Çocuklara Yönelik Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Önerileri

Çocuklara Yönelik Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Önerileri

Çocukluk dönemi sağlıklı ve iyi atlatılırsa yetişkinlik için avantaj sağlar. Düzenli beslenme, sağlıklı ortamlar ve egzersizlerle çocuklar yetişkinliğe pek çok olumlu özellik ile geçiş yaparlar. Sağlıkta çevresel etmenler çok önemli olduğu için çocukların sağlıklı ortamlarda sağlıklı yaşam çerçevesinde gelişmesi gerekir. Sizlere çocuklar için sağlıklı yaşam önerileri derledik, çocuklarınızın daha iyi bir gelişim dönemi yaşamaları için birbirinden önemli olan bu önerilerle siz de çocuğunuz için olumlu ve faydalı bir ortam yaratabilirsiniz.

Çocuklar İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı Beslenme

En önemli konulardan birisi olan çocuklarda beslenme bol ve çeşitli beslenme gerekliliğini içerir. Mevsim meyve ve sebzelerini bol bol tüketmeleri gerekir. Aynı şekilde et ve balık grubundan da yeteri kadar tüketmeleri, sadece tam pişmiş etleri yemeleri gerekmektedir. Kalsiyumdan proteine, vitaminden minerallere kadar her besinden almaları ve hazır yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Ambalajlı gıdalardan kendinizi ve çocuğunuzu uzak tutmalı, doğal ve sağlıklı yiyeceklere yönelmelisiniz.

Ana ve ara öğünleri ile ilgili aile hekiminizden bilgi alarak düzenli bir beslenme programı oluşturun.

Fiziksel Etkinlikler

Çocuklar hareket etmeye çok ihtiyaç duyarlar, onların özgürce oynayıp enerjilerini atabileceği ortamlar yaratın veya birlikte açık havada etkinlikler yapın. Bisiklet, yüzme, jimnastik, top oyunları çocukların hem eğleneceği hem de enerjilerini olumlu yönde kullanabileceği etkinliklerdir.

Hijyen

Çocuklarınızın yaşadığı alanları ve kullandığı eşyaları daima temiz tutmalısınız. Yatakları, kıyafetleri, oyuncakları ve hatta beslenme çantası düzenli olarak temizlenmelidir. Alerjik reaksiyon oluşan hassas cilde sahip çocuklar için mutlaka uygun deterjanlar kullanmanız gerekir. Ayrıca çocuğunuzu sık sık banyo yaptırmalı, düzenli duş alma alışkanlığı kazandırmalısınız.

Diş temizliği

Çocuğunuzun kendi diş bakımı sorumluluğu alması için onu diş temizliği konusunda heveslendirip cesaretlendirmelisiniz. Diş bakımı küçük yaşlarda başlar ve alışkanlık oluşması için düzenli temizlik, muayene ve bakım yapılması gerekmektedir. Günümüzde çocuklarda diş bakımı ile ilgili büyük bir bilinç oluşmaktadır, bunu değerlendirmelisiniz.

Sanal Ortamdan Uzak Tutun

Çocuklarınızı bilgisayar, internet ve televizyon ile ilgili bilinçlendirmeli ve bunlarla uzun saatler geçirmelerini engellemelisiniz. Kendiniz de ona örnek olmalı ve sanal ortamlar yerine daha gerçek yaşamdan keyif almaya çalışmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Fast fooddan olabildiğince uzak tutmalı çocukları. Sürekli fast food yedikleri takdirde obez olmaları çok uzak değil.

