Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Hafta Hafta Gebelik Takvimi

nazende-hafta-hafta-gebelik-copy Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Kadınlarda hamilelik ve gebelik süreci; erkekten gelen spermle kadının yumurtasının birleşerek fetüsü oluşturması ile başlayan, oluşan fetüsün ve kadının doku ve organlarında değişikliklerin oluşmasıyla devam eden, normal şartlarda 9 ay 10 gün sonra meydana gelecek doğuma kadar geçen dönemdir.

Gebelik süreci bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en sıra dışı deneyimlerin başında yer alır. İçinde büyüyen bebeği hissetmek, vücudunun ona göre şekillenmesi, hormonlarının değişmesi gibi hem psikolojik hem fizyolojik bir sürü değişim yaşanır. Bu sürecin doğru takip edilmesi, bilinçli beslenme programlarına uyulması ve hafta hafta gebelik sürecinin takip edilmesi anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Kadın doğum uzmanlarının önerisi hamilelik sürecine hazırlık yapılarak planlı bir gebeliğin oluşması yönünde olsa da çoğu gebelik planlanmadan gerçekleşmektedir. Bu durumda anne adayının yapması gereken şey, hamile olduğunu öğrendiği anda bir kadın doğum uzmanına gitmek.

Kadın doğum uzmanı gebelik süreci boyunca hem bebeğin hem de anne adayının sağlık durumunu yakından takip eder. Başlangıçta riskli olarak görülmeyen hamilelikler bazen ileriki safh[my_shortcode attributes=””/]alarda hamilelik diyabeti ve yüksek tansiyon gibi sebeplerle riskli hamilelik sınıfına girebilir. O yüzden bu dönemde hafta hafta hamilelik süreci kontrol edilmeli; bebeğin gelişimi ve annenin sağlık durumu gözlenmelidir.

Hafta Hafta Gebelik Takvimi.

Gebelik 3 aylık dönemlerden oluşan 3 ayrı bölüme ayrılır. Bu üç bölüm hamilelik seyrinin değişikliğe uğradığı kritik evrelerdir.

1.Trimester

İlk 13 haftalık dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde bebeğin organların oluşumu büyük ölçüde tamamlanır ve anne adayının bedeni gebeliğe uyum sağlamaya başlar.

1.Hafta; Henüz gebelik başlamamıştır.

2.Hafta; Henüz hamilelik başlamadı ancak spermlerle birleşecek olan yumurta hücresi olgunlaşıp, bu haftanın sonunda sol veya sağ yumurtalıkta, içinde olgun yumurta hücresini barındıran sıvı dolu folikül kesesi oluşacak. Bu kese çatlayıp fallop tüpüne yerleşecek ve spermle birleşmesi için uygun koşula sahip olacak.

3.Hafta; Spermle döllenen yumurta “zigot” adını alır. Oluşan zigot fallop tüplerinden rahime doğru 3-4 günlük bir yolculuğa çıkar ve bu süreçte bölünerek çoğalmaya başlar. Yaklaşık 60 saat sonra rahime ulaşır ve rahim duvarına tutunur.

4.Hafta; Rahim duvarına tutunan embriyonun (yerleşme) dönemidir. Bu dönemde kadında hafif kanamalar oluşabilir. Bunun sebebi embriyonun rahim içi tabakasına yerleşmeye çalışmasıdır. Rahime yerleşen embriyo damarlarından beslenir ve kendi gelişiminin ilk süreçleri başlamış olur.

5.Hafta; Gebelik teşhisi bu haftada yapılabilir. Ultrasonlar ile gebelik kesesi gözlenebilir. Bebeğin kas ve kemik yapısı ve göbek kordonu oluşmaya başlar. Kan dolaşımı başlamıştır.

6.Hafta; anne adayında duygusal dalgalanmalar gözlenir. Bebek 5-6 mm’lik büyüklüğe ulaşmıştır. Gövde, kol ve bacakların aynı zamanda iç organlarının oluşumu başlar. Göze, burun ve kulak oluşur.

