Çocukların Zekasını Geliştiren Yöntemler

Çocukların Zekasını Geliştiren Yöntemler

Sağlıklı bir gelişim çocukların ilerideki yaşamlarını doğrudan ya da dolaylı şekilde etkilemektedir. Konuyla ilgili uzmanlar çocuk zekasının gelişmesi adına bazı önerilerde bulunmaktadır. Beynin çalışma kapasitesini fazla kullanabilmesi daha sağlıklı bağlantılar da kurmasını kolaylaştırmakta.

Ardışık Rakam Etkisi

Dikkat ve bellek gelişimine katkı sağlaması açısından çocuklara okul öncesi ve ilk okul eğitimi boyunca ardışık sayı ve bazı kelimelerin arka arkaya sayılması öğretilip tekrarlattırılabilir. Önce az sayıda rakam ve kelimeyle başlamak, sonra pratik yapıldıkça giderek sayıyı artırmak oldukça etkili bir yöntem. Ancak bununla da sınırlı değil, anlamsız kelimeleri ve cümleleri tekrarlamasını istemek, iki resim arasındaki farkı bulduran oyunlar oynamak gibi uygulamalara devam edilebilir.

Akıldan Hesap Yaptırın

Hızlı düşünme, çözüm üretme ve çocuklarda beynin sağlıklı gelişmesi adına diğer önemli olan durum kafadan hesap yaptırmak, parmak ya da başka bir araca başvurmamaktır.  Basit hesaplardan başlayarak düzenli olarak zorluğu artıracak şekilde kafadan hesap antrenmanları yapabilirsiniz.

Sözcükleri Tersten Okutun

Kelimelerin tersten okunmaya çalışılması beynin çalışma kapasitesinin artmasını sağlıyor. Örneğin otobüs kelimesini tersten okutmak bunu sonra daha uzun kelimelerle değiştirmek işe yarayacaktır.   Bunun dışında rakamlardan da yararlanabilirsiniz. 4-5 adet rakamdan oluşan örnekleri alıştıkça daha çok basamaklı olacak şekilde sorabilirsiniz.

Sizinle Konuştuğu Şeylerin Resmini Çizdirin

Beynin kapasitesinin artmasında etkili bir diğer yöntem anlattıklarının resmini çizdirmeniz. Düşündüğü, size söylediği her şeyin bir şeklini ondan istediğinizde beynine gelen verilerin daha iyi çıktısını alabiliyor.  Üstelik bu uygulama düşüncelerini daha etkili anlatmasında da yardımcı olan bir pratik. Çocuğun daha zeki olması için yarar sağladığı gibi ifade gücünde de potansiyeli gelişiyor.

Arkadaşlarıyla Öğrendikleri Bilgileri Paylaştırın

Çocuğunuzda öğrenme sorunu varsa bu sorunu yok etmek ve algılama kapasitesini artırmak için öğrendiği bir şeyi arkadaşına anlatmasını sağlayabilirsiniz. Bildiklerini paylaşan çocuklar bu sırada kendileri de anlattıkları konuyu öğrenmeye başlıyorlar ve çok daha hızlı öğreniyorlar.  Ayrıca odaklanma konusunda da birçok katkı sağladığı bilinmekte.  Okuldaki öğrendiği basit veya orta zorluktaki bir konuyu boş zamanlarında ya da ciddi bir şekilde ödev yaparken anlattırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. bende kural şudur ben bir işi öğrendiğimi başkasına öğretiyorsa kendiside öğrenmiş demektir ben çocuklarıma her zaman bu kuralı uygularım kitap okumak en önemli gelişim aracı koleksiyon yaptırmak harika bir süreçtir çocuğun hem kişisel gelişimini sağlar hemde koleksiyonunu yaptığı konuyu çok iyi anlamış olur çocukların beyni değim yerindeyse bom boştur onu bu yaşından itibaren işlemek çok önemlidir internet oyun gibi saçmalıklarla doldurmak ona verebileceğiniz en büyük cezadır.Çocuğunuz dış ortamıda bilecek ve kendini ona göre ayarlayacak sürekli olarak gezilere gidebilir çocuğunuzun genel kültürünü arttırabilirsiniz mesela bu gezilerde gezi koleksiyonu yapabilir.Çocuğunuz mutlaka oyun oynayacaksa friv yani zeka oyunları oynatabilirsiniz.

 2. bizim çocukluğumuzda yani ilkokul dönemlerinde babam bizim zekamızın gelişmesi adına matematik aritmetik eğitimini akıldan yaptırırdı mesela birden sorardı 2 sayısının 2 katının bir eksiği ne olur tabi biz hemen elimizle sayarak 3 cevabını yapıştırırdık.Sizlerde bu şekilde oyun odaklı da olsa olur çocuğunuza bir şeyler öğretmeye çalışın daha küçük çocuğunuz var ise yani okul çağında değilse ona göre oyuncaklar almalısınız mesela geometri küpleri ile bebeğiniz nesneleri ve şekilleri tanıyabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve çeşitli hayaller kurabilirsiniz. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve çeşitli projeler yapabilirsiniz. Planlarınızı uygulamak için kuvvetli arzular ile güne başlayacaksınız. Bugün sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Ayrıca eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz ve daha önce yapmak isteyip de fırsat bulamadığınız konuları şimdi gerçekleştirebileceğiniz fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi hayallere kaptırmayın ve planlarınızı uygulamak için harekete geçin. Bugün sizin için hareketli geçecek ve kendinize olan güveniniz yükselecek.
İKİZLER BURCU YORUMU
İş arkadaşlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerinde fazla durmayın ve tartışma ortamlarından uzak durun. Endişeli hayallerden uzak durun ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bazı karışıklıklar olabilir ve iletişim araçları ile ilgili bazı sorunlar çıkabilir fakat yaşam enerjiniz ve isteğiniz kuvvetli olduğu için sorunlar ile başa çıkabilirsiniz ve ilginç çözümler bulabilirsiniz. Yeter ki, endişeli hayallere kendinizi kaptırmayın ve dikkatinizi isteklerinize odaklayın. Meydana gelen olaylar ideallerinizi değiştirebilir ve böylece düşünceleriniz de değişebilir. Üstelik burçlar kuşağında değişebilme özelliğine sahip birisiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün yoğun duygular, ilginç hayaller ve canlıymış gibi gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve bir süre üzerinde düşünebilirsiniz. Hayaller ve rüyalar sizin için harekete geçirici olabilir ve eskiden yaptığınız projeleri gözden geçirebilirsiniz. Bugün bilinçaltınızın derinlerinden en derin arzularınız uyanabilir ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz ve sanatsal faaliyetlere yönelik organizasyonlar ile ilgilenebilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve bu arada eski arkadaşlarınız ile karşılaşacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü uyandıran konular ile ilgilenmek hoşunuza gidiyor ancak düşünceler zihninizin derinlerine inebilir ve bu durum yapmanız gereken pratik işlere odaklanmanız zorlaştırabilir. Buna karşılık hayal gücü gerektiren işler ve sanatsal faaliyetlerde bulunanlar için verimli bir gün. Bilincinizin derinlerinden yükselen gizli arzularınız uyanabilir ve bilinenden daha başka konuları araştırabilirsiniz. Bugün uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz ve eski bir arkadaşınız ile karşılaşabilirsiniz. Bu arada alacağınız teklifler sizi harekete geçirebilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28