Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Bir yeme bozukluğu olarak tanımlanacak çocuklarda fast food bağımlılığı erken önlem alınmadığında ileride obezite ve erken kalp krizi gibi sorunların nedeni olabiliyor. Okul ortamı, ev ortamında fast food tarzı yiyeceklerin sıradan bir şekilde tüketilmesi bilinçlendirme konusunda ailenin sorumsuz tavırları bu sorunun meydana gelmesinde etkilidir.

Sınırlandırma Yoluna Gidin

Okulda arkadaşları sürekli fast food tüketen çocuklar otomatik olarak onların davranışlarını yapmak isteyecektir. Bunun için çocuğunuzla haftada bir iki kere olması şartıyla anlaşma yapabilirsiniz. Sonraki aşamada da birkaç haftada bir fast food tüketme alışkanlığına yönlendirme yapılabilir. Ancak baskı, zorlama, aşağılama ve korkutma yöntemlerinin çok etkili etmeyeceğini bilmenizde yarar var. İkna olması için etkili bir yöntemle anlaşmaya varılması önerilir.

Fast Food Yiyecekleri Övmeyin

Bazı ailelerde çocukların fast food yemeleri bir şölen haline getirildiği için bağımlılık oluşumu çok daha kolay olabiliyor. Bunu tüketmekte hiçbir sakınca görmeyen, aksine daha da güzel şeyler olacağını hisseden çocuk sınırsız şekilde lezzetli yiyeceklerden tüketmeye başlıyor. Önce sadece aile ile beraber sonra tek başına her fırsatta, arkadaşlarıyla, canı sebze istemediğinde vs. bu tüketim şekli rutine biniyor. Yani çocuğun fast food bağımlılığı geliştirmesini önleyen tavırların okul öncesi zamanlarından itibaren sergilenmesi gerekiyor.  Tabi ailenin önce bu konuda kendini frenlemeyi bilmesi de son derece önemli.

Evden Yiyecek Götürmesini Sağlayın

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini alışkanlık haline getirmesi için okul beslenmesinde evdeki yiyecekler tüketme alışkanlığı kazandırmak etkili olacaktır. Evde rutin pişen yemeklerden bir kapta onun da yemesini sağlamak fast food için daha az ihtiyaç duymasını sağlar.

Obezite Erken Kalp Krizi Nedeni Olabiliyor

Her gün ya da gün aşırı bol yağlı yiyecekleri tüketen çocuklarda obezite sorununa bağlı erken kalp krizi durumu görülebiliyor. Özellikle son yıllarda bu sorun bir hayli artmış durumda. Az hareket eden, sokakta az zaman geçiren, spor etkinliğine, sosyal faaliyetlere daha az katılan çocuklar giderek daha fazla kilo alıyorlar.  Metabolizma hızları fazla olmasına rağmen bu yeme bozuklukları ruhsal açıdan da sorunlara neden olabiliyor. Kendisini daha kilolu ve kusurlu görme eğilimi ergenlik döneminde ciddi krizlere neden olabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. Eskiden böyle sağlıksız beslenme tarzı yoktu bizim kültürümüzde okula giderken beslenme tantamızda ekmek peynir domates olurdu. Artık çocukların beslenme çantasında hamburger patates kızartması oluyor. Yapmayın bu kötülüğü çocuklarınıza.

 2. Valla ne yaparsak yapalım bir türlü vazgeçiremiyoruz. Dünyanın kuralı olmuş resmen fast food yeme alışkanlığı. Vazgeçirmek için hiçbir şey yapamıyoruz ne yazık ki

 3. Çocuklarda ağzının tadını biliyorlar. Zaman zaman bende evde yemek yapmıyorum dışardan söylüyorum. Bİlindik yer olunca sağlık açısından problem çıkmıyor.

 4. Arada sırada yenilebilir sıkıntı yok ama bazı yerler var çok tehlikeli. Örneğin Avcılar’da hala 1,5 liraya yarım ekmek döner satıyorlar aman diyeyim, sakın yemeyin.

 5. Resmi görünce canım çekti. Ama arada da yenmesi lazım. Sürekli ev yemeği lni zaten yediremeyiz bu yüzden haftada 1 2 kez yemeleri normal

 6. Ne yaparsak yapalım milenyum çağındayız, yasaklasak bile bir şekilde yiyorlar. En azından sağlıklı yemeklere yönlendirsek bu bile başarı

