Çocuklara Yönelik Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Önerileri

Çocuklara Yönelik Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Önerileri

Çocukluk dönemi sağlıklı ve iyi atlatılırsa yetişkinlik için avantaj sağlar. Düzenli beslenme, sağlıklı ortamlar ve egzersizlerle çocuklar yetişkinliğe pek çok olumlu özellik ile geçiş yaparlar. Sağlıkta çevresel etmenler çok önemli olduğu için çocukların sağlıklı ortamlarda sağlıklı yaşam çerçevesinde gelişmesi gerekir. Sizlere çocuklar için sağlıklı yaşam önerileri derledik, çocuklarınızın daha iyi bir gelişim dönemi yaşamaları için birbirinden önemli olan bu önerilerle siz de çocuğunuz için olumlu ve faydalı bir ortam yaratabilirsiniz.

Çocuklar İçin Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı Beslenme

En önemli konulardan birisi olan çocuklarda beslenme bol ve çeşitli beslenme gerekliliğini içerir. Mevsim meyve ve sebzelerini bol bol tüketmeleri gerekir. Aynı şekilde et ve balık grubundan da yeteri kadar tüketmeleri, sadece tam pişmiş etleri yemeleri gerekmektedir. Kalsiyumdan proteine, vitaminden minerallere kadar her besinden almaları ve hazır yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Ambalajlı gıdalardan kendinizi ve çocuğunuzu uzak tutmalı, doğal ve sağlıklı yiyeceklere yönelmelisiniz.

Ana ve ara öğünleri ile ilgili aile hekiminizden bilgi alarak düzenli bir beslenme programı oluşturun.

Fiziksel Etkinlikler

Çocuklar hareket etmeye çok ihtiyaç duyarlar, onların özgürce oynayıp enerjilerini atabileceği ortamlar yaratın veya birlikte açık havada etkinlikler yapın. Bisiklet, yüzme, jimnastik, top oyunları çocukların hem eğleneceği hem de enerjilerini olumlu yönde kullanabileceği etkinliklerdir.

Hijyen

Çocuklarınızın yaşadığı alanları ve kullandığı eşyaları daima temiz tutmalısınız. Yatakları, kıyafetleri, oyuncakları ve hatta beslenme çantası düzenli olarak temizlenmelidir. Alerjik reaksiyon oluşan hassas cilde sahip çocuklar için mutlaka uygun deterjanlar kullanmanız gerekir. Ayrıca çocuğunuzu sık sık banyo yaptırmalı, düzenli duş alma alışkanlığı kazandırmalısınız.

Diş temizliği

Çocuğunuzun kendi diş bakımı sorumluluğu alması için onu diş temizliği konusunda heveslendirip cesaretlendirmelisiniz. Diş bakımı küçük yaşlarda başlar ve alışkanlık oluşması için düzenli temizlik, muayene ve bakım yapılması gerekmektedir. Günümüzde çocuklarda diş bakımı ile ilgili büyük bir bilinç oluşmaktadır, bunu değerlendirmelisiniz.

Sanal Ortamdan Uzak Tutun

Çocuklarınızı bilgisayar, internet ve televizyon ile ilgili bilinçlendirmeli ve bunlarla uzun saatler geçirmelerini engellemelisiniz. Kendiniz de ona örnek olmalı ve sanal ortamlar yerine daha gerçek yaşamdan keyif almaya çalışmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Fast fooddan olabildiğince uzak tutmalı çocukları. Sürekli fast food yedikleri takdirde obez olmaları çok uzak değil.

 2. Sağlık kilo vermek için dışarıdan alınan gıdaların büyük ölçüde kesilmesi lazım. Ayrıca spora da önem vermek gerekir. Her şey kitabına uygun yapılmalı.

