Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Hafta Hafta Gebelik Takvimi

nazende-hafta-hafta-gebelik-copy Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Kadınlarda hamilelik ve gebelik süreci; erkekten gelen spermle kadının yumurtasının birleşerek fetüsü oluşturması ile başlayan, oluşan fetüsün ve kadının doku ve organlarında değişikliklerin oluşmasıyla devam eden, normal şartlarda 9 ay 10 gün sonra meydana gelecek doğuma kadar geçen dönemdir.

Gebelik süreci bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en sıra dışı deneyimlerin başında yer alır. İçinde büyüyen bebeği hissetmek, vücudunun ona göre şekillenmesi, hormonlarının değişmesi gibi hem psikolojik hem fizyolojik bir sürü değişim yaşanır. Bu sürecin doğru takip edilmesi, bilinçli beslenme programlarına uyulması ve hafta hafta gebelik sürecinin takip edilmesi anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Kadın doğum uzmanlarının önerisi hamilelik sürecine hazırlık yapılarak planlı bir gebeliğin oluşması yönünde olsa da çoğu gebelik planlanmadan gerçekleşmektedir. Bu durumda anne adayının yapması gereken şey, hamile olduğunu öğrendiği anda bir kadın doğum uzmanına gitmek.

Kadın doğum uzmanı gebelik süreci boyunca hem bebeğin hem de anne adayının sağlık durumunu yakından takip eder. Başlangıçta riskli olarak görülmeyen hamilelikler bazen ileriki safh[my_shortcode attributes=””/]alarda hamilelik diyabeti ve yüksek tansiyon gibi sebeplerle riskli hamilelik sınıfına girebilir. O yüzden bu dönemde hafta hafta hamilelik süreci kontrol edilmeli; bebeğin gelişimi ve annenin sağlık durumu gözlenmelidir.

Hafta Hafta Gebelik Takvimi.

Gebelik 3 aylık dönemlerden oluşan 3 ayrı bölüme ayrılır. Bu üç bölüm hamilelik seyrinin değişikliğe uğradığı kritik evrelerdir.

1.Trimester

İlk 13 haftalık dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde bebeğin organların oluşumu büyük ölçüde tamamlanır ve anne adayının bedeni gebeliğe uyum sağlamaya başlar.

1.Hafta; Henüz gebelik başlamamıştır.

2.Hafta; Henüz hamilelik başlamadı ancak spermlerle birleşecek olan yumurta hücresi olgunlaşıp, bu haftanın sonunda sol veya sağ yumurtalıkta, içinde olgun yumurta hücresini barındıran sıvı dolu folikül kesesi oluşacak. Bu kese çatlayıp fallop tüpüne yerleşecek ve spermle birleşmesi için uygun koşula sahip olacak.

3.Hafta; Spermle döllenen yumurta “zigot” adını alır. Oluşan zigot fallop tüplerinden rahime doğru 3-4 günlük bir yolculuğa çıkar ve bu süreçte bölünerek çoğalmaya başlar. Yaklaşık 60 saat sonra rahime ulaşır ve rahim duvarına tutunur.

4.Hafta; Rahim duvarına tutunan embriyonun (yerleşme) dönemidir. Bu dönemde kadında hafif kanamalar oluşabilir. Bunun sebebi embriyonun rahim içi tabakasına yerleşmeye çalışmasıdır. Rahime yerleşen embriyo damarlarından beslenir ve kendi gelişiminin ilk süreçleri başlamış olur.

5.Hafta; Gebelik teşhisi bu haftada yapılabilir. Ultrasonlar ile gebelik kesesi gözlenebilir. Bebeğin kas ve kemik yapısı ve göbek kordonu oluşmaya başlar. Kan dolaşımı başlamıştır.

6.Hafta; anne adayında duygusal dalgalanmalar gözlenir. Bebek 5-6 mm’lik büyüklüğe ulaşmıştır. Gövde, kol ve bacakların aynı zamanda iç organlarının oluşumu başlar. Göze, burun ve kulak oluşur.

7.hafta; Bebek 9-11 mm’lik ölçülerindedir. Yüzü şekillenmeye; el ve ayak parmaklarının genel hatları oluşmaya başlamıştır. Bebeğin beyin gelişimi ve akciğer oluşumu başlar.

8.Hafta; Bebeğin kemik taslakları oluşumu bu haftada devam eder. Kol ve bacakları büyümeye başlar. Hafta sonunda damak oluşumu başlayacaktır. Boyu 10-13 mm’dir.

