Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Çocuklarda Fast Food Bağımlılığı Nasıl Engellenir?

Bir yeme bozukluğu olarak tanımlanacak çocuklarda fast food bağımlılığı erken önlem alınmadığında ileride obezite ve erken kalp krizi gibi sorunların nedeni olabiliyor. Okul ortamı, ev ortamında fast food tarzı yiyeceklerin sıradan bir şekilde tüketilmesi bilinçlendirme konusunda ailenin sorumsuz tavırları bu sorunun meydana gelmesinde etkilidir.

Sınırlandırma Yoluna Gidin

Okulda arkadaşları sürekli fast food tüketen çocuklar otomatik olarak onların davranışlarını yapmak isteyecektir. Bunun için çocuğunuzla haftada bir iki kere olması şartıyla anlaşma yapabilirsiniz. Sonraki aşamada da birkaç haftada bir fast food tüketme alışkanlığına yönlendirme yapılabilir. Ancak baskı, zorlama, aşağılama ve korkutma yöntemlerinin çok etkili etmeyeceğini bilmenizde yarar var. İkna olması için etkili bir yöntemle anlaşmaya varılması önerilir.

Fast Food Yiyecekleri Övmeyin

Bazı ailelerde çocukların fast food yemeleri bir şölen haline getirildiği için bağımlılık oluşumu çok daha kolay olabiliyor. Bunu tüketmekte hiçbir sakınca görmeyen, aksine daha da güzel şeyler olacağını hisseden çocuk sınırsız şekilde lezzetli yiyeceklerden tüketmeye başlıyor. Önce sadece aile ile beraber sonra tek başına her fırsatta, arkadaşlarıyla, canı sebze istemediğinde vs. bu tüketim şekli rutine biniyor. Yani çocuğun fast food bağımlılığı geliştirmesini önleyen tavırların okul öncesi zamanlarından itibaren sergilenmesi gerekiyor.  Tabi ailenin önce bu konuda kendini frenlemeyi bilmesi de son derece önemli.

Evden Yiyecek Götürmesini Sağlayın

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini alışkanlık haline getirmesi için okul beslenmesinde evdeki yiyecekler tüketme alışkanlığı kazandırmak etkili olacaktır. Evde rutin pişen yemeklerden bir kapta onun da yemesini sağlamak fast food için daha az ihtiyaç duymasını sağlar.

Obezite Erken Kalp Krizi Nedeni Olabiliyor

Her gün ya da gün aşırı bol yağlı yiyecekleri tüketen çocuklarda obezite sorununa bağlı erken kalp krizi durumu görülebiliyor. Özellikle son yıllarda bu sorun bir hayli artmış durumda. Az hareket eden, sokakta az zaman geçiren, spor etkinliğine, sosyal faaliyetlere daha az katılan çocuklar giderek daha fazla kilo alıyorlar.  Metabolizma hızları fazla olmasına rağmen bu yeme bozuklukları ruhsal açıdan da sorunlara neden olabiliyor. Kendisini daha kilolu ve kusurlu görme eğilimi ergenlik döneminde ciddi krizlere neden olabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

 1. Eskiden böyle sağlıksız beslenme tarzı yoktu bizim kültürümüzde okula giderken beslenme tantamızda ekmek peynir domates olurdu. Artık çocukların beslenme çantasında hamburger patates kızartması oluyor. Yapmayın bu kötülüğü çocuklarınıza.

 2. Valla ne yaparsak yapalım bir türlü vazgeçiremiyoruz. Dünyanın kuralı olmuş resmen fast food yeme alışkanlığı. Vazgeçirmek için hiçbir şey yapamıyoruz ne yazık ki

 3. Çocuklarda ağzının tadını biliyorlar. Zaman zaman bende evde yemek yapmıyorum dışardan söylüyorum. Bİlindik yer olunca sağlık açısından problem çıkmıyor.

 4. Arada sırada yenilebilir sıkıntı yok ama bazı yerler var çok tehlikeli. Örneğin Avcılar’da hala 1,5 liraya yarım ekmek döner satıyorlar aman diyeyim, sakın yemeyin.

