Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Bildiğiniz üzere çocuklar ilk olarak anne babaları ve kardeşleri ile ilişki kurmaktadır. Ancak, çocukların ailelerinden kendilerine kardeş istemeleri veya kardeşi olduktan sonra da ne onunla ne de onsuz olabilmeleri gibi durumların yaşandığını hepimiz bilmekteyiz. Anne babalar için kardeşler arasındaki bu ilişkinin dinamiğini çözmek bu sevginin gelişmesini sağlayacaktır. Çocuklarda kardeş kıskançlığı, insan var olduğundan beri, günümüze kadar gelmiş aile içi problemlerindendir.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeşi doğduktan sonra büyük çocuğa nasıl davranmak gereklidir?

Öncelikle anne baba olarak büyük çocuğun yeni doğan kardeşiyle ilgili duygularını kesin olarak  tanımlayın. Onu anladığınızı ve hatta ona kardeşinin uykusu sırasında sessiz durmanın çok kolay olmadığını bildiğinizi söylemek gayet uygundur. Tüm suçu da asla bebeğe atmayın. Bu çocuklarda kardeş kıskançlığı olayını daha da arttıracaktır. Örneğin; ‘Şu an parka asla gidemeyiz çünkü bak bebek uyuyor’ demeniz büyük çocukta ‘bebekten dolayı eğlenceli bir aktivite yapamaz olduk’ anlayışına neden olabilmektedir. Başka bir neden belirtmek daha iyi olacaktır.

Kardeşiyle ilgili olumlu bir davranışta bulunduğunda ona güzel şeyler söylemeyi ihmal etmeyin. ‘’Kardeşine ne kadar güzel davranıyorsun, bak o da sana nasıl gülüyor ‘’ demeniz kardeş ile ilgili olumlu duyguları sağlayacaktır. Böylece çocuklarda kardeş kıskançlığı mevzusunu bir tık engellemiş olacaksınız.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeşler arasında sevgiyi ve saygıyı muhakkak arttırın. Kardeşlerin birbirleri için yaptığı olumlu küçük davranışları destekleyin. Örneğin; bir kardeş diğerinin ödevine yardım ederse ‘kardeşine yardım etmen çok güzel bir davranış’ demelisiniz. Biri oyunda sırasını kardeşine verirse, bu davranışı ‘kardeşine izin vermen çok harika bir davranış’ diyerek destekleyin.

Ancak tüm bu detaylara rağmen anne baba bunu uygulayamıyorsa, büyük çocuklarda kardeş kıskançlığı doğumundan sonra belirgin davranış değişiklikleri, aşırı saldırganlık veya içine kapanma, tuvalet  kaçırma ve okul başarısı düşme gibi belirtiler başlamışsa muhakkak bir çocuk psikiyatrından yardım almak gereklidir.

kardes-kiskancligi-nasil-yenilir_646x340 Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Sağlıklı ve köklü kardeş ilişkileri için anne ve babanın tutumu çok önemlidir. Mutlu ve birbirini seven kardeşler için bu çocukluk yıllarındaki ilişkileri temel oluşturmaktadır. Siz değerli ebeveynlere, aile içi sağlıklı bir iletişim için çocuklarda kardeş kıskançlığı konuyu ele aldık, umarım yararlı olabilmişizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Her ailede olur bunlar. Çok fazla üzerine düşmenin anlamı yok. Belli bir süre bu kıskançlıkları devam eder ve yaşları büyüdükçe ortadan kalkar.

 2. Benim büyük çocukta kardeşi ilk doğduğu zaman çok kıskanıyordu daha sonra güzel güzel konuşunca anlıyorlar, eğer kıskançlık varsa karşınıza alın ve güzelce konuşun.

 3. Zaman her şeyin ilacıdır. Zamana yaymak ve beklemek gerek böyle durumlarda. Çocuktur sonuçta zamanla alışacaktır bu duruma

 4. Kız kardeşim var ve beni çok kıskanıyor her konuda. Hep iyi niyetle yaklaşıyorum ama bir türlü bu huyundan vazgeçiremedik.

 5. İkinci çocuğa hamile olduktan sonra ilk çocuk haliyle biraz kıskanıyor. Doğduktan sonrada devam ediyor, önemli olan o kardeş sevgisini aşılamak. Burada ebeveynlere çok iş düşüyor.