9.Hafta; Anne adayının göğüslerinde büyüme ve hassaslaşma vardır. Bebeğin kulak, damak ve iris oluşumları görülür. Dış cinsel organlar gelişmiştir.

10.Hafta; Gebenin bel çevresinde büyüme devam eder. Bebeğin organları gelişimlerini sürdürmeye devam eder. İdrar üretimi başlar; böbrek ve karaciğer çalışmaya başlar. Ayrıca Kol ve bacaklarını bükebilmektedir.

 1. Hafta; Bazı kemikleri sertleşir. El ve ayakları belirginleşir. Diş tomurcukları görülmeye başlar.
 2. Hafta; Bebeğin refleksleri gelişmeye başlar. Parmak emme ve açıp kapama gibi eylemleri gerçekleştirebilir. Yüzü insan yüzü şeklini almıştır.
 3. Hafta; Bebek 6-7 cm boylarına ulaşmıştır. Parmak izleri oluşmaya başlar. Bebekte ilk hareketler ve ses tellerinin oluşumu görülür.

2.Trimester

14. Ve 27. Haftalar arasındaki dönemdir. Bu dönemde bebeğin gelişimi hızla devam eder

 1. Hafta; Bebek 8-9 cm uzunluğuna ulaşır. Bebeğin tiroit bezi çalışmaya başlıyor ve ilk tüyler çıkıyor. Gövde bu haftadan sonra hızla büyümeye başlıyor. Amniyotik sıvı gün içerisinde ortalama 7 kere yenilenir. Düşük yapma riski ilk 3 aya göre azalmıştır.
 2. Hafta; bebeğin duyma ve tat alma duyusu gelişir. Kollar ve bacaklar vücutla doğru orantılı olarak büyümeye devam eder.
 3. Hafta; Saç, kaş ve kirpikleri oluşur. Ayak tırnakları büyümeye başlar.
 4. Hafta; Bebeğin iskelet sistemi sertleşmeye başlar. Bebeği plasentaya bağlayan göbek kordonu kalınlaşıyor ve güçleniyor. Bebek 140 gr ağırlığına ulaşmış durumda.
 5. Hafta; Bebek kız ise rahim ve fallop tüpleri oluşmaya başlamıştır, erkekse cinsel organları oluşmuştur. Bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam eder.
 6. Hafta; gebenin tansiyonunda düşmeler görülür. Bebeğin beyninde duyular için özel bir alan oluşmaya başlar.
 7. Hafta; Bebeğin sindirim ve bağışıklık sistemi gelişmeye devam eder.
 8. Hafta; Bebeğin kaş oluşumu tamamlanmıştır. 350 gr ağırlık ve 25-27 cm uzunluğa ulaşmıştır. Cinsiyeti kızsa vajinası şekillenmeye başlamıştır. Hareketliği oldukça artmıştır.
 9. Hafta; Bebeğin dudak, kaş ve gözkapakları belirgin hal almıştır. Diş tomurcukları gelişmeye devam eder. Bebeğin pankreası çalışmaya başlamıştır.
 10. Hafta; Bebeğin akciğerlerindeki kan damarları gelişmeye başlamıştır ve sesleri duyabilir.
 11. Hafta; bebeğin iç organları ve vücudu gelişmeye devam etmektedir. Bu dönemde anne adaylarının glikoz tarama testi yaptırmaları gerekir.
 12. Hafta; Bebek hızla büyümeye devam eder, yeni doğana benzemeye başlamıştır. Yaklaşık 775 gr ağırlığında ve 32,5 cm uzunluğundadır.
 13. Hafta; Bebeğin sinir ve solunum sistemi gelişmeye devam ediyor. Erkekse testisleri testis torbasına inmeye başlıyor.
 14. Hafta; Bebek gözlerini açıp kapatmaya başlamıştır. Yağ dokusu oluşmaya başlar ve Bebeğin kan damarları kilo aldıkça görülmez hale gelecektir. 2.trimesterin son haftasıdır.

3.Trimester

40. Haftaya kadar sürecek gebeliğin son dönemidir. Bu dönemde bebeğin iç ve dış organları gelişmeye devam eder. Bebek ve anne hızla kilo alır.

