Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Bildiğiniz üzere çocuklar ilk olarak anne babaları ve kardeşleri ile ilişki kurmaktadır. Ancak, çocukların ailelerinden kendilerine kardeş istemeleri veya kardeşi olduktan sonra da ne onunla ne de onsuz olabilmeleri gibi durumların yaşandığını hepimiz bilmekteyiz. Anne babalar için kardeşler arasındaki bu ilişkinin dinamiğini çözmek bu sevginin gelişmesini sağlayacaktır. Çocuklarda kardeş kıskançlığı, insan var olduğundan beri, günümüze kadar gelmiş aile içi problemlerindendir.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeşi doğduktan sonra büyük çocuğa nasıl davranmak gereklidir?

Öncelikle anne baba olarak büyük çocuğun yeni doğan kardeşiyle ilgili duygularını kesin olarak  tanımlayın. Onu anladığınızı ve hatta ona kardeşinin uykusu sırasında sessiz durmanın çok kolay olmadığını bildiğinizi söylemek gayet uygundur. Tüm suçu da asla bebeğe atmayın. Bu çocuklarda kardeş kıskançlığı olayını daha da arttıracaktır. Örneğin; ‘Şu an parka asla gidemeyiz çünkü bak bebek uyuyor’ demeniz büyük çocukta ‘bebekten dolayı eğlenceli bir aktivite yapamaz olduk’ anlayışına neden olabilmektedir. Başka bir neden belirtmek daha iyi olacaktır.

Kardeşiyle ilgili olumlu bir davranışta bulunduğunda ona güzel şeyler söylemeyi ihmal etmeyin. ‘’Kardeşine ne kadar güzel davranıyorsun, bak o da sana nasıl gülüyor ‘’ demeniz kardeş ile ilgili olumlu duyguları sağlayacaktır. Böylece çocuklarda kardeş kıskançlığı mevzusunu bir tık engellemiş olacaksınız.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeşler arasında sevgiyi ve saygıyı muhakkak arttırın. Kardeşlerin birbirleri için yaptığı olumlu küçük davranışları destekleyin. Örneğin; bir kardeş diğerinin ödevine yardım ederse ‘kardeşine yardım etmen çok güzel bir davranış’ demelisiniz. Biri oyunda sırasını kardeşine verirse, bu davranışı ‘kardeşine izin vermen çok harika bir davranış’ diyerek destekleyin.

Ancak tüm bu detaylara rağmen anne baba bunu uygulayamıyorsa, büyük çocuklarda kardeş kıskançlığı doğumundan sonra belirgin davranış değişiklikleri, aşırı saldırganlık veya içine kapanma, tuvalet  kaçırma ve okul başarısı düşme gibi belirtiler başlamışsa muhakkak bir çocuk psikiyatrından yardım almak gereklidir.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Sağlıklı ve köklü kardeş ilişkileri için anne ve babanın tutumu çok önemlidir. Mutlu ve birbirini seven kardeşler için bu çocukluk yıllarındaki ilişkileri temel oluşturmaktadır. Siz değerli ebeveynlere, aile içi sağlıklı bir iletişim için çocuklarda kardeş kıskançlığı konuyu ele aldık, umarım yararlı olabilmişizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Her ailede olur bunlar. Çok fazla üzerine düşmenin anlamı yok. Belli bir süre bu kıskançlıkları devam eder ve yaşları büyüdükçe ortadan kalkar.

 2. Benim büyük çocukta kardeşi ilk doğduğu zaman çok kıskanıyordu daha sonra güzel güzel konuşunca anlıyorlar, eğer kıskançlık varsa karşınıza alın ve güzelce konuşun.

 3. Zaman her şeyin ilacıdır. Zamana yaymak ve beklemek gerek böyle durumlarda. Çocuktur sonuçta zamanla alışacaktır bu duruma

 4. Kız kardeşim var ve beni çok kıskanıyor her konuda. Hep iyi niyetle yaklaşıyorum ama bir türlü bu huyundan vazgeçiremedik.

