Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklardaki Düz Tabanlık Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Çocuklarda Düz Tabanlık çocuklarda en sık görülen ayak sorunudur çocukluk çağı ”Düz Tabanlığı” olan Gelişimsel Düz Tabanlıktır.Adından da anlaşılabileceği gibi çocuğun gelişmesi devam ettikçe yani çocuk büyüdükçe ortadan kalkacak olan düz tabanlılıktır.Hemen hemen tüm çocuklar cinsiyet farkı olmaksızın düz taban doğarlar.Bu bebeklerin ve çocukların taban altı yağ dokusunun farklılığından ve bolluğundan kaynaklaır. Çocuk büyüdükçe taban altı yağ dokusu azalır ve asıl formunu alır. Böylece düz tabanlık kendiliğinden ortadan kalkar.

çocuklarda-düz-taban Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Gelişimsel Çocuk Düz Tabanlığında Ortopedik Ayakkabı Kullanılması Gerekir Mi?

Tüm çocuklar doğuştan düz tabandırlar.Çocukların ancak %3-5’i  yetişkinlikte hayatına düz taban olarak devam ederler.Düz taban çocuklar kendiliğinden iyileştiği için tedavi gereksinimi yoktur.Son 10 yıla kadar düz taban çocuklarda ortopedik ayakkabı vermek  hekimler tarafından  çok tercih edilen bir tedavi yöntemiydi.Son yıllarda yapılan araştırmalarda ayakkabı kullanan düz taban çocuklarla ayakkabı kullanmayan çocuklar arasında hiç bir farkın olmadığı görülmüş, bu yüzden artık düz taban çocuklara ortopedi ayakkabı yazılmamaktadır.

çocuklarda-düz-taban Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Çocuklarda Ayak Sağlığı Açısından Nasıl Ayakkabılar Kullanılmalıdır ?

Hemen hemen  her yaştaki çocuğa ayakkabı tercih ederken en önemlisi seçmemiz gereken kriterler basittir.Çocuklarda ayakkabılar esnek, hafif, rahat,tabanı yere kolay tutunur, kaymaz ve ucuz olmalıdır.Ortopedik olarak satılan veya yaptırılan ayakkabıların ortopedi bilimiyle  hiçbir alakası yoktur.Tabanlık veya özel yaptırılan ortopedik ayakkabıların çocuğunuzun ayağına daha çok  rahatsızlık verdiği,pahalı ayakkabıların aile bütçesine yük olduğu daha da önemlisi bilimsel hiç bir katkısı olmadığı bir gerçektir.Bu yüzden ailelere en büyük tavsiyemiz;çocuklarda  problem varmış gibi görülen ayakların çok büyük çoğunluğunun çocuk büyüdükçe kendiliğinden düzeleceği, akla takılan soruların Ortopedi Uzmanı Hekimlere rahatlıkla danışalabileceğidir.

Çocuğunuzun ayağı basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal Ayak içi girintisi görülüyorsa, buna esnek düztabanlık denir.
Esnek düztabanlık durumu aileler için endişe kaynağıdır. Oysa esnek düztaban olan çocukların büyük kısmı sorunsuz olarak büyürler. Bu durum genellikle;
– Ağrısızdır.
– Yürüme veya spor sırasında ara vermeyi gerektirmez.
– zaman içinde cerrahi ve diğer herhangi bir tedaviyi gerektirmeden düzelir.
– Esnek düz tabanlıkta normal kas fonksiyonuna sahiptir, eklem hareketleri normaldir.
Tabanda ağrı olabilir
Kemiklerin ve bağların biçim ve gerginlikleri ayağın uzunluğu boyunca iç kısımda topuk ile parmaklar arasındaki girintiyi oluşturur. Bu girinti bebeklikte yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Özellikle ucuz diye hep Çin malı ayakkabılar alınıyor. Halbuki kaç kere haberlere de çıktı yanan ayaklar diye… Mantar ve kokunun dışında ciddi sağlık problemleri de doğurabilir.

 2. Yazın hiç kasmayın terlik ve sandalet giydirin. Kış aylarında da kaliteli spor ayakkabı giydiridiğiniz zaman bir sorun çıkmayacaktır.

 3. Benim çocuğum düztaban. Yapacak bir şey yok düztabanlara o yüzden olabildiğince ortopedik ve en olarak daha geniş ayakkabılar alıyorum. Böylece bu sorunu da hallediyoruz.

 4. Ayakkabı seçimi evet önemli. Benim çocuğumda da düz tabanlık var ve koştuğu zaman çabuk durur ve ağrıdığını söylerdi, bu şekilde anladık. Düz tabansa eğer daha rahat ayakkabılar alınmalı

 5. Hem çocuğum hem de kendi ayak sağlığıma çok dikkat ederim. Pamuk çorap dışında çorap giydirmem ve ayakkabıları da kaliteli alırım.