7.hafta; Bebek 9-11 mm’lik ölçülerindedir. Yüzü şekillenmeye; el ve ayak parmaklarının genel hatları oluşmaya başlamıştır. Bebeğin beyin gelişimi ve akciğer oluşumu başlar.

8.Hafta; Bebeğin kemik taslakları oluşumu bu haftada devam eder. Kol ve bacakları büyümeye başlar. Hafta sonunda damak oluşumu başlayacaktır. Boyu 10-13 mm’dir.

9.Hafta; Anne adayının göğüslerinde büyüme ve hassaslaşma vardır. Bebeğin kulak, damak ve iris oluşumları görülür. Dış cinsel organlar gelişmiştir.

10.Hafta; Gebenin bel çevresinde büyüme devam eder. Bebeğin organları gelişimlerini sürdürmeye devam eder. İdrar üretimi başlar; böbrek ve karaciğer çalışmaya başlar. Ayrıca Kol ve bacaklarını bükebilmektedir.

 1. Hafta; Bazı kemikleri sertleşir. El ve ayakları belirginleşir. Diş tomurcukları görülmeye başlar.
 2. Hafta; Bebeğin refleksleri gelişmeye başlar. Parmak emme ve açıp kapama gibi eylemleri gerçekleştirebilir. Yüzü insan yüzü şeklini almıştır.
 3. Hafta; Bebek 6-7 cm boylarına ulaşmıştır. Parmak izleri oluşmaya başlar. Bebekte ilk hareketler ve ses tellerinin oluşumu görülür.

2.Trimester

14. Ve 27. Haftalar arasındaki dönemdir. Bu dönemde bebeğin gelişimi hızla devam eder

 1. Hafta; Bebek 8-9 cm uzunluğuna ulaşır. Bebeğin tiroit bezi çalışmaya başlıyor ve ilk tüyler çıkıyor. Gövde bu haftadan sonra hızla büyümeye başlıyor. Amniyotik sıvı gün içerisinde ortalama 7 kere yenilenir. Düşük yapma riski ilk 3 aya göre azalmıştır.
 2. Hafta; bebeğin duyma ve tat alma duyusu gelişir. Kollar ve bacaklar vücutla doğru orantılı olarak büyümeye devam eder.
 3. Hafta; Saç, kaş ve kirpikleri oluşur. Ayak tırnakları büyümeye başlar.
 4. Hafta; Bebeğin iskelet sistemi sertleşmeye başlar. Bebeği plasentaya bağlayan göbek kordonu kalınlaşıyor ve güçleniyor. Bebek 140 gr ağırlığına ulaşmış durumda.
 5. Hafta; Bebek kız ise rahim ve fallop tüpleri oluşmaya başlamıştır, erkekse cinsel organları oluşmuştur. Bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam eder.
 6. Hafta; gebenin tansiyonunda düşmeler görülür. Bebeğin beyninde duyular için özel bir alan oluşmaya başlar.
 7. Hafta; Bebeğin sindirim ve bağışıklık sistemi gelişmeye devam eder.
 8. Hafta; Bebeğin kaş oluşumu tamamlanmıştır. 350 gr ağırlık ve 25-27 cm uzunluğa ulaşmıştır. Cinsiyeti kızsa vajinası şekillenmeye başlamıştır. Hareketliği oldukça artmıştır.
 9. Hafta; Bebeğin dudak, kaş ve gözkapakları belirgin hal almıştır. Diş tomurcukları gelişmeye devam eder. Bebeğin pankreası çalışmaya başlamıştır.
 10. Hafta; Bebeğin akciğerlerindeki kan damarları gelişmeye başlamıştır ve sesleri duyabilir.
 11. Hafta; bebeğin iç organları ve vücudu gelişmeye devam etmektedir. Bu dönemde anne adaylarının glikoz tarama testi yaptırmaları gerekir.
 12. Hafta; Bebek hızla büyümeye devam eder, yeni doğana benzemeye başlamıştır. Yaklaşık 775 gr ağırlığında ve 32,5 cm uzunluğundadır.
 13. Hafta; Bebeğin sinir ve solunum sistemi gelişmeye devam ediyor. Erkekse testisleri testis torbasına inmeye başlıyor.
 14. Hafta; Bebek gözlerini açıp kapatmaya başlamıştır. Yağ dokusu oluşmaya başlar ve Bebeğin kan damarları kilo aldıkça görülmez hale gelecektir. 2.trimesterin son haftasıdır.