 5. İkinci çocuğa hamile olduktan sonra ilk çocuk haliyle biraz kıskanıyor. Doğduktan sonrada devam ediyor, önemli olan o kardeş sevgisini aşılamak. Burada ebeveynlere çok iş düşüyor.

 6. Küçüklüğümde abimde beni kıskanırdı. Daha sonra annem karşısına alıp ciddi ciddi konuştu ve o günden sonra sahip çıkmaya başladı. Tek çözüm bu bence, konuşmak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Özellikle büyük beklentileri olanlar bugün isteklerini gözden geçirebilir ve kendilerini rahatlatacak konular ile ilgilenebilirler. Sportif faaliyetler, yolculuklar ve eğlenceli ortamlar rahatlamanızı sağlayacak. Girişimde bulunmak istediğiniz konuyla ilgili sabırsızlık hissedebilirsiniz. Ayrıca parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir veya olabileceklerden daha fazlasını istiyor olabilirsiniz ve bunun için kendinizi zorlayabilirsiniz. Hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve çevrenizin kıskançlığını çekecek davranışlarda bulunmayın. Kaçamak aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek.
BOĞA BURCU YORUMU
Bugün eviniz ile ilgileneceksiniz ve sevdiklerinize yardımcı olacaksınız. Fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz. Ayrıca sorumluluk hissettiğiniz ve üzerinizde baskı duygusu yaratan konulara yönelik çalışmalar yapacaksınız. Aslında kaçtığınız ve istemediğiniz durumlar ile yüzleşmeniz gerekebilir ve böylece olaylara bakış açınızın değişmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Ev veya iş yeriniz ile ilgili hayallerinizi gerçekleştirmek için yeni stratejiler yapabilirsiniz. Gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir ancak sabırlı davranmayı başaracaksınız ve bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayabilirsiniz ve eğlenceli programlar yapabilirsiniz. Kısa veya uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi uzaklarda yaşayan yakınlarınız ziyaretinize gelebilir ve birlikte keyifli programlar yapabilirsiniz. Hareket halinde olmak enerjinizi yükseltiyor. Ayrıca yaşam enerjisi yüksek ve güçlü kişiler ile birlikte olmaktan keyif alacaksınız ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. İlginç projeleriniz olabilir ve bu arada yapılması gereken pratik işler ile ilgili bazı karışıklıklar yüzünden kafanız karışmış olabilir. Ancak isteklerinizi gerçekleştirme konusunda kararlı davranacaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Daha önce başlatmış olduğunuz işlerinizi gözden geçirebilir ve bazı konularda değişiklik yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ayrıca çocuklar ve yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir. Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Çevre gezilerine çıkmak ve keyif aldığınız konular ile ilgilenmek keyfinizi yerine getirecek. Özellikle yabancı ortamlarda dolaşmak ve değişik organizasyonlara katılmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Hissettiğiniz gerilimi dağıtmak için çevre gezilerine çıkabilir veya sportif faaliyetlerde bulunabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişecek ve dikkatinizi keyif aldığınız konulara yönelteceksiniz. Önem verdiğiniz kişiler ve konular ile ilgili davranışlarınızı değiştirebilir, daha yapıcı ve kararlı bir tavır sergileyebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte davetlere gidebilir, geleceğe yönelik ciddi isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Çevrenizdeki kişilerin sizinle ilgilenmesini ve önemsemesini beklediğiniz bir dönemdesiniz ve kararlı tavrınız ile bugün çevrenizdeki kişileri etkileyeceksiniz. Bugün ilginç organizasyonlara katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz ve içinizden yükselen duygular sizi dışarı çıkarabilir. Sevdiğiniz yerlerde dolaşmak ve dostlarınız ile birlikte olmak keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmayı başarabilirsiniz. Duyduğunuz bazı haberler kafanızı karıştırmış olabilir ancak moraliniz yüksek ve olaylara daha iyimser açıdan bakabilirsiniz. Sevdiğinizin ilgisi ve desteği ile sorunlardan uzaklaşabilirsiniz ve geleceğe yönelik istekleriniz ile ilgilenebilirsiniz. Bugün uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşebilir ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içine girmeniz mümkün. Ancak biraz makul olun ve geriliminizi çevrenize yansıtmaktan kaçının. Bugün planlarınızı ve daha önce yaptığınız projeleri gözden geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Ayrıca güçlü kişiler ile mücadele etmek yerine olayları akışına bırakırsanız, ilginç çözümler üretebilirsiniz. Kararsızlık duyduğunuz konu ile ilgili şimdilik acele etmeyin ve olayları akışına bırakın.
