Çocuklara Yönelik Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Önerileri

Çocuklara Yönelik Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Önerileri

Çocukluk dönemi sağlıklı ve iyi atlatılırsa yetişkinlik için avantaj sağlar. Düzenli beslenme, sağlıklı ortamlar ve egzersizlerle çocuklar yetişkinliğe pek çok olumlu özellik ile geçiş yaparlar. Sağlıkta çevresel etmenler çok önemli olduğu için çocukların sağlıklı ortamlarda sağlıklı yaşam çerçevesinde gelişmesi gerekir. Sizlere çocuklar için sağlıklı yaşam önerileri derledik, çocuklarınızın daha iyi bir gelişim dönemi yaşamaları için birbirinden önemli olan bu önerilerle siz de çocuğunuz için olumlu ve faydalı bir ortam yaratabilirsiniz.

Çocuklar İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı Beslenme

En önemli konulardan birisi olan çocuklarda beslenme bol ve çeşitli beslenme gerekliliğini içerir. Mevsim meyve ve sebzelerini bol bol tüketmeleri gerekir. Aynı şekilde et ve balık grubundan da yeteri kadar tüketmeleri, sadece tam pişmiş etleri yemeleri gerekmektedir. Kalsiyumdan proteine, vitaminden minerallere kadar her besinden almaları ve hazır yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Ambalajlı gıdalardan kendinizi ve çocuğunuzu uzak tutmalı, doğal ve sağlıklı yiyeceklere yönelmelisiniz.

Ana ve ara öğünleri ile ilgili aile hekiminizden bilgi alarak düzenli bir beslenme programı oluşturun.

Fiziksel Etkinlikler

Çocuklar hareket etmeye çok ihtiyaç duyarlar, onların özgürce oynayıp enerjilerini atabileceği ortamlar yaratın veya birlikte açık havada etkinlikler yapın. Bisiklet, yüzme, jimnastik, top oyunları çocukların hem eğleneceği hem de enerjilerini olumlu yönde kullanabileceği etkinliklerdir.

Hijyen

Çocuklarınızın yaşadığı alanları ve kullandığı eşyaları daima temiz tutmalısınız. Yatakları, kıyafetleri, oyuncakları ve hatta beslenme çantası düzenli olarak temizlenmelidir. Alerjik reaksiyon oluşan hassas cilde sahip çocuklar için mutlaka uygun deterjanlar kullanmanız gerekir. Ayrıca çocuğunuzu sık sık banyo yaptırmalı, düzenli duş alma alışkanlığı kazandırmalısınız.

Diş temizliği

Çocuğunuzun kendi diş bakımı sorumluluğu alması için onu diş temizliği konusunda heveslendirip cesaretlendirmelisiniz. Diş bakımı küçük yaşlarda başlar ve alışkanlık oluşması için düzenli temizlik, muayene ve bakım yapılması gerekmektedir. Günümüzde çocuklarda diş bakımı ile ilgili büyük bir bilinç oluşmaktadır, bunu değerlendirmelisiniz.

Sanal Ortamdan Uzak Tutun

Çocuklarınızı bilgisayar, internet ve televizyon ile ilgili bilinçlendirmeli ve bunlarla uzun saatler geçirmelerini engellemelisiniz. Kendiniz de ona örnek olmalı ve sanal ortamlar yerine daha gerçek yaşamdan keyif almaya çalışmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Fast fooddan olabildiğince uzak tutmalı çocukları. Sürekli fast food yedikleri takdirde obez olmaları çok uzak değil.