 7. Anne baba olarak bizde çok yiyoruz valla, arada da olsa bence yenilmeli ama çok fazla tüketilmesi zararlı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. Çevre gezilerine çıkabilir veya seyahat programları yapabilirsiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili beklentileriniz büyük olabilir ve bunun gerilimini hissedebilirsiniz. Fakat hareketli ortamlar ve seyahatler keyfinizi yerine getirecek. Ayrıca spor yapmak, enerjinizi yükseltecek. Fizik güç gerektiren işler yaparak enerjinizi aktive edebilirsiniz. Özellikle kendisini yorgun hisseden ve isteksizlik duyanların hareketli ortama ihtiyacı var. Üstelik bugün duygularınız yükselecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sorunları büyütmeyin ve küçük ayrıntılar ile fazla ilgilenmeyin. Şansınızı iyi kullanın.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve dikkatinizi projelerinize odaklayacaksınız. Ekip çalışmaları yapabilir ve fikirlerinizi etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik bazı endişeleriniz olsa bile çözümleyici bir tavır içinde bulunacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için sabırlı davranmayı başaracaksınız. Yaptığınız iş veya bulunduğunuz konum her ne ise, daha başka işler yapmak isteyebilirsiniz. Daha önce fazla önemsemediğiniz veya farkında olmadığınız konular şimdi sizin için önem kazanıyor. Bugün arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz ve fikirlerinizi ortaya koyabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
İletişim araçları ile ilgili değişiklikler yapabilirsiniz. Bu arada haberleşmelerde ortaya çıkmış olan sorunlar devam etse bile güne keyifli başlayacaksınız. Çünkü yaşam enerjiniz giderek yükseliyor ve böylece isteklerinizi gerçekleştirmek için ortaya koyacağınız enerji ile daha önce ortaya çıkmış olan sorunları çözmeyi başarabilirsiniz. En azından çözmek için çalışabilirsiniz. Bu arada dikkatinizi dağıtan konular ile fazla ilgilenmeyin ve sorunları büyütmekten kaçının. Yabancılar ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Farklı öğretiler ve ilginç konular size çekici gelebilir ve eğlenceli ortamlara girebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Gecenin ilham veren etkisi ile güne erken başlayacaksınız ve farklı bir enerji ile isteklerinizi gerçekleştirmek isteyeceksiniz. İçsel çatışmalarınız olabilir fakat dirayetli ve sabırlı davranmayı başaracaksınız. Bugün ünlü kişiler veya konusunda uzman olan kişiler ile görüşebilirsiniz ve gelenekçi tavır sergileyebilirsiniz. Hareketli bir dönemdesiniz ve seyahatler sizi rahatlatacak. Mecburi yolculuklar yapsanız bile hareket halinde olmak size iyi gelecek. Bu arada kendinizi çok fazla yormayın ve sağlığınıza özen gösterin. İletişim ve haberleşme trafiğiniz giderek canlanıyor.
ASLAN BURCU YORUMU
Heyecan ve huzursuzluk hissedebilirsiniz fakat yaşam enerjiniz yüksek ve enerjinizi yapıcı yönde kullanabilirsiniz. Böylece karmaşık duygularınızı denetlemeyi başarabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyduğunuz bir dönemdesiniz ve hoş fırsatlar karşınıza çıkıyor. Böylece kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Ancak önemsenmek ve ciddiye alınmak için dostlarınıza ve özellikle sevdiğinizi zorlamasanız iyi olacak. Akşama doğru duygularınız değişecek ve kendinize olan güveninizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Duygusal karmaşa içinde olabilirsiniz fakat gelişmeler sizi memnun edecek. Kendinize olan güveniniz yüksek. Buna karşılık tarzınızı değiştirmeye zorlayan durumlar olabilir ve baskı duygusu hissedebilirsiniz. Kendinizi ve önemsediğiniz kişileri zorlamaktan kaçının. Aslında ciddiye alınacak işler yapabilecek potansiyelinizin açığa çıktığı bir dönem ve isteklerinizi gerçekleştirecek gücünüz var. Fakat alışkanlık haline gelmiş olan davranışlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Hareket halinde olmak ve aldığınız sorumluluklar ile ilgilenmek keyfinizi yerine getirecek.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Kafanızı meşgul eden konulardan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Yaşam enerjiniz yüksek ve isteklerinizi gerçekleştirecek gücü içinizde hissediyorsunuz. Daha önce sorun olarak gördüğünüz konular sizin için sorun olmaktan çıkacak. Ve hatta fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Bu arada şansınızı sorgulamayın ve fırsatları iyi değerlendirmek için gayret gösterin. Güçlü kişiler ile görüşebilirsiniz ve sıcak ilişkiler kurabilirsiniz. Akşama doğru duygularınız derinleşebilir ve eski arkadaşlarınızı veya eskiden yaşadığınız yeri hatırlayabilirsiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sizi huzursuz eden konulardan uzaklaşacaksınız ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Geleceğe yönelik büyük hedefleriniz olabilir ve yapabileceklerinizden çok daha fazlasını yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Ancak hırslarınızı denetlemeniz gerekiyor ve gelişmeleri sabırlı bir biçimde bekleyebilirsiniz. Hem de içinizden yükselen zorlayıcı etkilere rağmen... Bugün sizin için çok hareketli geçecek. Genç erkekler sabrınızı sınayabilir fakat yaşlı veya otoriteyi temsil eden erkekler sizi destekleyecek. Ayrıca patronlarınızın ve büyüklerinizin desteğini alacaksınız. Daha önce çeşitli nedenler ile görüşmediğiniz dostlarınız ile bir araya gelebilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız. İstekleriniz çok güçlü olabilir fakat isteklerinizi ortaya koymak için kendinizi fazla zorlamayacaksınız. Ayrıca kendinizi göstermek için de fazla zorlamayın. Zaten yaptıklarınız ile dikkat çekici olacaksınız ve çevrenizdeki güçlü kişiler sizi destekleyecek. Bugün önemsediğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve kendi davranışlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Baskı duygusu hissetmenize neden olan durumlar olabilir fakat yaşam enerjiniz yüksek ve enerjinizi yapıcı bir biçimde kullanabilirsiniz. Böylece sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Akşama doğru duygularınız yükselecek.
BALIK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken işlere odaklanacaksınız. Daha önce unuttuğunuz konular ile ilgilenebilir ve ihmal ettiğiniz kişiler ile görüşebilirsiniz. Bu arada bakış açınızı değiştirmenize neden olan kişi ve olayları gözden geçirmeniz mümkün. Hareket halinde olmak ve daha önce sorumluluğunu almış olduğunuz konular ile ilgilenmek size zor gelse bile duygularınızı harekete geçirecek ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Akşama doğru duygularınız dalgalanabilir ve düşünceleriniz derinleşebilir. Eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz ve duyduklarınızdan etkilenebilirsiniz. Duygusal tepkiler göstermeyin ve önce araştırın. Yanıltıcı durumlar olabilir.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28