 1. Hafta; Bebeğin beynindeki nöronlar gelişir ve vücudu yağ tutmaya devam eder. Bu haftada 35 cm uzunluğa ve 900 gr ağırlığa ulaşır.
 2. Hafta; Bebeğin enerji seviyesi bir hayli artmıştır. Annenin aldığı besinlerin tadını alır. Tüm duyuları gelişmiştir. Hipotalamus gelişimini tamamlamıştır.
 3. Hafta; Bebeğin gözleri çoğunlukla kapalıdır ancak görme yetisi gelişmeye başlamıştır. Karanlığı ve aydınlığı fark edebilir. Bu haftada yalancı kasılmaları anne hissetmeye başlar.
 4. Hafta; Bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam eder. Yağ dokusu vücuduna orantılı bir şekilde dağılmıştır. 41 cm uzunluğa ve 1400 gr ağırlığa erişmiştir.
 5. Hafta; Kemikleri hala yumuşaktır ancak iskelet oluşumu tamamlanmıştır. Bebek büyüdüğü için yeri dar gelir ve hareketleri kısıtlanmaya başlar. Hareketleri azalırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. 43 cm uzunluğa ulaşmıştır.
 6. Hafta; Bebek 1800 gr ağırlığa ulaşmıştır. Amniyotik sıvı azaldığından anne bebeğin her hareketini hisseder. Kemikleri sertleşmeye devam eder ancak tam olarak esnekliğini kaybetmez.
 7. Hafta; Bebeğin merkezi sinir sistemi gelişmeye devam ediyor. Akciğerleri fonksiyonlarını yerine getirebilecek durumda; bu sebeple bebek erken doğsa bile büyük bir ihtimal tıbbi destek almadan hayatta kalabilir.
 8. Hafta; Bebeğin pozisyonu değişir ve baş aşağı doğru durmaya başlar. 46 cm uzunluğa ve 2500 gr ağırlığa erişmiştir. Böbrek gelişimi tamamlanmıştır.
 9. Hafta; Bebeğin vücudunu kaplayan tüyler dökülmeye başlar ve ilk dışkısında yuttuğu bu tüyleri doğumdan sonra dışarı atacaktır. Bu haftada bebek her gün yaklaşık 30 gr kilo alır.
 10. Hafta; Bebek bu hafta itibariyle doğuma hazırdır. Organlarının gelişimi tamamlanmıştır üstelik bazılarının saçları bile vardır. Anne için ise uyumak, hareket etmek zor bir hale gelmiştir. Vücut ödem toplamaya devam eder.
 11. Hafta; Bebek 2700-3400 gr arası bir ağırlığa ulaşmış durumda
 12. Hafta; Bebek büyümeye devam eder, annede vajinal sızıntı görülebilir.
 13. Hafta; Bebek doğum için uygun pozisyonunu alır ve leğen kemiklerine doğru iner. Anne doğumun belirtilerini hissetmeye başlar. Doğum sancılarının sıklaşması ile birlikte doğuma girmeye hazır hale gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hafta Hafta Gebelik