 5. Resmi görünce canım çekti. Ama arada da yenmesi lazım. Sürekli ev yemeği lni zaten yediremeyiz bu yüzden haftada 1 2 kez yemeleri normal

 6. Ne yaparsak yapalım milenyum çağındayız, yasaklasak bile bir şekilde yiyorlar. En azından sağlıklı yemeklere yönlendirsek bu bile başarı

 7. Anne baba olarak bizde çok yiyoruz valla, arada da olsa bence yenilmeli ama çok fazla tüketilmesi zararlı.

 8. Yumurta kokan sınıfları bilmeyen nesil hazır işlenmiş gıdalara yöneliyor anne babalara bu konuda çok iş düşüyor çocuk okula gidiyor beslenme çantası hazırlamak yerine parayı kredi kartını verip kafana göre takıl kızım oğlum diyoruz yada bir hediye gibi görerek onu hamburger yemeye götürüyorsunuz veya hamburgeri çizburgeri bir ödül olarak ona sunuyorsunuz çocuklarınızı bu şartlarda obeziteye doğru itiyorsunuz.Obezite çağımızın hastalığı bunu anne ve babaların çocuklarına bilmeden de olsa yapması gerçekten çok kötü bir iş çocuğunuzu karşınıza alın ve ona fast food tarzı beslenmenin zararlarını anlatın ne siz yiyin nede çocuğunuza yedirin ilkokul çocuğunuza beslenme çantası hazırlayın bu çantanın içerisinde domates salatalık peynir zeytin ve haşlanmış yumurta veya patates olsun çocuğunuz temel gıdalarla beslensin ki ileride yaşanacak hastalıklara karşı metabolizması güçlü olsun.

