Çocukların Zekasını Geliştiren Yöntemler

Çocukların Zekasını Geliştiren Yöntemler

Sağlıklı bir gelişim çocukların ilerideki yaşamlarını doğrudan ya da dolaylı şekilde etkilemektedir. Konuyla ilgili uzmanlar çocuk zekasının gelişmesi adına bazı önerilerde bulunmaktadır. Beynin çalışma kapasitesini fazla kullanabilmesi daha sağlıklı bağlantılar da kurmasını kolaylaştırmakta.

Ardışık Rakam Etkisi

Dikkat ve bellek gelişimine katkı sağlaması açısından çocuklara okul öncesi ve ilk okul eğitimi boyunca ardışık sayı ve bazı kelimelerin arka arkaya sayılması öğretilip tekrarlattırılabilir. Önce az sayıda rakam ve kelimeyle başlamak, sonra pratik yapıldıkça giderek sayıyı artırmak oldukça etkili bir yöntem. Ancak bununla da sınırlı değil, anlamsız kelimeleri ve cümleleri tekrarlamasını istemek, iki resim arasındaki farkı bulduran oyunlar oynamak gibi uygulamalara devam edilebilir.

Akıldan Hesap Yaptırın

Hızlı düşünme, çözüm üretme ve çocuklarda beynin sağlıklı gelişmesi adına diğer önemli olan durum kafadan hesap yaptırmak, parmak ya da başka bir araca başvurmamaktır.  Basit hesaplardan başlayarak düzenli olarak zorluğu artıracak şekilde kafadan hesap antrenmanları yapabilirsiniz.

Sözcükleri Tersten Okutun

Kelimelerin tersten okunmaya çalışılması beynin çalışma kapasitesinin artmasını sağlıyor. Örneğin otobüs kelimesini tersten okutmak bunu sonra daha uzun kelimelerle değiştirmek işe yarayacaktır.   Bunun dışında rakamlardan da yararlanabilirsiniz. 4-5 adet rakamdan oluşan örnekleri alıştıkça daha çok basamaklı olacak şekilde sorabilirsiniz.

Sizinle Konuştuğu Şeylerin Resmini Çizdirin

Beynin kapasitesinin artmasında etkili bir diğer yöntem anlattıklarının resmini çizdirmeniz. Düşündüğü, size söylediği her şeyin bir şeklini ondan istediğinizde beynine gelen verilerin daha iyi çıktısını alabiliyor.  Üstelik bu uygulama düşüncelerini daha etkili anlatmasında da yardımcı olan bir pratik. Çocuğun daha zeki olması için yarar sağladığı gibi ifade gücünde de potansiyeli gelişiyor.