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. yazınız çok faydalı buluyorum.özellikle gebeliğin ilk üç ayı çok önemli bu üç ay durumunda çok dikkat edilmeli sinir,stres,gibi hamileliğe zarar verecek konulardan uzak durulmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Yeni başlangıçlar yapmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak fikirlerinizi kabul ettirmek için çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Üstelik yanlış anlamış olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca söylemek istedikleriniz ile ortaya koyduğunuz farklı olabilir. Özellikle iş arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmekten kaçının. Küçük meseleleri büyütmeyin ve güç mücadelesine dönüştürmeyin. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun.
BOĞA BURCU YORUMU
Fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında istekleriniz güçlü ve iyi duygularınız yüksek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler olumlu yönde fakat yavaş gelişiyor olabilir. Öte yandan ağır gelişen olaylar sizi rahatsız etmiyor. Fakat ihtiyaçlarınız artabilir veya büyüklerinizin istekleri yüzünden baskı hissedebilirsiniz. Ancak saygın ve güçlü kişiler size yardımcı olacak. Bu arada ortaklık veya iş ortaklığı yapabilir, yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Fikirleriniz ve hayata bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve olumlu davranabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün kendinizi enerjik ve keyifli hissedeceksiniz. Sürpriz haberler alabilir ve giderek daha özgür hissedebilirsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya daha önce hesaplamadığınız karışıklıklar çıkabilir. Sorunların üzerinde durmayacaksınız ve çözümleyici tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Beklemediğiniz teklifler alabilirsiniz ve heyecan duyabilirsiniz. Bugün yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Fakat sözlerinize ve davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Aklınızdan geçenleri hemen söylemeseniz iyi olacak. Yanlış anlayanlar olabilir. Ayrıca dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Dalgınlar ve unutkanlıklar olabilir. Ayrıca ufak tefek sakarlıklar yapabilirsiniz. Ekmek keserken elinizi doğramayın. Çok büyük beklentilerinizin olduğu bir dönemdesiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırsız ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Olayları akışına bırakın. İçsel olarak zaten olacağını biliyorsunuz. Sadece geçen zamana tahammülünüz olmayabilir. Dostlarınızı ve sevdiklerinizi fazla zorlamayın.
ASLAN BURCU YORUMU
Ani gelişmelerden etkilenebilir ve heyecan duyacağınız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçirecek ve farklı ortamlarda bulunacaksınız. Yaratıcı kişiler ve bilimsel çevrelerin görüşleri ilginizi çekecek ve bu arada ilgi alanınız değişecek. Daha önce önemsediğiniz konular artık ilginizi çekmiyor olabilir ve teknolojinin sunduğu kolaylıklar veya yaratıcılık gerektiren işlere ilgi duyabilirsiniz. Aslında eski bilgileri yeni disiplinler ile buluşturmanız ve ilginç projeler yapmanız mümkün. Bazı gelişmeler yavaş olabilir fakat isteğiniz ve yaşam enerjiniz yükseldiği için ağır ve zor koşullar ile başa çıkabilirsiniz. Hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Aniden gelen haberler sizi heyecanlandıracak ve düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçireceksiniz. Karşınıza çıkan olaylar ve kişiler aslında size ihtiyaçlarınızı işaret ediyor. Fakat kafanız karışabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Gelişen olaylara farklı açılardan bakmayı başarabilirseniz, sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Sizin düşündükleriniz ile karşılaştığınız olaylar farklı olabilir ve projelerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Fikirlerinizi kabul ettirmek için karşınızdaki kişiyi zorlamak yerine bir kez daha durumu gözden geçirmelisiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Eviniz, iş yeriniz ve size ihtiyacı olan kişilerle ilgilenebilirsiniz. Bu arada yer değişikliği veya projeleriniz ile ilgili bazı değişiklikler gerektiren durumlar olabilir. Buna bağlı olarak araştırmalarınızı derinleştirmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınız ve yakınlarınıza projelerinizi anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Bu arada heyecanınızı denetleyin ve sorunların üzerine gitmeyin. Yeni tanıştığınız kişiler ve farklı ortamlar sizi heyecanlandıracak. Projelerinizi en ince detayına kadar gözden geçirebilirsiniz ve bulduğunuz çözümler ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili gelişmeler keyfinizi yerine getirecek. Yeni atılımlarda bulunmak isteyebilirsiniz ve isteklerinizi ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik verimli çalışmalar yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşeceksiniz ve hatta onların ziyaretine gitmek için hazırlık yapacaksınız. Bu arada farklı grupların içinde yer alabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Dikkatinizi evinize ve projelerinize yönelteceksiniz fakat inatçı bir tavır içinde bulunmayın ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. İlginç teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ani değişikler ve sürpriz haberler sizi rahatsız edebilir ve kafanız karışabilir. Çok büyük organizasyonlar içinde yer almanız mümkün. Ayrıca farklı çevrelerden gelen kişiler ile birlikte ilginç projeler yapabilirsiniz. Bu arada düşünce biçiminiz ve hayat görüşünüz tamamen değişiyor. Karşılaştığınız kişiler hayata bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak. Size pek uygun olmasa bile karşınıza çıkan fırsatları şans olarak değerlendirmeyi başarabilirseniz, yeni atılımlar yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Hareket halinde olacağınız bir gün. Biraz gergin ve telaşlı olabilirsiniz fakat genel olarak kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Yükselen enerjiniz, sorunlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak. Önemsediğiniz kişilerle ilgili meydana gelen gelişmeler sizi korkutabilir veya ciddiye aldığınız konularla ilgili davranışlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Otoriteyi temsil eden kişilerle ilişkilerinizi gözden geçireceksiniz ve bugün çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız. Yeni atılımlar yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz fakat gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olursanız, başarılı olacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28