 6. Yazın ne olursa olsun terlik ve sandalet türü şeyler giydiririm, ayaklar hava almalı. Kışında elimden geldiğinde güzel ayakkabılar alırım ki rahat etsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Yeni başlangıçlar yapmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak fikirlerinizi kabul ettirmek için çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Üstelik yanlış anlamış olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca söylemek istedikleriniz ile ortaya koyduğunuz farklı olabilir. Özellikle iş arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmekten kaçının. Küçük meseleleri büyütmeyin ve güç mücadelesine dönüştürmeyin. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun.
BOĞA BURCU YORUMU
Fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında istekleriniz güçlü ve iyi duygularınız yüksek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler olumlu yönde fakat yavaş gelişiyor olabilir. Öte yandan ağır gelişen olaylar sizi rahatsız etmiyor. Fakat ihtiyaçlarınız artabilir veya büyüklerinizin istekleri yüzünden baskı hissedebilirsiniz. Ancak saygın ve güçlü kişiler size yardımcı olacak. Bu arada ortaklık veya iş ortaklığı yapabilir, yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Fikirleriniz ve hayata bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve olumlu davranabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün kendinizi enerjik ve keyifli hissedeceksiniz. Sürpriz haberler alabilir ve giderek daha özgür hissedebilirsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya daha önce hesaplamadığınız karışıklıklar çıkabilir. Sorunların üzerinde durmayacaksınız ve çözümleyici tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Beklemediğiniz teklifler alabilirsiniz ve heyecan duyabilirsiniz. Bugün yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Fakat sözlerinize ve davranışlarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Aklınızdan geçenleri hemen söylemeseniz iyi olacak. Yanlış anlayanlar olabilir. Ayrıca dikkat gerektiren işler yaparken tedbirli olun. Dalgınlar ve unutkanlıklar olabilir. Ayrıca ufak tefek sakarlıklar yapabilirsiniz. Ekmek keserken elinizi doğramayın. Çok büyük beklentilerinizin olduğu bir dönemdesiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırsız ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunabilirsiniz. Olayları akışına bırakın. İçsel olarak zaten olacağını biliyorsunuz. Sadece geçen zamana tahammülünüz olmayabilir. Dostlarınızı ve sevdiklerinizi fazla zorlamayın.
ASLAN BURCU YORUMU
Ani gelişmelerden etkilenebilir ve heyecan duyacağınız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçirecek ve farklı ortamlarda bulunacaksınız. Yaratıcı kişiler ve bilimsel çevrelerin görüşleri ilginizi çekecek ve bu arada ilgi alanınız değişecek. Daha önce önemsediğiniz konular artık ilginizi çekmiyor olabilir ve teknolojinin sunduğu kolaylıklar veya yaratıcılık gerektiren işlere ilgi duyabilirsiniz. Aslında eski bilgileri yeni disiplinler ile buluşturmanız ve ilginç projeler yapmanız mümkün. Bazı gelişmeler yavaş olabilir fakat isteğiniz ve yaşam enerjiniz yükseldiği için ağır ve zor koşullar ile başa çıkabilirsiniz. Hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Aniden gelen haberler sizi heyecanlandıracak ve düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçireceksiniz. Karşınıza çıkan olaylar ve kişiler aslında size ihtiyaçlarınızı işaret ediyor. Fakat kafanız karışabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Gelişen olaylara farklı açılardan bakmayı başarabilirseniz, sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Sizin düşündükleriniz ile karşılaştığınız olaylar farklı olabilir ve projelerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Fikirlerinizi kabul ettirmek için karşınızdaki kişiyi zorlamak yerine bir kez daha durumu gözden geçirmelisiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Eviniz, iş yeriniz ve size ihtiyacı olan kişilerle ilgilenebilirsiniz. Bu arada yer değişikliği veya projeleriniz ile ilgili bazı değişiklikler gerektiren durumlar olabilir. Buna bağlı olarak araştırmalarınızı derinleştirmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınız ve yakınlarınıza projelerinizi anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Bu arada heyecanınızı denetleyin ve sorunların üzerine gitmeyin. Yeni tanıştığınız kişiler ve farklı ortamlar sizi heyecanlandıracak. Projelerinizi en ince detayına kadar gözden geçirebilirsiniz ve bulduğunuz çözümler ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili gelişmeler keyfinizi yerine getirecek. Yeni atılımlarda bulunmak isteyebilirsiniz ve isteklerinizi ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik verimli çalışmalar yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşeceksiniz ve hatta onların ziyaretine gitmek için hazırlık yapacaksınız. Bu arada farklı grupların içinde yer alabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Dikkatinizi evinize ve projelerinize yönelteceksiniz fakat inatçı bir tavır içinde bulunmayın ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. İlginç teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ani değişikler ve sürpriz haberler sizi rahatsız edebilir ve kafanız karışabilir. Çok büyük organizasyonlar içinde yer almanız mümkün. Ayrıca farklı çevrelerden gelen kişiler ile birlikte ilginç projeler yapabilirsiniz. Bu arada düşünce biçiminiz ve hayat görüşünüz tamamen değişiyor. Karşılaştığınız kişiler hayata bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak. Size pek uygun olmasa bile karşınıza çıkan fırsatları şans olarak değerlendirmeyi başarabilirseniz, yeni atılımlar yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
Hareket halinde olacağınız bir gün. Biraz gergin ve telaşlı olabilirsiniz fakat genel olarak kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Yükselen enerjiniz, sorunlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak. Önemsediğiniz kişilerle ilgili meydana gelen gelişmeler sizi korkutabilir veya ciddiye aldığınız konularla ilgili davranışlarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Otoriteyi temsil eden kişilerle ilişkilerinizi gözden geçireceksiniz ve bugün çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız. Yeni atılımlar yapmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz fakat gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir. Sabırlı olursanız, başarılı olacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28