 2. Sağlık kilo vermek için dışarıdan alınan gıdaların büyük ölçüde kesilmesi lazım. Ayrıca spora da önem vermek gerekir. Her şey kitabına uygun yapılmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve heyecanlı olacağınız bir gün. Yeni başlangıçlar yapmak için kuvvetli arzular duyacaksınız. Ancak fikirlerinizi kabul ettirmek için çevrenizi zorlamasanız iyi olacak. Üstelik yanlış anlamış olma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca söylemek istedikleriniz ile ortaya koyduğunuz farklı olabilir. Özellikle iş arkadaşlarınız ve yakınlarınız ile aranızda çıkabilecek anlaşmazlıkların üzerine gitmekten kaçının. Küçük meseleleri büyütmeyin ve güç mücadelesine dönüştürmeyin. Bu arada sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklara karşı tedbirli olun.
BOĞA BURCU YORUMU
Fırsatları iyi değerlendirmek için gayret göstermeniz gerekiyor. Aslında istekleriniz güçlü ve iyi duygularınız yüksek. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik gelişmeler olumlu yönde fakat yavaş gelişiyor olabilir. Öte yandan ağır gelişen olaylar sizi rahatsız etmiyor. Fakat ihtiyaçlarınız artabilir veya büyüklerinizin istekleri yüzünden baskı hissedebilirsiniz. Ancak saygın ve güçlü kişiler size yardımcı olacak. Bu arada ortaklık veya iş ortaklığı yapabilir, yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Fikirleriniz ve hayata bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve olumlu davranabilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Bugün kendinizi enerjik ve keyifli hissedeceksiniz. Sürpriz haberler alabilir ve giderek daha özgür hissedebilirsiniz. Gerçekleştirmek istediğiniz konulara yönelik gelişmeler beklediğinizden daha yavaş olabilir veya daha önce hesaplamadığınız karışıklıklar çıkabilir. Sorunların üzerinde durmayacaksınız ve çözümleyici tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelecek. Beklemediğiniz teklifler alabilirsiniz ve heyecan duyabilirsiniz. Bugün yeni girişimlerde bulunabilirsiniz ve ilginç organizasyonlara katılabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Çok hareketli bir gün geçirecek ve dikkatinizi isteklerinize yönelteceksiniz. Ancak sürpriz değişiklikler olabilir ve alacağınız haberler kafanızı karıştırabilir. Heyecanlı ve huzursuz bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve tartışmalardan uzak durun. İlginç teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Sıra dışı ve farklı kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz tamamen karışabilir. Ancak huzursuz ve gergin bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Bugün eski arkadaşlarınıza tesadüf edebilir veya öğreneceklerinizden etkilenebilirsiniz. Duyduklarınıza hemen tepki göstermeyin ve iddiacı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının.
ASLAN BURCU YORUMU
Ani gelişmelerden etkilenebilir ve heyecan duyacağınız olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hareketli bir gün geçirecek ve farklı ortamlarda bulunacaksınız. Yaratıcı kişiler ve bilimsel çevrelerin görüşleri ilginizi çekecek ve bu arada ilgi alanınız değişecek. Daha önce önemsediğiniz konular artık ilginizi çekmiyor olabilir ve teknolojinin sunduğu kolaylıklar veya yaratıcılık gerektiren işlere ilgi duyabilirsiniz. Aslında eski bilgileri yeni disiplinler ile buluşturmanız ve ilginç projeler yapmanız mümkün. Bazı gelişmeler yavaş olabilir fakat isteğiniz ve yaşam enerjiniz yükseldiği için ağır ve zor koşullar ile başa çıkabilirsiniz. Hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
Aniden gelen haberler sizi heyecanlandıracak ve düşüncelerinizi bir kez daha gözden geçireceksiniz. Karşınıza çıkan olaylar ve kişiler aslında size ihtiyaçlarınızı işaret ediyor. Fakat kafanız karışabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Gelişen olaylara farklı açılardan bakmayı başarabilirseniz, sorunlarla başa çıkmanız daha kolay olacak. İddiacı ve inatçı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Sizin düşündükleriniz ile karşılaştığınız olaylar farklı olabilir ve projelerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Fikirlerinizi kabul ettirmek için karşınızdaki kişiyi zorlamak yerine bir kez daha durumu gözden geçirmelisiniz.
AKREP BURCU YORUMU
Eviniz, iş yeriniz ve size ihtiyacı olan kişilerle ilgilenebilirsiniz. Bu arada yer değişikliği veya projeleriniz ile ilgili bazı değişiklikler gerektiren durumlar olabilir. Buna bağlı olarak araştırmalarınızı derinleştirmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınız ve yakınlarınıza projelerinizi anlatabilir ve onların desteğini isteyebilirsiniz. Bu arada heyecanınızı denetleyin ve sorunların üzerine gitmeyin. Yeni tanıştığınız kişiler ve farklı ortamlar sizi heyecanlandıracak. Projelerinizi en ince detayına kadar gözden geçirebilirsiniz ve bulduğunuz çözümler ile çevrenizi şaşırtabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler ve karşılaşacağınız olaylar sizi heyecanlandıracak ve enerjinizin yükseldiğini hissedeceksiniz. Girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili gelişmeler keyfinizi yerine getirecek. Yeni atılımlarda bulunmak isteyebilirsiniz ve isteklerinizi ilginç bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Parasal konulara yönelik verimli çalışmalar yapabilirsiniz ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. Uzaklarda yaşayan dostlarınız ile haberleşeceksiniz ve hatta onların ziyaretine gitmek için hazırlık yapacaksınız. Bu arada farklı grupların içinde yer alabilirsiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Dikkatinizi evinize ve projelerinize yönelteceksiniz fakat inatçı bir tavır içinde bulunmayın ve duygusal tepkilerinizi denetleyin. İlginç teklifler ile karşılaşmanız mümkün. Ani değişikler ve sürpriz haberler sizi rahatsız edebilir ve kafanız karışabilir. Çok büyük organizasyonlar içinde yer almanız mümkün. Ayrıca farklı çevrelerden gelen kişiler ile birlikte ilginç projeler yapabilirsiniz. Bu arada düşünce biçiminiz ve hayat görüşünüz tamamen değişiyor. Karşılaştığınız kişiler hayata bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak. Size pek uygun olmasa bile karşınıza çıkan fırsatları şans olarak değerlendirmeyi başarabilirseniz, yeni atılımlar yapabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Bugün yapacaklarınızı programlayabilir ve planlarınızı düşündüğünüz gibi uygulayabilirsiniz. Karşınıza çıkan kişiler sizi etkilemiş olabilir ve düşüncelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Fakat iyimser ve çözümleyici bir tavır içinde olacaksınız ve fikirleriniz ile çevrenizi etkileyeceksiniz. İsteklerinizi sempatik ve etkileyici bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ve ikna edici olabilirsiniz. Projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz ve hem arkadaşlarınızın, hem de önemsediğiniz kişilerin desteğini alabilirsiniz. Güçlü kişilerden oluşan küçük grupların içinde yer alabilirsiniz veya büyük organizasyonlara katılabilirsiniz.
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Verification: 197d1fde147e3b28