 3. Evde yapılan yemekler dışarı da yenilenlerden oldukça sağlıklı ve temiz çocuklarımızı fast food tarzı gıdalardan uzak tutmamız gerekiyor.Bunu yapmak için de biz büyüklere büyük rol düşüyor hareketsiz yaşam fast food tarzı beslenme ile çocuklarımıza gerçekten yazık ediyoruz.Onların beslenmesinden çok aslında bir spora yönelmelerine olanak tanımak gerekir spor çocuk yaşlarda başlarsa metabolizma gelişir ve sağlıklı bir vücut için bütün temeller atılmış olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Hem içsel yolculuklar yapabilir, hem de gezmek istediğiniz yerlere gitmek için seyahat projeleri yapabilirsiniz. Hatta alım, satım ve yatırıma yönelik incelemeler, araştırmalar yapabilirsiniz. Bu arada gizli istekleriniz olabilir ve içten içe yoğun heyecanlar yaşayabilirsiniz. Duygularınızı denetlemeniz pek kolay olmasa bile kendinize oyalanacak işler bulabilirsiniz ve böylece geriliminizi denetlemeniz mümkün olabilir. Bu arada harcamalarınıza özen göstermeniz gerekiyor. Yapabileceğinizden daha büyük işlere talip olabilirsiniz. Makul olun ve sorunları büyütmekten kaçının.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Hayal gücünüzü harekete geçiren kişiler ve olaylarla karşılaşacağınız bir gün. Endişeli hayaller kurmayın ve kendinizi olayların akışına bırakın. Fantezilerinizi gerçekleştirebilir, geleceğe yönelik güzel hayaller kurabilirsiniz. Ve güzel hayaller kurmalısınız. Çünkü bugün gerçekleştirme potansiyeliniz çok yüksek. İçinizden neyi geçirirseniz, onunla karşılaşacaksınız. İlginç gelişmeler meydana gelebilir. Bugün fanteziler, sanat ve mistik konularla ilgilenen kişilerle karşılaşabilir, kendi fantezilerinizi anlatabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
İlginç rüyalar görmüş olarak uyanacaksınız ve kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. Yaratıcılığınız uyanıyor ve özellikle yaratıcılık gerektiren alanlarda çalışmalar yapanlar için çok verimli geçecek. Hem aşk hayatınızda ilginç gelişmeler olacak, yapmak istediğiniz işlere yönelik yeni gelişmeler olacak. İletişim trafiğiniz hareketli olacak ve günün ilerleyen saatlerinde saygı duyduğunuz kişilerin bulunduğu çevrelerde dolaşacaksınız. Büyüklerinizi ziyaret edebileceğiniz gibi Çevrenizin saygı duyduğu kişilerle tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Önemsediğiniz kişiler bugün sizi takdir edecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Eğlenmek, dans etmek ve keyifli yerlerde dolaşmak istediğiniz bir gün. Aşk potansiyeliniz yükseliyor. Ancak sabırsız ve gergin bir tavır içinde bulunmamaya özen gösterin. Biraz makul olursanız, isteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacak. Açık havada dolaşmak ve çevre gezilerine çıkmak keyfinizi yerine getirecek. Parasal ihtiyaçlarınızın yükseldiği bir dönemde bulunuyorsunuz. Ancak yeni harcamalar çıkabilir ve hatta zevkiniz için kolay harcayabilirsiniz. Özellikle moralinizi yükseltmek için yaptığınız harcamalara özen gösterin ve bütçenizi fazla aşmayın. Bu arada yapabileceğinizden daha fazla sorumluluk almasanız iyi olacak.
AKREP BURCU YORUMU
Güne heyecanla başlayacaksınız. Özgürleşmek ve sizi bağladığını düşündüğünüz bütün bağlardan ve hayatınızı zorlaştırdığını düşündüğünüz alışkanlıklardan kurtulmak için savaşacaksınız. Aslında isteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yüksek ve dostlarınız sizi destekliyor. Özellikle sevdiğinizin desteğini almak moralinizi yükseltecek. Bu arada arkadaşlarınızı kırmasanız iyi olacak. Özellikle organizasyonlar sırasında bazı karışıklıklar çıkabilir. Dikkatinizi yükseltin ve tartışmalardan uzak durun.
YAY BURCU YORUMU
Sabah uyandığınızda kendinizi biraz gergin hissetseniz bile değişik duygularla yatağınızdan kalkacaksınız. Meydana gelen olaylar baskı duygusu uyandırabilir ancak kendinizi güçlü hissedecek ve içinizden yükselen duyguya güveneceksiniz. Özellikle erkek arkadaş ve akrabalarınızın desteği ile sorunlarla başa çıkabilirsiniz. Hem ilişkiler, hem de evinizle ilgili işlerle ilgilenmeniz gerekebilir. Üzerinizde hissettiğiniz baskı, yaratıcı potansiyelinizi uyandıracak. Kendinizi güçlü hissediyorsunuz. Böylece sağlık sorunu olanlar hızlı bir iyileşme sürecine giriyor.
OĞLAK BURCU YORUMU
Sürprizler heyecan verici olacak. Ancak aniden gelişen olaylar karşısında sizin huzursuz ve heyecanlı tavrınız olayların yönünü değiştirebilir. Şimdiye kadar düşünmediğiniz bir biçimde düşünebilir ve çok ilginç yorumlar yapabilirsiniz. Skandallardan uzak durmak için gayret göstermeniz gerekiyor. Özgür olmak isterken çılgınlık sayılabilecek istekler duyabilirsiniz. Fakat yine de hiçbir zaman olmadığı kadar sabırlı ve temkinli davranabileceğiniz bir dönemdesiniz. Ve özellikle korkuların yarattığı baskı ile iradeniz gelişecek ve kendinizi keşfetmeye başlayacaksınız.
KOVA BURCU YORUMU
Müthiş duygularla uyanacak ve kendinizi son derece özgür hissedeceksiniz. Aslında çılgınlık yapmak ve özgürlüğünüzü ilan etmek gibi benzeri duygularla uyanabilirsiniz. Fakat gün içinde son derece tedbirli ve disiplinli bir tavır içine gireceksiniz. Hayal gücü, sanat ve yaratıcılık gerektiren alanlar ile ilgilenebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkileri gözden geçirecek ve geleceğe yönelik projeler yapacaksınız. Şimdilik projeleriniz üzerine çalışabilir ve çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bilgisine güvendiğiniz kişilerin yardımını isteyebilirsiniz.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Verification: 197d1fde147e3b28