 9. tüm suç biz anne ve babalarda çocuğumuza kendi elimizle kötülük ediyoruz.Başımızdan savmak yada ona iyi davranmak için fast food tarzı satış yapan ismi lazım değil firmalara gönderip kafasına göre takılmasına izin veriyoruz ve ondan sonra onu eski sağlıklı haline getirmek için üzülüyoruz. Fast food tarzı gıdaları yasaklamalı ve çocuğumuza zararlarını detaylı bir şekilde anlatmalıyız hareketsiz yaşamdan çocuğumuzu kurtarıp onun da hoşuna gidecek bir spor aktivitesine göndermemiz gerekecek sonuçta zararın neresinden dönersek kardır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Aniden meydana gelen olaylar duygularınızı değiştirebilir ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Daha önce değer vermediğiniz konular şimdi dikkatinizi çekecek, ancak abartılı davranışlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bazı şeylere olduğundan daha fazla değer vermiş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Veya değerli ve sizi destekleyenleri küçümsemeniz mümkün. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün ve sorunları büyütmekten kaçınmanız gerekiyor. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz ve sabırsızlık hissedebilirsiniz. Davetler ve alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak.
BOĞA BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendinizi şanslı hissedeceksiniz. Özellikle saygı duyduğunuz kişilerin sizi desteklediğini anlayabilirsiniz ve farklı çevreler ile ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Yabancılar ile işbirliği yapabilirsiniz ve hoş fırsatlar ile karşılaşabilirsiniz. Kendinizi yenilemek istediğiniz bir dönemdesiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için stratejinizi değiştirebilir ve projelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Parasal ihtiyaçlar veya önemsediğiniz kişilerin davranışları üzerinizde baskı duygusu uyandırabilir fakat bugün kendinizi daha güçlü ve iyi hissedeceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar olabilir fakat projelerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranacaksınız ve konusunda uzman olan kişiler ile görüşeceksiniz. Çeşitli seminerler ve eğitim programlarına katılabilirsiniz. Büyük organizasyonlar içinde yer alabilirsiniz veya organizasyonlara davet edilebilirsiniz. Şimdiye kadar yapmış olduğunuz işlerin dışında çok farklı konulara ilgi duyabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. İletişim trafiğiniz hareketli olacak. Bu arada işler yavaş gelişebilir fakat kararlı bir biçimde sürdürmeyi başaracaksınız.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Yoğun duygular hissederek güne başlayacaksınız ve karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandıracak. Eviniz ile ilgilenebilirsiniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Daha önce başlamış olduğunuz işler ile ilgili bazı karışıklıklar çıkmış olabilir ve sizin istekleriniz artmış olabilir. Seyahatler ve çeşitli organizasyonlar yapmak keyfinizi yerine getirecek. Parasal konulara yönelik çalışmalarınızı hızlandırmak isteyeceksiniz ancak isteklerinizi gerçekleştirmek için kendinizi fazla zorlamayın. Önemsediğiniz kişiler ve saygı duyduğunuz çevreler sizi destekleyecek. Olaylara daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Çalışmalarınızı istediğiniz gibi sürdürmeye devam edeceksiniz ve bu arada eski projelerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranmayı başaracaksınız. Sizi engelleyen kişiler olabilir veya gelişmeler olması gerekenden daha yavaş olabilir. Ancak dirayetli ve azimli bir tavır içinde olacaksınız ve bu arada bazı alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz. Dişleriniz ile ilgili bakım, tedavi benzeri konular ile ilgilenebilirsiniz. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Baskı hissettiğiniz durum ile ilgili düşünceleriniz değişebilir ve böylece eski kararlarınız hakkında bazı değişiklikler yapabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Eviniz veya iş yerinizde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve daha önce yapmış olduğunuz planlarınızı uygulamak için sabırlı ve kararlı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu arada saygı duyduğunuz kişilerin yardımını isteyebilirsiniz. Büyükleriniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Bazı karışıklıklar olsa bile bunların üzerinde fazla durmayacaksınız. Sistemli ve disiplinli bir tavır içinde çalışmalarınızı sürdürmeyi başaracaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Güne hevesli başlayacaksınız ve önem verdiğiniz kişiler veya konular ile ilgileneceksiniz. Aldığınız bazı haberler kafanızı karıştırmış olabilir. Ancak sabırlı ve dirayetli davranmayı başarabilirsiniz. Bu arada düşünceleriniz değişebilir ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Büyüklerinizin veya karşılaştığınız bazı olayların sizi engellediğini düşünebilirsiniz. Fakat sabırlı olun ve karar vermek için acele etmeyin. Daha iyimser ve anlayışlı davranmak için gayret gösterin. Özellikle parasal sorunlarınızı sevdiklerinize yansıtmaktan kaçınmalısınız.
YAY BURCU YORUMU
Bugün dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız ve çeşitli programlar yapacaksınız. Planlarınızı arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Ekip çalışmalarında başarılı olacağınız bir dönemdesiniz. Arkadaşlarınız ile buluşabilir ve yakınlarınızın yardımını isteyebilirsiniz. Yapıcı ve olumlu tavırlarınız ile hem güçlü kişileri etkileyeceksiniz, hem de arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız. Kendi içinizde duygusal karmaşa olabilir fakat duygularınızı çevrenizdeki kişilere yansıtmayacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kararlı davranacaksınız. Moraliniz giderek yükseliyor.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne heyecanlı ve istekli başlayacaksınız. Fakat duygularınızı denetlemek için gayret göstermeniz gerekiyor. Özellikle gün içinde karşılaştığınız olaylara duygusal tepkiler göstermeseniz iyi olacak. Hırslı ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmayın ve sabırlı olun. Çünkü gelişmeler sizin beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir. Veya daha önce hesaplamadığınız durumlar ortaya çıkabilir. Sabırlı ve sakin davranmayı başarabilirseniz, isteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Bu arada yapabileceğinizden daha büyük sorumluluklar almanız mümkün. Veya olabileceklerden daha fazla beklentileriniz olabilir. Fakat saygı duyduğunuz kişilere danışabilirsiniz ve onların tavsiyesini alabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Eski fikirleriniz ve özellikle büyükleriniz ile ilgili düşünceleriniz derinleşebilir. Çocukluk günlerinizi hatırlayabilirsiniz ve eski arkadaşlarınız ile haberleşebilirsiniz. Bu arada önem verdiğiniz kişilerin sağlığı ile ilgilenmeniz gerekebilir. Veya size ihtiyacı olan yakınlarınıza yardımcı olmanız gerekebilir. Bu arada iş arkadaşlarınız, çocuklar ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıklar kafanızın karışmasına neden olabilir. Fakat yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve sorunlar ile başa çıkabilecek gücü içinizde hissedeceksiniz.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28