Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Bir yeme bozukluğu olarak tanımlanacak çocuklarda fast food bağımlılığı erken önlem alınmadığında ileride obezite ve erken kalp krizi gibi sorunların nedeni olabiliyor. Okul ortamı, ev ortamında fast food tarzı yiyeceklerin sıradan bir şekilde tüketilmesi bilinçlendirme konusunda ailenin sorumsuz tavırları bu sorunun meydana gelmesinde etkilidir.

Sınırlandırma Yoluna Gidin

Okulda arkadaşları sürekli fast food tüketen çocuklar otomatik olarak onların davranışlarını yapmak isteyecektir. Bunun için çocuğunuzla haftada bir iki kere olması şartıyla anlaşma yapabilirsiniz. Sonraki aşamada da birkaç haftada bir fast food tüketme alışkanlığına yönlendirme yapılabilir. Ancak baskı, zorlama, aşağılama ve korkutma yöntemlerinin çok etkili etmeyeceğini bilmenizde yarar var. İkna olması için etkili bir yöntemle anlaşmaya varılması önerilir.

Fast Food Yiyecekleri Övmeyin

Bazı ailelerde çocukların fast food yemeleri bir şölen haline getirildiği için bağımlılık oluşumu çok daha kolay olabiliyor. Bunu tüketmekte hiçbir sakınca görmeyen, aksine daha da güzel şeyler olacağını hisseden çocuk sınırsız şekilde lezzetli yiyeceklerden tüketmeye başlıyor. Önce sadece aile ile beraber sonra tek başına her fırsatta, arkadaşlarıyla, canı sebze istemediğinde vs. bu tüketim şekli rutine biniyor. Yani çocuğun fast food bağımlılığı geliştirmesini önleyen tavırların okul öncesi zamanlarından itibaren sergilenmesi gerekiyor.  Tabi ailenin önce bu konuda kendini frenlemeyi bilmesi de son derece önemli.

Evden Yiyecek Götürmesini Sağlayın

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini alışkanlık haline getirmesi için okul beslenmesinde evdeki yiyecekler tüketme alışkanlığı kazandırmak etkili olacaktır. Evde rutin pişen yemeklerden bir kapta onun da yemesini sağlamak fast food için daha az ihtiyaç duymasını sağlar.

Obezite Erken Kalp Krizi Nedeni Olabiliyor

Her gün ya da gün aşırı bol yağlı yiyecekleri tüketen çocuklarda obezite sorununa bağlı erken kalp krizi durumu görülebiliyor. Özellikle son yıllarda bu sorun bir hayli artmış durumda. Az hareket eden, sokakta az zaman geçiren, spor etkinliğine, sosyal faaliyetlere daha az katılan çocuklar giderek daha fazla kilo alıyorlar.  Metabolizma hızları fazla olmasına rağmen bu yeme bozuklukları ruhsal açıdan da sorunlara neden olabiliyor. Kendisini daha kilolu ve kusurlu görme eğilimi ergenlik döneminde ciddi krizlere neden olabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Eskiden böyle sağlıksız beslenme tarzı yoktu bizim kültürümüzde okula giderken beslenme tantamızda ekmek peynir domates olurdu. Artık çocukların beslenme çantasında hamburger patates kızartması oluyor. Yapmayın bu kötülüğü çocuklarınıza.

 2. Valla ne yaparsak yapalım bir türlü vazgeçiremiyoruz. Dünyanın kuralı olmuş resmen fast food yeme alışkanlığı. Vazgeçirmek için hiçbir şey yapamıyoruz ne yazık ki

 3. Çocuklarda ağzının tadını biliyorlar. Zaman zaman bende evde yemek yapmıyorum dışardan söylüyorum. Bİlindik yer olunca sağlık açısından problem çıkmıyor.

 4. Arada sırada yenilebilir sıkıntı yok ama bazı yerler var çok tehlikeli. Örneğin Avcılar’da hala 1,5 liraya yarım ekmek döner satıyorlar aman diyeyim, sakın yemeyin.

 5. Resmi görünce canım çekti. Ama arada da yenmesi lazım. Sürekli ev yemeği lni zaten yediremeyiz bu yüzden haftada 1 2 kez yemeleri normal

 6. Ne yaparsak yapalım milenyum çağındayız, yasaklasak bile bir şekilde yiyorlar. En azından sağlıklı yemeklere yönlendirsek bu bile başarı

