilelik döneminde giyilen kıyafetlerinde etkisi büyükmüş.

 4. Doktorum bana herhangi bir sorunun olmadığı için 9. ayın başında bile gidebileceğimi söyledi. Sizde doktorunuzdan net cevabı öğrenebilirsiniz.

 5. Hamile olduğum zaman toplu ulaşım araçlarını mümkün mertebe kullanmamaya özen gösterdim. Onun dışında uçaklara ve arabalara rahatlıkla biniyordum.

 6. Hamileyken İstanbul-Bingöl otobüsüyle seyahat ettim tam bir kabustu benim için. Üstelik 6 aylık hamileydim. Kesinlikle uzun yol yapmayın çok kötü oluyor.

 7. Ne güzel uçaklarda belli bir aydan sonra hamile yolcular alınmıyor. Keşke karayolları içinde böyle bir uygulamaya geçilse. Çok tehlikeli çünkü.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Kafanız karışık olabilir ve yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklamanız zor olabilir. Fakat farklı fikirleri olan kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve böylece dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşabilirsiniz. Veya kafanızı karıştıran konulara farklı çözümler bulabilirsiniz. Bu arada tartışma ortamlarından uzak durun ve iddiacı bir tavır içinde bulunmayın. Çünkü yanlış anlamalar olabilir. Dosyalar, evraklar ve faturalar ile ilgili bazı karışıklıklar olabilir. Dikkatinizi yükseltin. Kaybettiğinizi düşündüğünüz evrakları bulabilirsiniz veya önünüzde duran dosya veya anahtarı başka yerlerde arayabilirsiniz. Sürprizler, düşüncelerinizi değiştirmenize yardımcı olacak.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Güne yoğun duygular ile başlayacaksınız. Girişimde bulunmak istediğiniz konularla ilgili aceleci olabilirsiniz. Fakat bütün sabırsızlığınıza rağmen yapıcı ve olumlu davranmayı başaracaksınız. Bugün dikkatinizi projelerinize odaklayabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. İletişim trafiğiniz çok hareketli olacak ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Saygın çevreler ve ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve düşünceleriniz değişebilir. Daha kapsamlı düşünebilirsiniz ve projelerinizi uygulamak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Katılacağınız davet ve toplantılarda fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Yaratıcılık gerektiren konular ile ilgilenmek keyfinizi yerine getiriyor. Fikirleriniz ve hayat görüşünüz değişiyor. Gelenekler ve alışkanlıklarınız ile ilgili tavrınız ve davranışlarınız da bu arada değişiyor. Bugün dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz ve daha önce sizi rahatsız eden konular ve olaylara daha farklı açılardan baktığınızın farkına varacaksınız. Bu arada bazı kaygılarınız olabilir. Özellikle yaptığınızdan daha önemli ve ciddi şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Fakat eskiden küçümsediğiniz veya önemsemediğiniz konuların artık sizin için önemli olduğunu keşfedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönem fakat beklentilerinizin yarattığı gerilimi denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Seyahate çıkmak ve sportif faaliyetler sizi rahatlatacak. Marjinal kişiler ve ilginç konular ilginizi çekebilir. Bu arada ani değişikliklerden rahatsızlık duymanız da mümkün. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir süreç içindesiniz ve yenilikler ilginizi çekerken aynı zamanda huzursuzluk hissetmenize de neden olabilir. Hayata ve olaylara bakış açınız değişiyor. Bu arada aceleci davranmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının. Bugün farklı organizasyonlar dikkatinizi çekebilir ancak yapmanız gereken işlere odaklanmanız gerekiyor. İlginç konular ve karşılaştığınız sürprizler dikkatinizi dağıtabilir. Sorunları büyütmeyin.
AKREP BURCU YORUMU
Kariyer yapmak ve sosyal statüsünü yükseltmek isteyenler yeni atılımlarda bulunabilir ve fırsatlarla karşılaşabilirler. Bugün kendinizi güçlü hissedecek ve girişimde bulunmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. İsteklerinizin peşinden gidebilir ve güç sahibi olanların desteğini alabilirsiniz. Güne keyifli başlayacak ve planlarınızı uygulamak için harekete geçeceksiniz. Arkadaşlarınız ile iletişiminiz kuvvetli olacak. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlar ile ilgili çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Özellikle geleceğe yönelik büyük organizasyonlar yapabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönem. Bazı karışıklıklar olsa bile sorunlara yaratıcı çözümler bulabilirsiniz ve dikkat çekici olabilirsiniz. İlginç çevreler ve sıra dışı işler yapan kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Sürprizler ve ani değişikler sizi heyecanlandıracak ve kendinize olan güveniniz yükselecek. Parasal konulara yönelik hoş gelişmeler olabilir ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Farklı alanlar ve kendinizi keşfetmenize yardımcı olacak olacak kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Hemen harekete geçmek isteseniz bile tedbirli davranacaksınız ve olayların gelişmesini bekleyeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28