3.Trimester

40. Haftaya kadar sürecek gebeliğin son dönemidir. Bu dönemde bebeğin iç ve dış organları gelişmeye devam eder. Bebek ve anne hızla kilo alır.

 1. Hafta; Bebeğin beynindeki nöronlar gelişir ve vücudu yağ tutmaya devam eder. Bu haftada 35 cm uzunluğa ve 900 gr ağırlığa ulaşır.
 2. Hafta; Bebeğin enerji seviyesi bir hayli artmıştır. Annenin aldığı besinlerin tadını alır. Tüm duyuları gelişmiştir. Hipotalamus gelişimini tamamlamıştır.
 3. Hafta; Bebeğin gözleri çoğunlukla kapalıdır ancak görme yetisi gelişmeye başlamıştır. Karanlığı ve aydınlığı fark edebilir. Bu haftada yalancı kasılmaları anne hissetmeye başlar.
 4. Hafta; Bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam eder. Yağ dokusu vücuduna orantılı bir şekilde dağılmıştır. 41 cm uzunluğa ve 1400 gr ağırlığa erişmiştir.
 5. Hafta; Kemikleri hala yumuşaktır ancak iskelet oluşumu tamamlanmıştır. Bebek büyüdüğü için yeri dar gelir ve hareketleri kısıtlanmaya başlar. Hareketleri azalırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. 43 cm uzunluğa ulaşmıştır.
 6. Hafta; Bebek 1800 gr ağırlığa ulaşmıştır. Amniyotik sıvı azaldığından anne bebeğin her hareketini hisseder. Kemikleri sertleşmeye devam eder ancak tam olarak esnekliğini kaybetmez.
 7. Hafta; Bebeğin merkezi sinir sistemi gelişmeye devam ediyor. Akciğerleri fonksiyonlarını yerine getirebilecek durumda; bu sebeple bebek erken doğsa bile büyük bir ihtimal tıbbi destek almadan hayatta kalabilir.
 8. Hafta; Bebeğin pozisyonu değişir ve baş aşağı doğru durmaya başlar. 46 cm uzunluğa ve 2500 gr ağırlığa erişmiştir. Böbrek gelişimi tamamlanmıştır.
 9. Hafta; Bebeğin vücudunu kaplayan tüyler dökülmeye başlar ve ilk dışkısında yuttuğu bu tüyleri doğumdan sonra dışarı atacaktır. Bu haftada bebek her gün yaklaşık 30 gr kilo alır.
 10. Hafta; Bebek bu hafta itibariyle doğuma hazırdır. Organlarının gelişimi tamamlanmıştır üstelik bazılarının saçları bile vardır. Anne için ise uyumak, hareket etmek zor bir hale gelmiştir. Vücut ödem toplamaya devam eder.
 11. Hafta; Bebek 2700-3400 gr arası bir ağırlığa ulaşmış durumda
 12. Hafta; Bebek büyümeye devam eder, annede vajinal sızıntı görülebilir.
 13. Hafta; Bebek doğum için uygun pozisyonunu alır ve leğen kemiklerine doğru iner. Anne doğumun belirtilerini hissetmeye başlar. Doğum sancılarının sıklaşması ile birlikte doğuma girmeye hazır hale gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hafta Hafta Gebelik

