Çocukların Zekasını Geliştiren Yöntemler

Çocukların Zekasını Geliştiren Yöntemler

Sağlıklı bir gelişim çocukların ilerideki yaşamlarını doğrudan ya da dolaylı şekilde etkilemektedir. Konuyla ilgili uzmanlar çocuk zekasının gelişmesi adına bazı önerilerde bulunmaktadır. Beynin çalışma kapasitesini fazla kullanabilmesi daha sağlıklı bağlantılar da kurmasını kolaylaştırmakta.

Ardışık Rakam Etkisi

Dikkat ve bellek gelişimine katkı sağlaması açısından çocuklara okul öncesi ve ilk okul eğitimi boyunca ardışık sayı ve bazı kelimelerin arka arkaya sayılması öğretilip tekrarlattırılabilir. Önce az sayıda rakam ve kelimeyle başlamak, sonra pratik yapıldıkça giderek sayıyı artırmak oldukça etkili bir yöntem. Ancak bununla da sınırlı değil, anlamsız kelimeleri ve cümleleri tekrarlamasını istemek, iki resim arasındaki farkı bulduran oyunlar oynamak gibi uygulamalara devam edilebilir.

Akıldan Hesap Yaptırın

Hızlı düşünme, çözüm üretme ve çocuklarda beynin sağlıklı gelişmesi adına diğer önemli olan durum kafadan hesap yaptırmak, parmak ya da başka bir araca başvurmamaktır.  Basit hesaplardan başlayarak düzenli olarak zorluğu artıracak şekilde kafadan hesap antrenmanları yapabilirsiniz.

Sözcükleri Tersten Okutun

Kelimelerin tersten okunmaya çalışılması beynin çalışma kapasitesinin artmasını sağlıyor. Örneğin otobüs kelimesini tersten okutmak bunu sonra daha uzun kelimelerle değiştirmek işe yarayacaktır.   Bunun dışında rakamlardan da yararlanabilirsiniz. 4-5 adet rakamdan oluşan örnekleri alıştıkça daha çok basamaklı olacak şekilde sorabilirsiniz.

Sizinle Konuştuğu Şeylerin Resmini Çizdirin

Beynin kapasitesinin artmasında etkili bir diğer yöntem anlattıklarının resmini çizdirmeniz. Düşündüğü, size söylediği her şeyin bir şeklini ondan istediğinizde beynine gelen verilerin daha iyi çıktısını alabiliyor.  Üstelik bu uygulama düşüncelerini daha etkili anlatmasında da yardımcı olan bir pratik. Çocuğun daha zeki olması için yarar sağladığı gibi ifade gücünde de potansiyeli gelişiyor.

Arkadaşlarıyla Öğrendikleri Bilgileri Paylaştırın

Çocuğunuzda öğrenme sorunu varsa bu sorunu yok etmek ve algılama kapasitesini artırmak için öğrendiği bir şeyi arkadaşına anlatmasını sağlayabilirsiniz. Bildiklerini paylaşan çocuklar bu sırada kendileri de anlattıkları konuyu öğrenmeye başlıyorlar ve çok daha hızlı öğreniyorlar.  Ayrıca odaklanma konusunda da birçok katkı sağladığı bilinmekte.  Okuldaki öğrendiği basit veya orta zorluktaki bir konuyu boş zamanlarında ya da ciddi bir şekilde ödev yaparken anlattırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde ilginç rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Bugün planlarınızı gözden geçirmek için uygun zaman. Projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz ve öğrenmek istediklerinizin izini sürebilirsiniz. Bu arada hayal gücünüzün yardımı ile çözümleyici de olabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün sizin için hayal gücü gerektiren konulara çalışmalar yapmak için uygun bir zaman. Sanatsal faaliyetler, büyük organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşlarına yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Beklediğiniz gelişmelerin meydana geldiğini hissederek güne keyifli başlayacaksınız. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve alacağınız haberler ve teklifler düşüncelerinizi derinleştirecek. Böylece araştırmalarınızı derinleştireceksiniz ve özellikle aldığınız teklifler ve duyduğunuz haberler hayal gücünüzü uyandıracak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve planlarınızı yakınlarınıza anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, komşularınız ve yakınlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Bugün sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için verimli bir zaman...
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28