AKREP BURCU YORUMU
Yakınlarınız, çocuklar, kardeşleriniz ve önem verdiğiniz kişiler ile ilgileneceksiniz. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran sorumluluklar ve değiştirmek istediğiniz halde bir türlü değişmeyen her ne var ise, sabırlı ve çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız. Sevdiğiniz ile birlikte dost davetlerine gidebilir, eğlenceli organizasyonlara katılabilirsiniz. Bu arada karşılaşacağınız kişiler düşüncelerinizi derinleştirebilir ve dikkatinizi kendinize yöneltmenize neden olabilir. Davranışlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Tarzınızın ve eski fikirlerinizin değiştiğini hissedeceksiniz.
YAY BURCU YORUMU
Çevre gezileri, seyahatler ve eğlenceli ortamlar keyfinizi yerine getirecek. İsteklerinizin arttığı bir dönemdesiniz ve yaşam enerjiniz yüksek. Ancak isteklerinizin gerçekleşmesi için gelişmeleri beklemeniz gerekiyor. Daha önce girişimde bulunduğunuz konu ile ilgili gelişmeleri gözden geçirebilirsiniz. Faturalar, evraklar ve pratik konulara yönelik bazı karışıklıklar olabilir ve sizin de kafanız karışmış olabilir. Fakat yapmak istediğiniz konulara yönelik kararlılığınız devam ediyor ve isteklerinizi sevdiğinize anlatabilir ve güçlü yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Bugün çevre gezileri ve keyifli organizasyonlara katılabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız ve isteklerinizi gözden geçireceksiniz. Sabırlı ve makul olmanız gereken bir dönemdesiniz. Hırslı ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve kendinizi fazla zorlamayın. Olabileceklerden daha fazlasının peşinden koşabilirsiniz ve hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Ancak eski arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekliyor. Bugün dostlarınız ile buluşabilir veya çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Dışarda olmak ve keyif aldığınız ortamlarda bulunmak sizi rahatlatacak. Bu arada geçmişi düşünebilir ve şimdiye kadar yaşadıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Ve bütün bunların sonucunda içinde bulunduğunuz durumu değerlendirebilir ve kendi geleceğinizi düşünebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçireceksiniz. Anneniz, yakınlarınız ve evinizle ilgilenebilirsiniz. Kendiniz ve tarzınız ile ilgili bazı değişiklikler yapmayı arzu edeceksiniz. İşleriniz ile ilgili çalışmalarınızı hızlandırmak için yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Güçlü dostlarınızı arayabilir, işbirliği yapmak istediğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Bugün sevdiğiniz ile birlikte çevre gezilerine çıkabilir, geleceğe yönelik isteklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu arada hem geçmişte yaşadıklarınızı, hem de geleceğe yönelik isteklerinizi sevdiğinize anlatmanız mümkün. İstekleriniz ve beklentileriniz güçlü olduğu için etkileyici olacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
Bugün duygularınız derinleşecek ve hem kendinizi, hem de içinde bulunduğunuz durumu gözden geçireceksiniz. Eviniz, çocuklar, yakınlarınız veya arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Evraklar veya daha önce ihmal edilmiş ve yapılması gereken işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve kafanız karışabilir. Dikkatinizi yükseltin ve yarım bırakılmış işlerinizi tamamlamak için dikkatinizi odaklayın. Bu arada dostlarınızın desteğini alabilirsiniz. Ayrıca sezgilerinize güvenin ve dikkatinizi dağıtan konulardan uzaklaşın. Bugün uzaklarda bulunan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve dostlarınızın davetine gidebilirsiniz. Dışarı çıkmak ve hareketli ortamlar sizi rahatlatacak.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28