 2. Sağlık kilo vermek için dışarıdan alınan gıdaların büyük ölçüde kesilmesi lazım. Ayrıca spora da önem vermek gerekir. Her şey kitabına uygun yapılmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygularınızın dalgalanacağı bir gün. Karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmayabilir. Ancak çeşitli organizasyonlar yapabilirsiniz ve isteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde duygusal ve alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınız derinleşebilir. Karamsarlıktan uzaklaşın ve hırslı bir tavır içine girmekten kaçının. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatler sizin için canlandırıcı olabilir. Yolculuk programları yapabilirsiniz ve uzaklarda yaşayan yakınlarınızın ziyaretine gidebilirsiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabahın erken saatlerinde ilginç rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen çeşitli hayaller kurabilirsiniz. Bugün planlarınızı gözden geçirmek için uygun zaman. Projeleriniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz ve öğrenmek istediklerinizin izini sürebilirsiniz. Bu arada hayal gücünüzün yardımı ile çözümleyici de olabilirsiniz ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bugün sizin için hayal gücü gerektiren konulara çalışmalar yapmak için uygun bir zaman. Sanatsal faaliyetler, büyük organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşlarına yönelik çalışmalar yapanlar için verimli bir gün.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konulara yönelik gelişmeler sizi memnun edecek ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. Bugün yapmanız gereken işlere dikkatinizi odaklayacaksınız ve önceden belirlediğiniz gibi işlerinizi sürdüreceksiniz. İsteklerinizin gücü sayesinde üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ve kişiler ile başa çıkabilirsiniz ve hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı davranabilirsiniz. Ayrıca kararlı ve istekli çalışmalarınız ile önemli kişilerin takdirini kazanacaksınız ancak bu durum yeni sorumluluklar almanızı gerektirebilir.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bilincinizin derinlerinden yükselen unutulmuş arzular rüya aracılığı ile ortaya çıkabilir ve sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile güne başlayabilirsiniz. İdeallerinizin değişmeye başladığını hissedebilirsiniz ve buna bağlı olarak düşünceleriniz de değişebilir. Bu arada karar vermek için aceleci davranmayın. Gün içinde alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar hayal gücünüzü uyandırabilir ve endişeli düşünceler içine girebilirsiniz. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için özen gösterin. Dostlarınızın ve sevdiğinizin desteği moralinizi yükseltecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Biraz gergin ve isteksiz uyanabilirsiniz. Duygularınızın dalgalandığı bir gün... Karşılaştığınız olaylar ve kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve bilinçaltınız uyanabilir. Alıngan ve hassas olduğunuz bir gün. Ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. Aniden gelişen olaylar sizi biraz huzursuz edebilir fakat aynı zamanda sizin üzerinizde canlandırıcı etkisi olacak ve dikkatinizi kendinize odaklayacaksınız. Şimdiye kadar yaptıklarınızı gözden geçirebilir ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Hareket halinde olmak karamsar duygulardan uzaklaşmanıza yardımcı olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Beklediğiniz gelişmelerin meydana geldiğini hissederek güne keyifli başlayacaksınız. Moraliniz ve kendinize olan güveniniz yüksek olacak ve alacağınız haberler ve teklifler düşüncelerinizi derinleştirecek. Böylece araştırmalarınızı derinleştireceksiniz ve özellikle aldığınız teklifler ve duyduğunuz haberler hayal gücünüzü uyandıracak. Yeni projeler yapabilirsiniz ve planlarınızı yakınlarınıza anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, komşularınız ve yakınlarınız ile ilişkileriniz daha sıcak olacak. Bugün sanatsal faaliyetler ve hayal gücü gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için verimli bir zaman...
YAY BURCU YORUMU
Bazı karışıklıklar ve duyduğunuz haberler yüzünden keyifsiz olabilirsiniz. Fakat endişeli hayallerden uzak durmalısınız. Düşünceler zihninizin derinliklerine inebilir ve dikkatinizi tek bir konuya odaklamanız zor olabilir. Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve hayal gücünüzü yapıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Yakınlarınız için endişelenmeniz mümkün. Ayrıca ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ideallerinizin değişmeye başladığını anlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınız ve komşularınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmeyin. Yanlış anlamalar olabileceğini düşünerek davranın ve tartışmalardan uzak durun.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Yapmanız gereken olağan işler ile ilgileneceksiniz ve çalışmalarınızı bildiğiniz gibi sürdüreceksiniz. Akşama doğru ilginç fikirler uyanabilir ve eski projelerinizi hatırlayabilirsiniz. Hem eski bilgiyi, hem de yeni teknoloji ile geliştirilen ürünler ilginizi çekecek ve çeşitli araştırmalar yapacaksınız. Bu arada sizden daha farklı bilgiye sahip kişiler ile karşılaşabilirsiniz veya bu tip kişiler ile ilgili bazı haberler alabilirsiniz. Özellikle akşama doğru karşılaşacağınız kişiler alacağınız haberler düşüncelerinizin derinleşmesine neden olabilir. Ayrıca eviniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28