 7. Anne baba olarak bizde çok yiyoruz valla, arada da olsa bence yenilmeli ama çok fazla tüketilmesi zararlı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Yeni başlangıçlar yapmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak fikirlerinizi kabul ettirmek için çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Üstelik yanlış anlamış olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca söylemek istedikleriniz ile ortaya koyduğunuz farklı olabilir. Özellikle iş arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmekten kaçının. Küçük meseleleri büyütmeyin ve güç mücadelesine dönüştürmeyin. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun.
BOĞA BURCU YORUMU
Fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında istekleriniz güçlü ve iyi duygularınız yüksek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler olumlu yönde fakat yavaş gelişiyor olabilir. Öte yandan ağır gelişen olaylar sizi rahatsız etmiyor. Fakat ihtiyaçlarınız artabilir veya büyüklerinizin istekleri yüzünden baskı hissedebilirsiniz. Ancak saygın ve güçlü kişiler size yardımcı olacak. Bu arada ortaklık veya iş ortaklığı yapabilir, yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Fikirleriniz ve hayata bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve olumlu davranabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün kendinizi enerjik ve keyifli hissedeceksiniz. Sürpriz haberler alabilir ve giderek daha özgür hissedebilirsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya daha önce hesaplamadığınız karışıklıklar çıkabilir. Sorunların üzerinde durmayacaksınız ve çözümleyici tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Beklemediğiniz teklifler alabilirsiniz ve heyecan duyabilirsiniz. Bugün yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Fakat sözlerinize ve davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Aklınızdan geçenleri hemen söylemeseniz iyi olacak. Yanlış anlayanlar olabilir. Ayrıca dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Dalgınlar ve unutkanlıklar olabilir. Ayrıca ufak tefek sakarlıklar yapabilirsiniz. Ekmek keserken elinizi doğramayın. Çok büyük beklentilerinizin olduğu bir dönemdesiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırsız ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Olayları akışına bırakın. İçsel olarak zaten olacağını biliyorsunuz. Sadece geçen zamana tahammülünüz olmayabilir. Dostlarınızı ve sevdiklerinizi fazla zorlamayın.
ASLAN BURCU YORUMU
Ani gelişmelerden etkilenebilir ve heyecan duyacağınız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçirecek ve farklı ortamlarda bulunacaksınız. Yaratıcı kişiler ve bilimsel çevrelerin görüşleri ilginizi çekecek ve bu arada ilgi alanınız değişecek. Daha önce önemsediğiniz konular artık ilginizi çekmiyor olabilir ve teknolojinin sunduğu kolaylıklar veya yaratıcılık gerektiren işlere ilgi duyabilirsiniz. Aslında eski bilgileri yeni disiplinler ile buluşturmanız ve ilginç projeler yapmanız mümkün. Bazı gelişmeler yavaş olabilir fakat isteğiniz ve yaşam enerjiniz yükseldiği için ağır ve zor koşullar ile başa çıkabilirsiniz. Hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Aniden gelen haberler sizi heyecanlandıracak ve düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçireceksiniz. Karşınıza çıkan olaylar ve kişiler aslında size ihtiyaçlarınızı işaret ediyor. Fakat kafanız karışabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Gelişen olaylara farklı açılardan bakmayı başarabilirseniz, sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Sizin düşündükleriniz ile karşılaştığınız olaylar farklı olabilir ve projelerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Fikirlerinizi kabul ettirmek için karşınızdaki kişiyi zorlamak yerine bir kez daha durumu gözden geçirmelisiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Eviniz, iş yeriniz ve size ihtiyacı olan kişilerle ilgilenebilirsiniz. Bu arada yer değişikliği veya projeleriniz ile ilgili bazı değişiklikler gerektiren durumlar olabilir. Buna bağlı olarak araştırmalarınızı derinleştirmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınız ve yakınlarınıza projelerinizi anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Bu arada heyecanınızı denetleyin ve sorunların üzerine gitmeyin. Yeni tanıştığınız kişiler ve farklı ortamlar sizi heyecanlandıracak. Projelerinizi en ince detayına kadar gözden geçirebilirsiniz ve bulduğunuz çözümler ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili gelişmeler keyfinizi yerine getirecek. Yeni atılımlarda bulunmak isteyebilirsiniz ve isteklerinizi ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik verimli çalışmalar yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşeceksiniz ve hatta onların ziyaretine gitmek için hazırlık yapacaksınız. Bu arada farklı grupların içinde yer alabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Dikkatinizi evinize ve projelerinize yönelteceksiniz fakat inatçı bir tavır içinde bulunmayın ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. İlginç teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ani değişikler ve sürpriz haberler sizi rahatsız edebilir ve kafanız karışabilir. Çok büyük organizasyonlar içinde yer almanız mümkün. Ayrıca farklı çevrelerden gelen kişiler ile birlikte ilginç projeler yapabilirsiniz. Bu arada düşünce biçiminiz ve hayat görüşünüz tamamen değişiyor. Karşılaştığınız kişiler hayata bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak. Size pek uygun olmasa bile karşınıza çıkan fırsatları şans olarak değerlendirmeyi başarabilirseniz, yeni atılımlar yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Hareket halinde olacağınız bir gün. Biraz gergin ve telaşlı olabilirsiniz fakat genel olarak kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Yükselen enerjiniz, sorunlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak. Önemsediğiniz kişilerle ilgili meydana gelen gelişmeler sizi korkutabilir veya ciddiye aldığınız konularla ilgili davranışlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Otoriteyi temsil eden kişilerle ilişkilerinizi gözden geçireceksiniz ve bugün çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız. Yeni atılımlar yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz fakat gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olursanız, başarılı olacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28