 6. Küçüklüğümde abimde beni kıskanırdı. Daha sonra annem karşısına alıp ciddi ciddi konuştu ve o günden sonra sahip çıkmaya başladı. Tek çözüm bu bence, konuşmak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve bugün kendinizi özgür ve rahat hissedeceksiniz. Çeşitli davetler alabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz. Enerjinizi spor yaparak veya seyahate çıkarak boşaltabilirsiniz. Ayrıca fizik güç gerektiren işler yapabilirsiniz. Ancak kendinizi çok fazla yormayın. Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin. Aslında bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve keyif aldığınız konular ile ilgileneceksiniz. Böylece sizi rahatsız eden her ne var ise, bütün bunlardan uzaklaşmayı başaracaksınız. Sevdiğinize karşı daha ilgili ve anlayışlı davranmanız gerekiyor. Aslında ilişkilere bakış açınız değişiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde sevdiklerinizle keyifli programlar yapabilirsiniz. Aile büyüklerinin yaşadığı sorunlardan etkilenebilir ve duygusal baskı hissedebilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmanız gerekiyor. Zaman zaman içinizden yükselen isyan ve itiraz duygularını dostlarınızın yardımı ile yatıştırabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve sosyal aktiviteler sizi rahatlatacak ve üzerinizde hissettiğiniz baskı duygusundan uzaklaşacaksınız. Hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne hareketli başlayacak ve çeşitli hayaller kuracaksınız. Ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayın. Ani değişiklikler sizi canlandıracak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Sürpriz fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. Farklı özelliğe sahip kişiler ve ilginç olaylar dikkatinizi çekecek. Ani kararlar alabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi zorlayabilirsiniz. Aslında enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve yapmanız gereken işleri hızlı yapabilir, sorunlara pratik çözümler bulabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün eski tanıdıklara rastlayabilir, uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızdan haber alabilirsiniz. Öğlene doğru karşılaştığınız olaylar kafanızı karıştırabilir ve ani değişiklikler meydana gelebilir. İlginç toplantılar ve değişik ortamlarda bulunmanız mümkün. Çok çeşitli fikir ve görüşe sahip kişilerin bulunduğu ortamlarda zihin faaliyetiniz hızlı olacak. Fakat dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Bugün karşılaştığınız olaylar ve kişiler size ilham verebilir ancak hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Moralinizi bozan konulardan uzaklaşın ve olayları karamsar açıdan yorumlamayın. Duygusal ve alıngan olabileceğiniz bir gün. Bu beklentileriniz artıyor fakat gelişmeler sizin beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Bu arada büyükleriniz ile ilgili endişeleriniz olabilir. Ancak arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız. Özellikle yaratıcı ve farklı düşünen arkadaşlarınızın fikirlerinden etkilenebilirsiniz ve karamsar düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. Dışarı çıkmak ve farklı ortamlarda bulunmak keyfinizi yerine getirecek. Günün ilerleyen saatlerinde kendinizi özgür ve keyifli hissedeceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Heyecanlı ve hareketli olacağınız bir gün. Yakınlarınızla ilgilenecek ve size ihtiyacı olan arkadaşlarınızla haberleşeceksiniz. Sabah saatlerinde bazı kaygılarınız olabilir. Hayal gücünüzü uyandıran karşılaşmalar olabilir veya alacağınız bazı haberler yüzünden kaygı duyabilirsiniz. Ancak öğleden sonra haliniz değişecek ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Gizemli konular ve derin araştırmalar ilginizi çekecek. Ölüm ve ölüm ötesi, meditasyon, yoga benzeri konuları araştırabilirsiniz veya bu konuları bilen kişiler ile karşılaşabilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde kendinizi gergin ve huzursuz hissedebilirsiniz. Karamsar konular ve endişelerden uzaklaşmanız gerekiyor. Yapılması gereken işlerin zorlayıcı etkisini hissedebilirsiniz. Çünkü beklenenden daha yavaş gelişebilir. Ancak kararlı bir şekilde çalışmalarınızı sürdürmeyi başaracaksınız. Ayrıca sezgilerinize güvenebilirsiniz. Hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için uygun zaman. Sanatsal faaliyetlerde bulunabilir, fantastik filmler izleyebilirsiniz. Ayrıca çeşitli teklifler ve projeler hazırlayabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Hayal kurarak yatmak keyifli gelebilir fakat hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşmanız gerekiyor. Üstelik gelişmeler artık sizin istediğiniz yönde... Fakat olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak karşınıza çıkan sorunlara ilginç çözümler bulabilirsiniz ve iletişim araçları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisinin gelişen ürünleri ile ilgilenebilir ve sizi özgürleştirecek projeler yapabilirsiniz. Akşama doğru kendinizi enerjik ve güçlü hissedeceksiniz. İsteklerinizi belirleyebilir ve yeni girişimlerde bulunmak için hazırlık hayabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Sizin için hareketli bir gün... Ancak sabah saatlerinde kendinizi rahat hissedeceksiniz. Hayal gücünüz ve yaratıcı potansiyeliniz yükseliyor. Çok canlı rüyalar görebilir ve etkisinde kalmış olabilirsiniz. Ayrıca sorunlarınızın çözümünü de rüyanızda görmeniz mümkün. İdeallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve idealist kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Öğlene doğru alacağınız ilginç haberler sizi harekete geçirecek. Çeşitli davet ve organizasyonlara katılabilirsiniz. Sanatsal faaliyetler ve mistik konular ilginizi çekecek.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28