Arkadaşlarıyla Öğrendikleri Bilgileri Paylaştırın

Çocuğunuzda öğrenme sorunu varsa bu sorunu yok etmek ve algılama kapasitesini artırmak için öğrendiği bir şeyi arkadaşına anlatmasını sağlayabilirsiniz. Bildiklerini paylaşan çocuklar bu sırada kendileri de anlattıkları konuyu öğrenmeye başlıyorlar ve çok daha hızlı öğreniyorlar.  Ayrıca odaklanma konusunda da birçok katkı sağladığı bilinmekte.  Okuldaki öğrendiği basit veya orta zorluktaki bir konuyu boş zamanlarında ya da ciddi bir şekilde ödev yaparken anlattırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve bugün kendinizi özgür ve rahat hissedeceksiniz. Çeşitli davetler alabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz. Enerjinizi spor yaparak veya seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Ayrıca fizik güç gerektiren işler yapabilirsiniz. Ancak kendinizi çok fazla yormayın. Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin. Aslında bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve keyif aldığınız konular ile ilgileneceksiniz. Böylece sizi rahatsız eden her ne var ise, bütün bunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Sevdiğinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmanız gerekiyor. Aslında ilişkilere bakış açınız değişiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde sevdiklerinizle keyifli programlar yapabilirsiniz. Aile büyüklerinin yaşadığı sorunlardan etkilenebilir ve duygusal baskı hissedebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmanız gerekiyor. Zaman zaman içinizden yükselen isyan ve itiraz duygularını dostlarınızın yardımı ile yatıştırabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve sosyal aktiviteler sizi rahatlatacak ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusundan uzaklaşacaksınız. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne hareketli başlayacak ve çeşitli hayaller kuracaksınız. Ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayın. Ani değişiklikler sizi canlandıracak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Sürpriz fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. Farklı özelliğe sahip kişiler ve ilginç olaylar dikkatinizi çekecek. Ani kararlar alabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi zorlayabilirsiniz. Aslında enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmanız gereken işleri hızlı yapabilir, sorunlara pratik çözümler bulabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün eski tanıdıklara rastlayabilir, uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızdan haber alabilirsiniz. Öğlene doğru karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir ve ani değişiklikler meydana gelebilir. İlginç toplantılar ve değişik ortamlarda bulunmanız mümkün. Çok çeşitli fikir ve görüşe sahip kişilerin bulunduğu ortamlarda zihin faaliyetiniz hızlı olacak. Fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler size ilham verebilir ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Moralinizi bozan konulardan uzaklaşın ve olayları karamsar açıdan yorumlamayın. Duygusal ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Bu beklentileriniz artıyor fakat gelişmeler sizin beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Bu arada büyükleriniz ile ilgili endişeleriniz olabilir. Ancak arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız. Özellikle yaratıcı ve farklı düşünen arkadaşlarınızın fikirlerinden etkilenebilirsiniz ve karamsar düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. Dışarı çıkmak ve farklı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Günün ilerleyen saatlerinde kendinizi özgür ve keyifli hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Heyecanlı ve hareketli olacağınız bir gün. Yakınlarınızla ilgilenecek ve size ihtiyacı olan arkadaşlarınızla haberleşeceksiniz. Sabah saatlerinde bazı kaygılarınız olabilir. Hayal gücünüzü uyandıran karşılaşmalar olabilir veya alacağınız bazı haberler yüzünden kaygı duyabilirsiniz. Ancak öğleden sonra haliniz değişecek ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Gizemli konular ve derin araştırmalar ilginizi çekecek. Ölüm ve ölüm ötesi, meditasyon, yoga benzeri konuları araştırabilirsiniz veya bu konuları bilen kişiler ile karşılaşabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde kendinizi gergin ve huzursuz hissedebilirsiniz. Karamsar konular ve endişelerden uzaklaşmanız gerekiyor. Yapılması gereken işlerin zorlayıcı etkisini hissedebilirsiniz. Çünkü beklenenden daha yavaş gelişebilir. Ancak kararlı bir şekilde çalışmalarınızı sürdürmeyi başaracaksınız. Ayrıca sezgilerinize güvenebilirsiniz. Hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için uygun zaman. Sanatsal faaliyetlerde bulunabilir, fantastik filmler izleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli teklifler ve projeler hazırlayabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Hayal kurarak yatmak keyifli gelebilir fakat hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor. Üstelik gelişmeler artık sizin istediğiniz yönde... Fakat olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak karşınıza çıkan sorunlara ilginç çözümler bulabilirsiniz ve iletişim araçları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisinin gelişen ürünleri ile ilgilenebilir ve sizi özgürleştirecek projeler yapabilirsiniz. Akşama doğru kendinizi enerjik ve güçlü hissedeceksiniz. İsteklerinizi belirleyebilir ve yeni girişimlerde bulunmak için hazırlık hayabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Sizin için hareketli bir gün... Ancak sabah saatlerinde kendinizi rahat hissedeceksiniz. Hayal gücünüz ve yaratıcı potansiyeliniz yükseliyor. Çok canlı rüyalar görebilir ve etkisinde kalmış olabilirsiniz. Ayrıca sorunlarınızın çözümünü de rüyanızda görmeniz mümkün. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve idealist kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Öğlene doğru alacağınız ilginç haberler sizi harekete geçirecek. Çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve mistik konular ilginizi çekecek.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28