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. yazınız çok faydalı buluyorum.özellikle gebeliğin ilk üç ayı çok önemli bu üç ay durumunda çok dikkat edilmeli sinir,stres,gibi hamileliğe zarar verecek konulardan uzak durulmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Özellikle büyük beklentileri olanlar bugün isteklerini gözden geçirebilir ve kendilerini rahatlatacak konular ile ilgilenebilirler. Sportif faaliyetler, yolculuklar ve eğlenceli ortamlar rahatlamanızı sağlayacak. Girişimde bulunmak istediğiniz konuyla ilgili sabırsızlık hissedebilirsiniz. Ayrıca parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya olabileceklerden daha fazlasını istiyor olabilirsiniz ve bunun için kendinizi zorlayabilirsiniz. Hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmayın. Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Daha önce başlatmış olduğunuz işlerinizi gözden geçirebilir ve bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız konular ile ilgilenmek keyfinizi yerine getirecek. Özellikle yabancı ortamlarda dolaşmak ve değişik organizasyonlara katılmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Hissettiğiniz gerilimi dağıtmak için çevre gezilerine çıkabilir veya sportif faaliyetlerde bulunabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişecek ve dikkatinizi keyif aldığınız konulara yönelteceksiniz. Önem verdiğiniz kişiler ve konular ile ilgili davranışlarınızı değiştirebilir, daha yapıcı ve kararlı bir tavır sergileyebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte davetlere gidebilir, geleceğe yönelik ciddi isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Çevrenizdeki kişilerin sizinle ilgilenmesini ve önemsemesini beklediğiniz bir dönemdesiniz ve kararlı tavrınız ile bugün çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Bugün ilginç organizasyonlara katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve içinizden yükselen duygular sizi dışarı çıkarabilir. Sevdiğiniz yerlerde dolaşmak ve dostlarınız ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmayı başarabilirsiniz. Duyduğunuz bazı haberler kafanızı karıştırmış olabilir ancak moraliniz yüksek ve olaylara daha iyimser açıdan bakabilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile sorunlardan uzaklaşabilirsiniz ve geleceğe yönelik istekleriniz ile ilgilenebilirsiniz. Bugün uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşebilir ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içine girmeniz mümkün. Ancak biraz makul olun ve geriliminizi çevrenize yansıtmaktan kaçının. Bugün planlarınızı ve daha önce yaptığınız projeleri gözden geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Ayrıca güçlü kişiler ile mücadele etmek yerine olayları akışına bırakırsanız, ilginç çözümler üretebilirsiniz. Kararsızlık duyduğunuz konu ile ilgili şimdilik acele etmeyin ve olayları akışına bırakın.
AKREP BURCU YORUMU
Yakınlarınız, çocuklar, kardeşleriniz ve önem verdiğiniz kişiler ile ilgileneceksiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran sorumluluklar ve değiştirmek istediğiniz halde bir türlü değişmeyen her ne var ise, sabırlı ve çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız. Sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilir, eğlenceli organizasyonlara katılabilirsiniz. Bu arada karşılaşacağınız kişiler düşüncelerinizi derinleştirebilir ve dikkatinizi kendinize yöneltmenize neden olabilir. Davranışlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Tarzınızın ve eski fikirlerinizin değiştiğini hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Daha önce girişimde bulunduğunuz konu ile ilgili gelişmeleri gözden geçirebilirsiniz. Faturalar, evraklar ve pratik konulara yönelik bazı karışıklıklar olabilir ve sizin de kafanız karışmış olabilir. Fakat yapmak istediğiniz konulara yönelik kararlılığınız devam ediyor ve isteklerinizi sevdiğinize anlatabilir ve güçlü yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün çevre gezileri ve keyifli organizasyonlara katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Anneniz, yakınlarınız ve evinizle ilgilenebilirsiniz. Kendiniz ve tarzınız ile ilgili bazı değişiklikler yapmayı arzu edeceksiniz. İşleriniz ile ilgili çalışmalarınızı hızlandırmak için yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Güçlü dostlarınızı arayabilir, işbirliği yapmak istediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte çevre gezilerine çıkabilir, geleceğe yönelik isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada hem geçmişte yaşadıklarınızı, hem de geleceğe yönelik isteklerinizi sevdiğinize anlatmanız mümkün. İstekleriniz ve beklentileriniz güçlü olduğu için etkileyici olacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28